durere de sani

durere de sani | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

Am observat de aproape o saptamana ca ma dor sanii de fapt cel drept mai tare decat cel stang.
Problema este ca ma dor dupa ce folosesc sutienul fff rara cand stau in casa sau ies fara sa port sutien.
M am ''pipait''cum am stiut eu ba chiar l am rugat si pe sot sa ma ''pipaie''sa vada daca simte ceva ciudat dar nimic.
Trebuie sa recunosc ca eu am sanii mici si un pic cam lasati de la alaptat(am alaptat acum 5 ani si destul de putin).Si din cauza asta port sutien cu mult push up,adica pe bune mult eu am 75 b si cu sutienul meu ajung cu 2 numere mai mari.Ma gansesc ca sanii mei nu stau f confortabil pe atat de mult burete si poate sa fie asta cauza...nici nu stiu ce sa zic.
V ati confruntat cu asa ceva?Sa fie de la sutien?
Eu pana in decembrie lucrez full fara nici un liber si nu am timp sa merg la un consult sa ma linistesc macar de aceea apelez la voi sa mi dati un sfat.Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Sanii pot sa doara si din cauza pozitiei lor in sutien si din cauza pozitiei de somn si din cauza modificarilor hormonale dintr-o anumita perioada a ciclului... incearca sa schimbi cate ceva (sutienul, pozitia de somn) pana ajungi la un medic pt un consult mai amanuntit.

18+
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2, Aspenter 1 la 3 zile, Elevit 1 la 2 zile, Euthyrox 100, Medyn 1 la 2 zile, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Multumesc Emilia la asta ma gandeam si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ecografie mamara +/- mamografie facute fix cu 2 saptamani inaintea menstruatiei. Sutiene de buna calitate, eventual fara suportul metalic. Fara traumatisme in zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Am avut problema asta acum doua luni. In perioada menstruatiei sanii pot sa te doara din cauza schimbarilor hormonale. La mine nu era cazul, iar sanii la palpat erau foarte durerosi. Asistenta de la OBGYN ca m-a consultat a zis ca poate fii din cauza sutienului (care e posibil sa se fi deformat de la folosire si sa imi jeneze sanii) sau din cauza consumului de cafea (se pare ca asta da o sensibilitate mai mare a sanilor).
Mi-a recomandat:
- sa merg sa fiu masurata pentru sutien la un magazin specializat;
- sa reduc cantitatea de cafea consumata sau chiar sa trec pe decaff, chestie pe care evident nu pot sa o fac ca asta imi tine in frau migrenele.
- sa iau o cura de vitamina E.
Schimbarea sutienului si vitamina E a facut toata diferenta la mine.

PS. La palpare asistenta nu a gasit absolut nimic iesit din comun. Si mi-a zis ca in general durerea ar trebui sa ma bucure ca de obicei cancerul mamar nu doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikol24 spune:

Madanic multumesc pentru raspuns.M ai linistit intr o oarecare masura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

pai daca te doare numai cind porti sutien, e logic ca sutienul e problema!
75% din femei poarta sutiene prea mici, incomode, nepotrivite

fiti atente ca sutienul in general e banuit ca o sursa a cancerului de san prin faptul ca blocheaza circulatia limfatica si sanguina; e greu sa renuntam la el de aceea cel putin cind ajungeti acasa, dati-l jos imediat si daca se poate faceti un masaj lejer al sanului cu miscari circulare in ambele sensuri (sau si mai bine periaj uscat pe sani si brate)

nu alegei sutiene strimte si cu sarma, nu purtati push-ups daca nu aveti toalete speciale

nu faceti mamografii ca sint extrem de periculoase...o mamografie echivaleaza cu 400 de chest x-rays
mamografii regulate inseamna cancer garantat...parerea mea anyway.



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

nikol, poti sa iti faci programare la o clinica particulara pentru o ora dupa programul tau de lucru. Sunt multe clinici care au program pana la 8 seara sau chiar mai tarziu.

Poti face ecografie, sonoelastografie (investigatia seamana cu ecografia, e total neiradianta si masoara in plus si gradul de elasticitate a tesuturilor) sau chiar mamografie computerizata.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Allure


nu faceti mamografii ca sint extrem de periculoase...o mamografie echivaleaza cu 400 de chest x-rays




si eu, ca de fapt cifra corecta e 4, nu 400.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Allure


nu faceti mamografii ca sint extrem de periculoase...o mamografie echivaleaza cu 400 de chest x-rays




si eu, ca de fapt cifra corecta e 4, nu 400.






depinde ce surse citesti...eu am gasit unele care sustin o cifra cu mult peste 400...mai precis pina la 1000 in unele cazuri (razele x dureaza citeva secunde, mamografia intre 20 si 45 de minute)
de asemenea starcitul sanului delicat in mecanismul ala barbaric, este de domeniul horror pt mine; sint uimita ca inca se mai practica aceasta metoda in sec 21

aici articolul foarte interesant si educativ:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/03/03/experts-say-avoid-mammograms.aspx

sint din ce in ce mai multi doctori care nu mai recomanda aceasta procedura pentru ca s-a dovedit periculoasa, riscurile depasind beneficiile

eu sint impotriva screeningurilor cam de orice fel, mai ales astea "preventive", sint de principiul ca daca nu exista simptome de nici un fel, NU e nevoie sa rascolesc rahatul si sa-mi fac griji inutile, sa ma expun la radiatii de dragul de a afla ca sint ok...
teoretic 30% din tumori dispar de la sine iar unele nu vor deveni periculoase niciodata; celule canceroase avem in corp tot timpul dar un sistem imunitar puternic le tine in frau.
am grija de mine si fac tot ce pot ca sa fiu sanatoasa, restul D-zeu cu mila...

nu sfatuiesc pe nimeni sa renunte la teste complet, fiecare face cum stie mai bine.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

am mai citit afirmatia asta in citeva surse si mi se pare absolut scandalos:

"Screening led to 30 percent overdiagnosis and overtreatment, or an absolute risk increase of 0.5 percent. This means that for every 2000 women screened for 10 years, one will have her life prolonged, and 10 healthy women who would not have been diagnosed if they had not been screened, will be treated unnecessarily."

chestia cu "early detection saves lives" e o mare gogoritza

ma dezgusta cita "zarva" se face pe tema cancerului de san, mai ales cu campania Pink Ribbon care nu e altceva decit o metoda de a face bani, nicidecum de a gasi tratament

http://www.youtube.com/watch?v=E_2mcJcjDiU&feature=youtube_gdata_player



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput