Colectia de toamna-iarna 2005 (41)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

uscatorul nu-l folosesc decat pt prosoape si pt. geci , perne, pilote, stuff cu puf in el. marca... habar n-am ce marca e. ariston. cred. nu m-am ocupat eu cu alegerea electrocasnicelor si habar n-am.

('mneata, am uitat sa zic :)

si mie imi place mai mult aici decat pe fb, nu-i de loc stilul meu acolo ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bau!

Tristetea e ca nici pe Fb nu se prea scrie. Cred ca lumea a intrat in hibernarea clasica iernii. Eu cel putin asa ma simt.

Corapino, aoleu, urata lalaiala asta de boala. Dar stiu cum e: si eu o ti langa deja de 2 saptamani cu un soi de virozo-sinusito-ceva-nedefinit-si-recurent. Mie mi s-au dezumflat rapid ganglionii la cealalta raceala, dupa cateva zile, adica.

Gabitaco, la multi ani pentru Mateea cea talentata!

Lavi, figura mai esti cu Pilula mai nou mofturoasa la mancare de adulti dar mufata la ! Faina escapada la mare.

--
Noi suntem bine. Ne-am bucurat de Mos Nicolae - ne-a adus carti multe si DVD-uri stil Animal Planet. Si culmea, o punguta cu bomboane care avea si un om de zapada din plus cam de 10 cm inaltime. Ei...la fii-mea delicata de 7 ani ala a avurt cel mai mare succes. L-a botezat sosetica, aka Noki.Corolar: plus un animal in pat la ora de nani.

Fii-mea e cu matematica, kunst-ul (lucru manual/pictura/desen), germana, cunostintele naturii, sport etc. Mai putin cu romana si cu cititul in general. Clar nu o pasioneaza si reprezinta un stre pentru ea. Cititul merge mult mai bine la germana, asta e clar, ca deh, acolo exerseaza mult, dar la romana greeeeu de tot. E amuzant ca se chinuie sa citeasca in stilul german/englez, adica sa ghiceasca cuvantul dupa litere. Pur si simplu nu poate citi, pe litere, rapid, cuvantul in limba romana. Citeste literele, dar nu le uneste, cumva...Dar am rabdare.N-o ramane ea analfabeta in lb. romana.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mai, exact asa merge si cu cetitu la fi-mio. citeste pe litere corect, da' cand sa le uneasca e praf, pune accente aiurea si ma intreaba ce inseamna "are" cu accent pe e (ma rog, asta-i un exemplu)
pan' la doojde ani o invata el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

neata
Lui D. i-a adus mosul un joc real Angry birds, e mare fan, era asa de incantat, nu l-a desfacut dimi inainte de scoala si a scris numai prostii la fisele de lucru, 5+1=9, nu a lasat spatii intre randuri... eram siguri ca va fi cu gandul la el toata ziua si asa s-a intamplat.
tot este fermecat ca a stiut mosul ce ii place lui, ca i l-a adus de departe ca nu este la noi in magazine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

la multi ani Flavia si Mateea! Sa fiti sanatoase, fericitevsi sa aveti mult succes la scoala!

Mortal David geniul cifrelor fermecat de mos

Nati citeste mai binisor de atat, adica identifica cuvintele bine si destul de repede. Din pacate ii e lene si nu exerseaza suficient. Si eu uit sa o pun mai ales ca avem si logopedia de facut zilnic.
Dar exact asa cum ziceti voi citea Silvia in clasa I si a durat ceva pana a reusit sa citeasca cursiv, dar acum citeste carti dupa carti seara, in pat, in loc sa se culce, pe masina si oriunde. Deci nu va faceti griji pe termen lung. Inceputul e mai greu ( foarte greu mi s-a parut mie) pana prinde sensul a ceea ce citeste. La inceput se pierd in descifrarea literelor si a cuvintelor si atunci nu reusesc sa prinda sensul, si deci nu apare nici placerea cititului ( care se datoreaza sensului) si nici nu au chef sa exerseze. Nataliei i-am luat o carticica foarte draguta ( cu care am cadorisit-o si pe Sarah) sunt acolo povestioare scurte, scrise cu caractere mari, si amuzante pe deasupra. Si pe stilul Nataliei, deci e un succes.

Matematica tuturor le place, si colegilor Silviei le placea pt ca e foarte usoara materia de clasa I si la urma urmei matematica e cea mai usoara materie, totul e clar acolo, ori e alba, ori e neagra, nu e cu interpretari, cu o fi, cu o pati.

Natalia e pasionata de desenat, la toate materiile deseneaza, foloseste culori frumoase, are fel de fel de idei, a fost si sora-mea( care are liceul de arte la baza) impresionata de desenele ei si de ideile ei. Apoi ii place si ei matematica, religia si sportul. Romana si ei, mai la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La multi ani, Flavia!
La multi ani, Mateea!
Multa fericire si noroc!

Noi nu hiberman , dimpotriva, suntem in forfota maxima. Presupunerea mea e ca atunci cand nu e multa activitate pe forum, se intampla mai multe (si mai interesante) in real life .
Plus ca[-mi] ia o gramada de timp sa incropesc un mesaj aici, pe Fb e un ping-pong mult mai rapid .

Corap, multa sanatate lui Anais! urata treaba cu virusii astia...

Lavi, exersati zilnic la logopedie?? Ce gen de exercitii/ cam cat timp aloci? Noi facem o pauza pana prin ianuarie...

Fost aseara cu copiii la balet la Spargatorul de nuci, a fost feeric. Azi dimineata pluteam toti in visare, niciunul nu eram prea apti de ultima zi de munca...
Edit - uitasem esentialul: punctul de atractie maxima a fost faptul ca Andreiuta Coraliei a dansat pe scena in rolul unui soricel micut - tare simpatici au fost soriceii astia mititei.
Imi place mult la spectacolele de balet ca pot merge cu copiii, e sala plina de mamici cu fetite - balerine aspirante. In rest, la concerte sau teatru, inca nu e potrivit pentru ei, din pacate...

Cu cititul: invatatoarea noastra ne-a sfatuit sa nu-i lasam deloc sa citeasca pe litere, sa incercam sa fie pe cat posibil pe silabe - eu ii solicit lui Cristi sa citeasca macar cate 2 litere odata; deja le leaga binisor.

La noi e ceva zapada, de 2 zile greu ii mai adun in casa. Produc ai mei cate 2 oameni de zapada uriasi pe zi - nu stiu unde o gasesc, stratul de zapada nu depasea 5 cm nici in cele mai bune momente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai pe silabe - pe silabe, da' de unde sa stie fi-miu inainte de a sti ce cuvant citeste, ca "amintire" se desparte in silabe a-min-ti-re" si nu "am-in..." - ca aici se rupe filmu' si nu se mai intelege cuvantul.

adica, rational vorbind, poti sa citesti ori pe litere, ori intreg cuvantul, despartirea in silabe a unui cuvant nu o poti face fara sa stii ce cuvant ai de despartit. (din volumul "oul, gaina si interpretarea" by me)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

asa-i, n-am mai scris sa nu ma lungesc.
ideal e sa nu faca pauze lungi si dese. daca se opreste la "am-in-" e clar, nu mai iese cuvantul. ajuta mult si s-o faca cu voce tare, asa se vor lega mai usor. la urma urmei, ei acum [re]cunosc cuvintele doar din auzite.

incep sa ma bucur ca i-a frecat invatatoarea pana la prima mica vacanta doar cu despartit in silabe si recunoscut sunetele si au inceput literele tarziu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

bine, eu cred ca tine in primul rand de copil si in al doilea rand de exercitiu. partea naspa e ca nu-ti vine sa exersezi daca nu-ti iese :)
(eu am invatat repede sa citesc, mi-e greu sa inteleg de ce i se pare lui dificil - si asta e groaznic, ca iese cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daaa, Maria, asa e cu baletul, e potrivit pt copii si e foarte frumos. In special Spargatorul de nuci, cred ca e cea mai frumoasa opera de balet. Ceaikovski a fost un geniu.

Felicitari Andreei by Coralia pt prezenta in piesa!

Uau, voi aveti deja zapada?! Eu imi doresc cat mai putuna anul asta pt ca in caz de nameti nu voi putea iesi cu caruciorul, va trebui sa o plimb pe Ami i port bebe ceea ce e cam greu.

Mergi la inceput