Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 74 -

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Wish 42,

Am inceput Aspenterul 75 din cate imi mai amintesc cu ceva timp inainte de FIV poate 3 saptamani - nu mai stiu exact (atentie se intrerupe si se reia dupa indicatiile ginecologului care face FIV-ul ca da risc de sangerare daca e cazul la tine, in prospect parca scrie sa-l intrerupi cu 8 zile inainte de o interventie chirurgicala) si am tot mers cu el cu mici intreruperi de 3 zile din cauza spotitingului (pete maronii)pana in saptamana 28 de sarcina inclusiv.
In paralel am inceput Clexane de 0,4 o data cu Diphereline-ul pe care imi amintesc ca l-am intrerupt cu 24 de ore inainte de cezariana si l-am reluat cand a zis anestezistul pana la 6 saptamani dupa nastere inclusiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Wish 42,

Prednisonul din cate imi amintesc (sper sa nu gresesc, mai verifica si la alte fete) l-am inceput imediat dupa embriotransfer.
Doza recomandata parca era de 10 mg si il luam 5 mg dimineata si 5 mg seara.
Scuza-ma daca e ceva gresit, eu am luat prea multe medicamente.
Imi amintesc ca l-am luat sigur in primele 12 saptamani de sarcina.
Nu mai stiu exact cand si cum l-am intrerupt (unele medicamente date la FIV nu se intrerup brusc, ci treptat adica iei cateva zile doze mai mici pana nu mai iei deloc).

FIV-ul reusit l-am facut in iulie 2010 la Atena cu dr Diakoumakos - ginecolog si dr Argyriou - embriolog.

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Te ajut cu placere oricand daca stiu sa raspund.

Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Wish42,

Multumesc frumos pentru urare!

Doamne ajuta sa reusesti sa-ti implinesti visul!

Eliza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza70 spune:

Wish42,

Clexane-ul se intrerupe putin si atunci cand faci FIV-ul propriu-zis dupa indicatiile ginecologului, dar am uitat cat si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Buna fetelor. Poate cineva sa ma ajute ce adresa de Email a Dnei Dr U. Multumesc. Cine poate astept PM.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Maria, ai PM!


Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot, nr. marit de celule NK
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane si Aspenter zilnic)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wish42 spune:

eliza
multumesc frumos pentru experienta ta pe care mi-o impartasesti.
Si eu sunt,cred,tinerica la fel ca si tine am 42 ani.
Am facut si eu alte analize:anticoagulantul lupic,antitrombina !!!,proteina C si S,rezistenta la proteina C activata,homocisteina,anticorpii anticardiolipinici+antifosfolipidici,celulele NK,fact V Leiden,mutatia [rotrombinica - toate sunt ok.
O sa ma gandesc pana luni daca fac noile analize sau merg cu clexane de 0.4 oricum.

Deci mamarutzele tale au aproape 2 ani !!!
Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase.
Ai fost multumita de dr D asa?Al catelea fiv l-ai facut cu el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

MeAlex , Jaguar Multumesc frumos.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Maria, noi parca am fost la aceeasi odisee?
ai stiut de mutatii pana la SOE, sau dupa le-ai facut?
Ce tratament ti s-a recomandat?

mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Jaguar mi-am facut analizele doar dupa a doua SOE. Tratament preconceptional Aspenter si acid folic, utrogestan 100mg din ziua 16-25(dim si seara) , Clexane 0,4-0,8 ? De la test pozitiv. Azi mi-am luat un test de sarcina pe care o sa il fac luni. La ambele SOE mi-am facut test mai repede cu cateva zile si sa vazut. Sincer imi este oarecum frica de test pozitiv.

Sarcina oprita din evolutie noiembrie 2011- 5 saptamani, iulie 2012 - 6 saptamani.Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot

Mergi la inceput