Delasare feminina

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Da, si eu am tenul ceva mai uscat, dar daca dau peste crema imediat e f OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Ca sa te fardezi insa asa de bine in 5 min trebuie sa ai in spate o gramada de experienta in domeniu, sa fi facut asta de 1000 de ori inainte. In plus, trebuie sa ai un ten frumos, sa se acopere bine fara bataie de cap.


Exista tot felul de trucuri, de exemplu:


Adica, din ceva complet oribil / stricat, un rezultat mai mult decat decent si f. usor de realizat.

Dar da, experienta directa ajuta - evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

nu conteaza daca iese, cum iese. conteaza sa te motiveze clipurile si sa pui mana pe bluze, fuste, push-ups bra's, pensulici, rujuri etc si sa intri in renovare.

Iti jur ca devine distractiv la un moment dat si ca te simti foarte bine :)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

recomandati-mi si mie, va rog, un corector / fond de ten / anticearcan cu putere mare de acoperire. Ca veni vorba de delasare, tot zic ca ma duc la dermatolog si nu mai ajung. Imi apar niste cosuri, bine ca nu am avut nimic in pubertate si ma napadesc acum la 30j de ani. Apar doar intr-o zona anume. Pana ajung la medic, prefer sa le acopar cu ceva.

Am folosit L'Oreal pana acum dar mi se parea f ...cauciucat, strangea pielea.
Am incercat si Lancome, dar cica nu prea se mai fabrica si mi s-a parut prea apos.

Fond de ten solid nu exista? Si cat mai putin uleios as prefera.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

recomandati-mi si mie, va rog, un corector / fond de ten / anticearcan cu putere mare de acoperire.


Revlon Colorstay, e printre cele mai folosite fonduri de ten cu acoperire mare + se gaseste si la noi (am vazut si la Real). Acopera aproape orice si e rezistent la transfer (haine, telefon.. pupici pe obraz ). Tine toata ziua, in special daca e fixat si cu pudra pe deasupra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Ina, te inteleg perfect. Nici eu nu am avut probleme cu tenul la varsta adolescentei, in schimb ma trezesc cu cate un "corn" acum, la peste 40 de ani. Am descoperit un creion (eu il numesc "creion de bube" - stiu, suna urat), se numeste CLEARSKIN si este de la Avon. Este ieftin, acopera "problema" si o usuca destul de repede. La mine functioneaza. Poate te ajuta si pe tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Uh, am dat si de chestii ceva mai triste. Sfaturi pt. machiaj de la o pustoaica de 11 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

recomandati-mi si mie, va rog, un corector / fond de ten / anticearcan cu putere mare de acoperire.


Revlon Colorstay, e printre cele mai folosite fonduri de ten cu acoperire mare + se gaseste si la noi (am vazut si la Real). Acopera aproape orice si e rezistent la transfer (haine, telefon.. pupici pe obraz ). Tine toata ziua, in special daca e fixat si cu pudra pe deasupra.


Si la pudra ce imi recomanzi? As prefera una translucida, cu efect de iluminare. Si nu prea "grea", eu ori nu o aplic corect (las ca imi iau si eu pensule) ori nimeresc produse nepotrivite mie pentru ca se aduna si reliefeaza orice por, orice rid. N-am riduri...dar daca pun pudra, am :)

Multumesc si pt sugestia cu Clearskin! am sa caut pe la birou sa vad cine mai vinde Avon etc

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

www.eyeslipsface.com.ro/products_ro_2_10_0_83_1-Paleta-Complexion-Perfection-.php" target="_blank">Asta e translucida si.. invizibila, cel putin pe tenul meu destul de deschis nu se vede Sau www.eyeslipsface.com.ro/products_ro_2_10_0_90_10-Pudra-cu-protectie-solara-SPF-45-UVA-UVB.php" target="_blank">asta daca vrei sa protejeze impotriva soarelui. Eu am folosit-o vara asta si e f buna, nu m-am bronzat deloc deloc. Ambele insa cam iau luciul fetei (eu am tenul gras si mi-l mentin mat toata ziua). Nu stiu sigur daca ar fi la fel de bune pt. ten uscat. Asta pt ca mentionai de efect iluminant.

Pensule:
- www.eyeslipsface.com.ro/products_ro_2_11_0_97_6-Pensula-pentru-pudra.php" target="_blank">asta pt. fond de ten. E f buna, toata lumea o lauda. Face aplicarea usoara, mai rezistenta si da un efect de... finisat, f frumos. In 30 de secunde e gata toata fatza si rezultatul e wow
- precedenta se poate folosi f bine si pt pudra, insa in caz ca vrei doua, www.eyeslipsface.com.ro/products_ro_2_11_0_103_12-Pensula-Kabuki-pentru-fata.php" target="_blank">asta e f ok.

Am dat toate sugestiile de pe acelasi site pt ca sunt ok ca pret si produsele fac ceea ce trebuie sa faca Bine-inteles, exista si alte variante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Saskia, we meet again ! Iar am citit in diagonala subiectul, nu mai am rabdare sa fac ceva cap-coada si stau ingrozitor de prost cu timpul, dar imi iau aici pe forum pauzele...
Tentatia pantalonilor de trening si de pijama am avut-o si eu o vreme, dar mie nu-mi placea de mine asa, si cu o coada infasurata... Aratam mereu de parca as face curat. Si daca cumva suna cineva la usa, mi-era rusine sa deschid asa... deci stiam ca e naspa.
Si am facut pachet si am pus la tomberon (ma rog, la donat pe marginea tomberonului) toate hainele lalai. TOATE! daca pastram una, incaz ca, doar cu aia m-as fi imbracat. Exista pantaloni de trening draguti, cu forma, de velur sau de bumbac, care au si tinuta, sunt si comozi. Exista pantalonii tip harem care-s simpatici de imbracat in casa cu un tricou mai fit. Nu larg. Nu mai pot haine largi, lalai. Nu sunt o uscata, nu sunt nici pufoasa, sunt usor peste ce mi-ar placea mie, dar in egala masura daca astept sa slabesc ca in facultate (ce obiective idioate ne punem ori, zici ca vrem sa ne descurajam intentionat) asta nu se intampla peste noapte. So, mi-am azvarlit toate hainele largi, fara forma, de casa... am facut de casa niste haine dragute, cu care daca e nevoie pot iesi din casa la o urgenta fara sa imi fie rusine. Pentru mine asta a fost criteriul: daca imi suna acum telefonul ca trebuie sa ies din casa, sa pot sa o fac fara sa ma schimb de ceva sau sa imi fie rusine, sa ma scuz ca arat asa.
Si nu mai prind parul in cocurile alea mizere de casa sau in cozi, imi fac niste chestii/impletituri/codite funny, care sa ma amuze si pe mine, sa imi placa, sau ma spal pe cap de dimineata si se usuca liber si stiu macar ca e curat (nu slinos si strans in coada).
Cu machiatul si unghiile eu oricum am o nebunie, nu pot sa ma suport daca nu am macar o crema si-un rimel si unghiile facute, nu stau... mi se pare ca nu-mi pasa de mine. Si musai imi dau cu parfum pe la gat si urechi, sa ma miros eu pe mine si sa imi placa. Sunt o narcisista cumplita, stiu!
De obicei aceste "tinute de casa" sunt cele care te trag in jos. Dar comfortabil nu inseamna musai labartat, frecat, usor uzat. Ma uit la mamaie care are 82 de ani si care iti tine "de bune" niste haine de zeci de ani, si umbla cu aceleasi capoate. Si desi ii cumpar lunar cate unul, tot pe alea le poarta, si pe cele luate de mine le tine de bune. De bune sa ce????

Mergi la inceput