Juniori de Iulie - August 2004 * (106)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

He he ... steaua... eu am acut sarcina sa gasesc coarne de ren si coarnele foarte frumoase pe care le-am primit de la gradi, gata facute au picat testul de calitate al lui Mircea. A spus ca lui nu-i plac coarnele maro, el vrea unele rosii noroc de Metro c-am gasit coarne rosii!

Aveti idee unde gasesc un papion negru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

'Neatza!
Andries, eu am cautat anul trecut papion pentru copii si nu am gasit decat cu tot cu camasa, la magazinele cu chinezarii evident...
Optiunea 2: un papion barbatesc legat sub gulerul camasii, la spate...

Sa ne laudam si noi: aveam stea, capra din lemn si sorcova :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Ce mi-e dor de traditiile romanesti... noi serbam maine primul advent, mergem la biserica cu scoala si cantam apoi mancam prajiturele de craciun. Mai avem si Lucia pe 13 dec si cam atat... da ma scot ca ma uit la tv pe romani si vad si io sorcove plugusor si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Andries, vezi ca exista un site papioane.ro de pe care poti comanda. Stiu ca mai era cineva care facea papioane artizanale, inclusiv pt copii - cauta pe net ca sigur gasesti!

Pe noi inca nu ne-a anuntat nimic cu privire la serbarea de sfarsit de an - dar Stefan repeta pe acasa colinde incontinuu asa ca banui ca face ceva repetitii pe la muzica.

Ieri am avut o zi de "scoala portilor deschise" pentru parinti - am putut asista la cate o ora de curs (eu am fost la Stefan la ora de Cunostiinte despre natura si la Tudor - ora de dezvoltarea limbajului), am asistat la o masa (ma rog, gustarea de dimineata) si apoi seara la o ora e Club - eu am fost la dansuri. Ce sa zic, a fost interesant - pentru mine a fost neasteptat ca Stefan a stat la ora fara sa tina seama de mine (de obicei in prezenta mea devine un fel de bufon agitat...) deci se vede treaba ca invatatoarea il stapaneste foarte bine - nu acelasi lucru s-a intimplat la dansuri unde profesorul nu prea reusea sa-l tina in frau. Prin urmare am decis sa opresc dansul pentru Stefan si sa-l las doar pe Tudor - cum de altfel am oprit Clubul de sah pentru Tudor - nu este interesat si se plictiseste, asa ca poate mai incercam la anul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

La multi ani de Sf.Andrei! Pupici tuturor sarbatoritilor, mari si mici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
La multi ani cu multa sanatate si fericire tuturor sarbatoritilor de azi!
O zi frumoasa tuturor....in sfarsit este soare si la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani de Sf. Andrei!

Sa traiti cu numele si sa va bucurati alaturi de cei dragi!

Io's zombi, ieri am ajuns la Romexpo la spectacolul fetelor, Ioana a vomitat si a dus si la intors (eu m-am simtit ca ea dar nu m-am exprimat ). Az'noapte nu am dormit bine niciuna. Duminica nu cred ca mai prestam...

O zi minunata sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Salut,


Intru si eu din an in Pasti pe aici, din pacate. Va mai citesc, dar nu reusesc sa scriu. Le uram Andreilor si Andreelor La multi ani si multa sanatate!

La noi lucrurile nu stau prea bine cu Mara. Scriu aici ca poate ma sfatuiesc fetele care se pricep. A avut doua lesinuri in ultima perioada si am ajuns cu ea la neurolog. Primul a fost in Paris, asta vara cand am fost la Disneyland, s-a intamplat dupa o zi intreaga de plimbat prin Paris, seara, la sfarsitul unei plimbari cu barca pe Sena. Cand sa coboram pe mal s-a facut moale, noroc ca o tineam de mana altfel ar fi cazut. Ce m-a cam speriat atunci a fost ca avea un soi de privire speriata, de parca nu stia ce i s-a intamplat. A doua oara a fost saptamana trecuta, dimineata cand s-a trezit, se tot juca cu o veioza in hol, eu eram in bucatarie. Am auzit o bubuitura si cand m-am dus am cules-o de pe jos, trasese si veioza peste ea, isi facuse si o vanataie pe picior. Aceeasi privire ciudata, ochii mari, speriati.
De ambele dati totul a durat cateva secunde, a fost foarte palida dar nu cianotica, nu s-au intamplat alte lucruri gen convulsii, ochi peste cap, etc. De fiecare data parea sa nu-si aminteasca ce s-a intamplat, adica nu stia ca a cazut, dar nu era confuza, daca vorbeam cu ea raspundea corect la intrebari. N-a fost somnolenta dupa episoadele astea nici prima, nici ultima oara. A doua oara avea o viroza, a si facut o stare subfebrila in aceeasi zi pe la amiaza.
Am mers prima data la medicul de familie, care ne-a trimis direct la neurolog. Aici i-a facut un EEG care a iesit normal. Doctorita ne recomanda acum sa facem un RMN si fundul de ochi. Ea considera cele doua lesinuri ca fiind manifestari epileptice si zice ca n-ar putea fi de la alte cauze gen carente de CA, MG, ca astfel de carente nu dau astfel de manifestari. Si zice ca daca a avut deja doua manifestari ea se gandeste la epilepsie, mai precis la crize atone. O sa facem RMN-ul dar din cate inteleg, sunt si forme de epilepsie in cazul carora nu apar modificari anormale pe creier. Asadar daca iese normal, tot nu stim sigur ce are.
Rezervele mele acum (dupa ce am strabatut netul in lung si in lat zilele astea):
-a doua cadere practic eu nu am vazut-o. Sotul zice de exemplu ca a cazut pur si simplu de pe canapea si ca exagerez. Ce m-a alertat pe mine a fost ca avea aceeasi privire ca si prima data si era mirata ca a ajuns pe jos, nu stia cum s-a intamplat, plus paloarea fetei. Dar repet, nu am vazut caderea efectiv, nu stiu exact ce si cum s-a inatmplat
-crizele nu seamana a epilepsie, nu au semnele respective, sunt pur si simplu ca un lesin si dureaza cateva secunde. Am citit despre crize atone de exemplu, si inteleg ca pacientii care le au, le au foarte des, chiar mai multe pe zi, ori ea nu a avut niciodata nimic, in afara de aceste doua lesinuri la interval de trei luni
-nu a fost confuza sau somnolenta dupa ele, ceea ce ar putea indica epilepsie
-in prima situatie mai ales au fost si niste conditii mai speciale, ziua a fost extrem de obositoare, cu mult mers pe jos, si dupa datul cu barca. Chiar si a doua oara, am avut viroza usoara, starea subfebrila, faptul ca abia se trezise din somn
-inteleg ca lesinurile astea pot fi si din alte cauze, inima de exemplu. In zona asta n-am facut nici o investigatie
-copiii mai lesina cred, Asa zice teoria medicala, la doua lesinuri se pune diagnosticul acesta?
-inteleg din ce am citit ca e greu sa diferentiezi intre sincopa de cauza epileptica si sincopa de alte cauze.
Oare nu e hazardat sa i se prescrie tratament antiepileptic in aceste conditii? Daca ar fi facut crize convulsive clasice intelegeam, dar asa nu stiu... Acum nici nu stiu ce va spune doctorita cand mergem la ea cu rezultatul de la RMN si fundul de ochi, dar in discutia de ieri cu ea se exprima ca si cum i-a pus deja diagnosticul.


Scuze pentru mesajul lung! Va doresc un we cat mai fain.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Adela din pacate poti sa citesti cat vrei pe net...medicina nu este 100% ca-n teorie .. fiecare individ are afectiunea personalizata ca sa spun asa. Faptul ca nu este somnolenta nu exclude epilepsia. Asteapta si RMNul si fundul de ochi, fa si un eco cardiac, analize de sange....si nu te grabi cu medicatia...Eu as merge si la cel mai bun neurolog din Bucuresti dupa ce ai toate investigatiile facute. Nu-mi place faptul ca nu-si aminteste ce s-a intamplat ...,acea privire si "crizele" aparute intr-un moment de stres (prima data surmenaj ,a doua oara viroza).. Exista epilepsie in care copii doar privesc in gol..pret de cateva minute ..si atat ca simpla manifestare. Dar incerca sa nu te stresezi inainte fi sigura 100%.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

E clar ca si-a pierdut constienta de fiecare data. De exemplu eu am lesinat o singura data in viata mea, la 14 ani, imi aduc aminte s-a intamplat exact la fel, am cazut pur si simplu pe jos, cand m-am trezit ma miram de ce tatal meu imi da palme peste fata, adica nu imi aminteam ce s-a intamplat. Asadar inteleg ca si lesinurile obisnuite sunt cu pierdere de constienta.

Deci tu zici ca daca doctorita dupa cele doua investigatii (RMN si fund de ochi) imi zice de medicatie anti-epileptica, sa nu ma grabesc si sa-i fac in schimb si analize de sange si un control la inima. Totusi, zi-mi doar atat, lipsa de calciu sau magneziu sau hipoglicemia, anemia sau altele din sfera asta, pot duce la lesin?

Mergi la inceput