Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mrnscmnc spune:

Salutare fetelor. Sunt veche pe acest forum dar din cauza "micutului terorist" nu mai reusesc sa intru pe net, de fapt nu mai reusesc nici macar sa tin calculatorul deschis.Nu am citit ce ati mai facut cele pe care va cunosc si nici sa vad daca mai sunt nou venite aspirante la titlul de mamica care se confrunta cu trombofilia, dar va urez tuturor bafta multa si sa nu cedati ca veti reusi.
Dupa 1 an si ceva am reusit si eu sa fac curatenie prin sertare si chiar si la medicamente si am descoperit ca am 2 CUTII CLEXANE 0,2 cu termen de expirare 02.2013 pe care vreau sa le donez daca cineva are nevoie de ele si daca vrea sa le foloseasca chiar daca expira peste o luna si jumatate.Imi pare tare rau ca nu le-am descoperit mai devreme si sper sincer ca poate folosesc cuiva pt ca eu stiu ce aventura era sa le procur la vremea cand eram insarcinata.
Daca e cineva doritor eu locuiesc in Bucuresti, cart Militari si pana duminica sunt in oras. Nu stiu daca pot lasa nr. de telef aici dar imi trimiteti un mesaj privat si va contactez cat pot de repede.
Va pup dulce pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

pana la urma am recoltat azi beta...asteptam rezultatul pe diseara
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

mrn veterana mult incercata si mamica fericita. si pe micul terorist, sa ii aduca mosul tot ce a visat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

fetelor, rezultatul e 44.3...nu ma gandeam ca vreodata voi ajunge sa nu ma bucur pe deplin de un rezultat pozitiv. Am discutat telefonic cu hematoloaga si mi-a zis sa incep clexane 0.4...si sapt viitoare sa fac DDmerii....pai nu antifxa se face pt a vedea daca doza e buna??? dar, nu e cam mica valoarea??
Va trebui sa ajung la ginecolog si sa discutam lista de medicamente pe care le-am luat zilele trecute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Myhadavid felicitari. Eu am facut D-Dimeri , timp de sangerare , coagulograma, hemoleucograma , uree , creat, GOT, GPT la o saptamana de la inceperea Clexanului. Analiza AntiFXA mi-a spus sa o fac la 1 luna de Clexane.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Myhadavid eu la 12 zile de la ovulatie aveam Beta 69,8.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myhadavid spune:

pai daca am ovulat in ziua 20-21 as avea 15 zile. Mai repetam sambata si luni (daca e deschis laboratorul)...Cu Dumnezeu inainte, acum ramane sa gasesc clexane de 0.4. Am vb si cu dr ginecolog...i-am povestit ce am luat si calculand dupa presupusul contact din ziua 21 a zis ca e OK...
Mi-a dat Lutinus - se pare ca ar fi un progesteron care se asimileaza mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Myha, felicitari, sanatate, sa ai o sarcina cu bine si la termen!
Din ce s-a discutat pe aici si la Gravidute cu trombofilie, de-a lungul timpului si din ce am citit, antifxa e singura analiza relevanta. D-dimeri creste oricum in sarcina si se urmareste sa nu sara calul, dar ea arata prezenta unei substante care exista atunci cand sunt cheaguri...iar daca sunt deja cheaguri, e cam tarziu...
AntiFXA se poate face la 5-7 zile de la inceperea injectiilor. Pentru monitorizare, dr. Uscatescu cheama la o luna pentru repetare.
Beta e OK, nu se stie cand s-a implantat si de aici apar diferente de valori de la o gravida la alta.


Link-ul pentru Gravidute cu trombofilie:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174924&whichpage=15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Va salut pe toate si va pup

Analiza asta AntiFXA se poate face si daca nu iei Clexane si sa-ti indice daca ar fi cazul sa iei? Ce masoara ea de fapt?

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu, antiFXA verifica doar doza de anticoagulant, oricare ar fi el. Incerc sa simplific putin explicatia data de Synevo:

Heparina se leaga de antitrombina si catalizeaza inactivarea trombinei (care formeaza cheagurile), FXa (Factorul X) si a altor factori de coagulare. In plus heparina se leaga de celulele endoteliale, macrofage si o serie de proteine plasmatice, fenomen care contribuie la variabilitatea raspunsului anticoagulant la pacientii cu boala tromboembolica.

Altfel spus, anticoagulantul blocheaza factorii coagularii ca sa nu mai produca aiurea cheaguri.

Cel mult se pot verifica INR si APTT.

Mergi la inceput