MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Fetelor, am tot citit de painea din albus. Va rog mai scrieti reteta o data.

Taitetii din fasole au indicele sub 35 ? Pot fi combinati cu lipide ?
Dar fulgii de drojdie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel, taiteii de fasole merg si cu lipide. Ciulamaua o fac simplu cu usturoi si smantana. In loc de faina o sa pun fulgi de drojdie ca se ingroase sosul.

Da, a iesit testul prost. Am facut deja conizatie si astept rezultatul de la biopsie.

Pt tuse incearca ceaiul de scai vanat. La noi a mers foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

mel - pentru tuse poti incerca si tinctura de patlagina (extract hidroalcoolic scrie pe cutie). Si eu am racit tare toamna asta si intr-o saptamana am rezolvat cu tusea. Sunt cativa ani de cand tinctura asta ma scoate din impas.

Subscriu si la ceaiul de scai vanat, e foarte bun, eventual poti sa incerci si licheni de piatra. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel miss youuuuu

puisoaro nu credeam ca e ceva de ingrijorare o sa fie bine oricum sunt sigur de asta..o sa-mi fac si eu aici testul ca e gratis in uk..musai sa-l fac ca ma tot tin de cand am venit si tot aman din lipsa de timp..dar o sa-l fac...

eclerele mele au iesit un fiasco..cuptorul e de porc...electric...si gogosile trebuie mai intai lasate la foc tare si dupa incet...la electric..nush cum pnm sa fac asta ca daca dai cuptorul la inceput tare si dupa il dai incet tot e super incalzit..si mi-au iesit un fiasco gogoselele...+ dimineata spun sa le umplu cu frisca..le umplu frumos cu frisca si pun capacul al cutie dau sa pun cutia in frigider...SCAP cutia din mana..s-o facut un coktail acolo..frisca sarita pe peretii cutiei...frisca pe capacelele de gogosi de mi-au murdarit partea cu ciocolata...am luat cutia..dat eclerele jos...curatat cutia(era de plastic)...umplut iar gogoselele cu frisca...nu aratau ele ca la inceput dar le-au devorat oamenii..cred ca mai mult din bun simt

trifle a iesit mai bine..dar si acolo...am pus baza de blat de tort...si peste am pus jeleul..care la inceput fiind lichid..mi-o absorbit tot lichidul..si nu a iesit jeleul asa clar..chiar nush de ce nimic nu mi-a iesit bine..cred ca presiunea ca de obicei cand imi fac pentru mine ies toate de vis

copilasii au facut asa:
1. thailandezul o facut :
->>2 supe..
** una iute: ciuperci, creveti, ceapa, chilli si coreandu fresh , fierte toate cu niste frunze care aveau gust de frunze de lamaie (ca le-am gustat..eu is ca un copil retard cum vad ceva gust pentru impresia de gust )
** una dulce: ciuperci, piept de pui, ceapa, lapte de cocos, coreandru si ceva ginger(dar nu era cel obisnuit ca l-am gustat pe cel crud si avea mai mult gust de pin)
->> piept de pui dat prin lapte de cocos si curry(era facuta o pasta) si prajit pieptul in unt si s-a servit cu un sos de alune(nu l-am gustat ca mi se parea deja destul de dulce de la laptele de cocos)

2. chinezoaica:
->> sushi vegetarian (la care am ajutat si io) ; umplutura: castraveti, morcov, omleta, si sunca de praga (nush cum le taie jessie cu satarul ei ca toate astea erau taiate pe fasii ff subtiri)
->>ceva coaste de porc cu tofu si morcov, prajite in wok cu spice-uri chinezesti ,nu am detectat decat o chestie care ii spune 5 star(mie nu-mi place ca e ff aromata), scortisoara si chilli..dar sigur mai era cate ceva
->> legume la wok: ardei, vanata, cartofi;(chestiile astea is trase prin ulei in wok-ul ala ca nu erau prajite bine erau semi..si cred ca a pus si ceva sos de soia)

3. indianul:
->> tanduri chicken: marinata de pui pusa pe grataru de la cuptor si facuta practic gratar..cred ca o prestez si eu de acum ca iese exact ca gratarul obisnuit numai ca fara asa multa arsura; marinata era facuta cu mustar indian (mie imi mirosea a dijon), curry si iaurt;;;; chestia asta s-a mancat cu paine indiana(lipie prajita in ulei si care avea pe ea coriandru si usturoi)

si eu: care am facut tentativa de eclere, briosele cu feta si rosii uscate, si trifle cu brinza ricotta si mascarpone, si jeleu de fructe de padure


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor ,

Sanatate multa si ...capul sus ! Cretzulina are nevoie de tine, vesela! Dar tot nu am inteles, ai fost pur si simplu sa-ti faci testul anual , sau aveai ceva secretii, sau era ceva diferit ? Te intreb pt ca eu n-am mai repetat testul din 2009 si rau am facut !


Brandulik si mie mi-a fost dor


Astazi a gatit
- Bors de sfecla ( stiu ca sfecla fiarta nu e conforma dar imi era pofta)- ce parere aveti ? este chir atat de rau ?
- Mancare de pipote si inimi
- Ceafa de porc la tava

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Brandu, mancarea thailandezului m-ar tenta. Am mai auzit de funzele alea, parca sunt frunze de lime.

Mel, nu am avut nici un simptom, m-am dus pur si simplu sa fac testul.

Sa aveti o zi faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Fetelor, eu abia reusesc in we sa intru pe aici.
Nici nu mai stiu ce am mancat in we, dar am fost conforma 90%. Sambata seara am fost la cineva si am mancat masline, un pic de alune, dar am luat si 5 foietaje micute cu branza.(erau facute in casa si miroseau ff bine)
Meniul de ieri:
Md: (nimic ca m-am trezit la 11)
P: (la 15) o cescutza de orez (inainte sa fie fiert) amestec: alb, rosu si salbatec cu 100gr de ton in suc propiu.
C: 3 babybel, cateva rosii cherry si o felie subtire de jambon.

Aparent imi face bine sa fiu suparata , e prima data cand in loc sa ma ingras, dau jos de nervi.
Raportez inca un kg slabit fata de 8 nov. Deci sunt la 9.9 kg in 3 luni si 3 sapt (se implinesc maine)

Brandu si pe mine m-ar tenta mancarile alea da,da toate!
Mel, eu mananc dimineata paine de albus, dar eu o cumpar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Morning!

Mai, Brindusik, cum vine aia sushi vegetarian cu sunca de Praga?
Sa stii ca si eu patesc la fel, cand gatesc ptr o ocazie, din cauza stresului nu-mi iese nimic cum trebuie, toate ies deandoaselea. ai fost comica cu gogosile alea
Mel, e cred ca nu-i chiar asa rau, sfecla fiarta e chiar buna, mai ales iarna, cand suntem mai anemici. don't worry
Aaahhh, Gena, ce dor imi e sa ma mai trezesc si eu la 11. Felicitari ptr slabit! Chiar ai dat jos f mult, bravo! numai sa ai grija sa nu te anemiezi si sa nu pierzi vitamine.
Puisorule, bine ca te-ai dus. ar trebui toate sa ne ducem. Iti tin pumnii sa fie rezultatul bun

In we tot am mai scrantit-o un pic, iarasi cu niste covrigi si pufarine. am facut o supa crema de usturoi, bestiala! dar n-am mancat ca era cu cartofi, numai am gustat-o. trebuie sa ma gandesc s-o fac si monti, merita.
Azi am un iaurt la MD, inca nu l-am mancat, la P o salata (poate si lipie), la C grapefruit. asta e!
Va si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro nu is frunze de lime..mi-o aratat pe net cum arata fructul...e rotund si are coaja verde dar nu e fina ca la lime ci e asa...arata ca un creier cu circumvolutiuni coaja aluia..dar in interior arata ca o citrica..

ninha si ii mai dai sfaturi si lu gena ca sa nu se anemieze si tu mananci: 1 iaurt, 1 salata, si o grefa?? REALLY??

sushi am gresit eu...a vrut sa fie vegetarian ca dupa am vazut ca o taiat fasiute de sunca de praga..cert e ca nu au fost facute cu peste crud...mi-au placut...

eu raportez stagnare..ceea ce luand in considerare weekendul international is not bad at all!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

bine, mai brindusikule, le spun si eu la altii sa nu faca si ei greselile mele. Fa ce zice popa, nu ce face popa. Si apoi eu mananc asa cat de cat, dar si cand scap in lucernaaaa,pun pe mine la "vitamine", de nu mai stiu cum sa le ascund pe sub camasa.
Ca veni vorba, azi am incercat si eu ciocolata negra cu ardei iute. e interesanta, dar imi arde si acum gura

Mergi la inceput