Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Noi la romana stam binisor, scrie bine dupa dictare; uneori greseste din neatentie si ma oftic. A avut de incercuit "e" dintr-un text, pe unii i-a incercuit, pe altii nu.
Au inceput sa apara pb si la mate. 5=5-... ea a scris 10 (ca stie pe de rost de-acuma ca 10-5 face5). Si a mai gresit la inca una, tot asa, 2=7-.. si a scris 9, a citit de la dreapta la stanga, ca arabii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daa, desenul prin clasa a cincea, asa. ca altfel se pierde nota personala si nu-i niciun beneficiu.
pana atunci trebuie sa experimenteze ei, sa descopere ei "cum se face". cand sunt mici le e greu sa discrimineze o tehnica propriu-zisa de un sfat care reprezinta de fapt perspectiva personala a profesorului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Adevarul e ca desenul nu e ca inotul, pe care poti sa il practici doar la bazin. Desenul poti sa-l practici linistit de unul singur peste tot, iti trebuie minim o foaie si un pix ( am pe acasa plin de foi de la Pizza Hut cu operele maestrei)

Aoleu, Ile, pe Ami am uitat-o eu cu V in masina asta vara, la Alba. Ne-am dus la pensiunea unde era cazata Miha, am parcat masina in curtea pensiunii, Ami adormise in scoica, am iesit din masina, i-am cautat pe nasii fetei in pensune, am banuit ca erau la masa, ne-am asezat frumos pe hol si am luat niste pliante in mana, foaaaarte relaxati cand, eu:Zbang!mi-am amintit: Copilul!

Aoleu, apropo de zapaceala: vin acum cu fetele mici de la logopedie, gasesc usa deschisa, luminile aprinse, ghiozdanul Silviei pe hol, deschis, cu cheile pe jos. Silvia la cor . Silvia a avut ore pana la 5, iar corul il are de la 6. Cum scoala e apriape in pauza aia vine acasa sa-si lase fhiozdanul, sa manance ceva, OK. Dar chiar asa sa lasi casa deschisa? Si nu e prima oara, of!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Apropo de furat in scara noastra s-a furat USA de la intrarea din interior duminica dimineata, in sapt dinainte s-au furat amortizoarele de la lifturi, deci mare grija, l
Tu ce faci cat sunt fetele la inoit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Azi noapte am visat ca numai ce m-am inors la servici si firma la care lucrez a dat faliment .

Ile, cat fetele sunt la inot eu stau acada cu Ami pt ca de obicei le duce Virgil. Se usuca ele singure pe cap dupa, treaba lor, se descurca. Cand a fost V plecat si le-am dus eu ma plimbam cu Ami prin parc sau stateam acolo pe fotoliu daca nu era vreme de parc.

De la noi de pe scara s-a furat caloriferul de la intrarea in bloc . Plus biciclete. Bicicleta lui V nu au putut sa o fure de tot asa ca i-au luat doar garniturile de caiciuc de la manere. Avem portar ziua si interfon. Cand aveam portari in 3 schimburi nu se fura nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

David are un prof nebun de sport, se poarta urat cu copii, au incercat sa il dea jos si in anii precedenti fara succes.
Ieri cica a luat insuficient si i l-a pus in catalog ptr ca nu a executat saritura de un metru.Cum naiba se intampla? poti sa ramai repetent, corigent? O sa aflu azi daca e pe bune in catalog ptr ca avem sedinta.
Nu spun ca nu il merita pe acel insuficient, sigur il merita ca nu il ajuta fizicul, dar totusi sa ii dai unui copil asa de mic insuficient la sport? aseara plangea ca nu e bun de nimic si ca nu vrea sa mai mearga niciodata la sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

aoleu, cati nebuni pe lumea asta... habar n-am ce sa te sfatuiesc sa faci, dar am auzit multi copii de clasa I terorizati de orele de sport (inclusiv prin clasa pe la fi-miu, desi andrei zice ca sportul e materia lui preferata, dar se plangeau parintii ca unii copii nu pot sa o sufere).
eu l-as scuti medical (mai ales ca ai si motive reale) si gata, nu mi-as bate capul. adica as alege raul mai mic intre doua rele (ca nu-i prea confortabil nici sa fii ala care sta pe bancuta la ora de sport).

eu am visat-o pe psiholoaga mea in doua nopti consecutive, ii povesteam ... un vis si nu terminasem in prima noapte :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Crezi ca mai imi da medicul de familie scutire cu inapt ptr sport dupa ce mi-a dat una ca este apt?
Tocmai am aflat ieri ca sunt copii care raman in clasa in timpul orei de sport si se distreaza foarte bine.

Tare faza cu visul!
eu am visat aseara ca sefa ( care e plina de bani, si ii cheltuie, contribuie semnificativ la iesirea tarii din criza) a venit la servici cu niste baxuri de haine, mancare, electrocasnice sa ne alegem de acolo ca s-a plictisit de ele.
Corap daca continui visul in seara asta ii spui si visul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miri, eu zic sa mergi sa vorbesti cu profesorul respectiv. Sa-l intrebi ce l-a deranjat, daca a fost D cumva obranic la ora, ce ai putea sa faci ca sa se schimbe. Sa-i povestesti ca are un defect la picior si ca poate nu poate executa totul perfect. Sa vorbesti cu el normal, ca de la adult la adult, sa asculti si punctul lui de vedere, poate nu e dracul atat de negru.

Astia mici mai au momente cand se obraznicesc sau nu asculta, la Silvia au avut u prof tinerel, nu il ascutau, se obrazniceau si bietul profesoras meu se plangea de ei. Am folosit diminutivul pt ca s-a dus o mama sa vorbeasca cu el, mamica e cam de statura mea asa, si a zis ca omul era un tinerel mai scund si mai slabut ca ea :).

Retrasul de la sport mi se pare ultima solutie, bruma aia de miscare le face bine!

Poate D vrea sa il retragi ca sa se distreze si el cu ceilalti copii, orice e posibil.

Silvia avea o gramada de scutiti, unii pe motiv ca transpora si blablauri din astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai la asta ma gandeam:
beneficiul brumei de miscare vs "beneficiul" coabitarii cu un prof cu tigle lipsa.

la mine da cu minus , mai bine-l duci undeva sa faca un sport organizat oarecare.

edit: din experienta mea, discutiile cu profii de sport sunt 100% inutile. doar nervi in plus degeaba.

Mergi la inceput