Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

De ieri am devenit oficial o "mutanta"...
S-a uitat doctorita la rezultatele analizelor mele si a zis: "Trei mutatii... Felicitari! Asta se cheama trombofilie, si daca vrei sa faci copii, din ziua in care s-a pozitivat testul de sarcina, incepi si injectiile cu clexane."
Mi-a cerut sa mai fac 4 analize (proteina C, proteina S, antitrombina III si protrombina) si abia dupa aceea imi stabileste concentratia pentru Clexane. Ce m-a surprins este faptul ca nu acorda o importanta foarte mare vitaminelor in faza de preconceptie. Mi-a recomandat ca tratament doar aspenter si acid folic. Eu cred ca am sa iau si Femibion 1, asa cum vad ca iau multe fete cu probleme similare, in definitiv rau nu are cum sa-mi faca, nu?!
Marti sau miercuri fac si restul de analize, desi sincera sa fiu, n-as prea vrea sa le fac. Daca ies aiurea ma voi incarca cu o grija in plus.

Vio, mult noroc la proiectul "bebe"!

Cristina, bine ai venit! Eu sunt din Constanta si din pacate nu te pot ajuta in privinta ginecologului, in alte privinte insa putem impartasi impresii - eu am 3 fibroame embolizate care au scazut mai mult de jumatate, si continua sa scada chiar si dupa mai bine de un an si jumatate. Cu siguranta si al tau va mai scadea.
Analize de trombofilie ai facut?

olimp, pup burtica mica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

floren deci oficial mutantica .... si eu am luat preconceptional aspenter75 mg 1/zi , femibion 1 -1 pe zi , acid folic 5 mg 1 /zi , magme b6 - 2/zi . Si am trecut pe clexane cand s-a pozitivat testul.

poti lua femibion linistita , eu am luat din mai de cand am descoperit mutatiile si acum iau in continuare , nu iti face probleme.

cat despre proteina C si S , homocisteina , eu nu le-am mai facut , mi-a zis din start ca oricum la clexane ajung 0.4 in primul trimestru si acum fac 0.6 pana in aprilie si apoi 0.8 , se calculeaza pe kg/corp .
ma bucur ca la tine a functionat embolizarea si scad in continuare fibroamele , Doamne ajuta sa ramani cat mai repede gravi




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Buna dimineata fetelor
Sunt data peste cap. E posibil sa fiu insarcinata. Dar am pierdut si ceva sange. Am fost la doctor si nu m-a lamurit. Am inceput de ieri sa fac injectii cu clexane.
Maine mai fac un test de sarcina, cel de ieri a iesit slab pozitiv dar mult dupa cele 5 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Violeta, al meu s-a pozitivat dupa mai bine de jumatate de ora, tot abia vizibil, si eram insarcinata. E bine ca ai inceput clexanul dar ar fi bine sa mai iei si nospa si progesteron. Pastreaza legatura cu doctorul si nu face efort.
Tinem pumnii sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

violeta pune repede utrogestan 200 intrevaginal 2/zi , dimineata si seara , bine ca ai inceput clexanele. si asteptam veti bune.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Am luat dimineata no-spa ca ma durea burtica. Fac efort cat mai putin, dar trebuie sa ma duc la munca.
Mi-e si teama sa sper.
O sa iau si progesteron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Violeta ma bucur ca ai 2 liniute....insa ce sahne ai pierdut si cum ti-ai dat seama ca esti gravida... ai facut test? Ai mare grija si opate ne aduci tu i raza de Soare ca eu una intru in depresie.
La mine a aprut menstra....dupa 40 zile, nu stiu ce naiba se intampla.Dupa operatie a venit o data la 29 zile si apoi a luato razna. Ma dispera situatia asta,va dati seama cate teste de sarcina am facut nu? Dr mi-a zis sa vin martie in perioada de ovulatie, cine naiba mai stie cand este..... ca la semnele biologice e greu tare si ma duc in eroare plus ca de teste nici nu vreau sa mai aud.
Fetelor imbatranesc asta ma omoara , nu vreau sa fac copii tarziu tare, am 29 ani acusi!!!!!!!!!!
Olimp ma bucur ca esti bine, te pup.
Floren hai cu testul nu ma astepta pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

dragalasa, tu vrei sa ma deprimi???
Pai cum poti sa spui ca tu imbatranesti? Stii cati ani am eu? 38...!!! Si stii ceva? Ma simt de 29...
Sa nu te mai aud cu idei din astea ca atat iti trebuie!!! Suntem tinere (mai ales tu) si avem inca mult timp inainte sa facem copii, sa-i crestem si sa ne bucuram de ei. Tu incearca numai sa depistezi perioada de ovulatie si sa profiti de ea.

olimp, am dreptate sau ce?!?

Vroiam sa va intreb ceva. Am inteles ca unii medici recomanda clexane inca de la ovulatie. Voi stiti ceva despre asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dragalasa asa este , nici o clipa sa nu te gandesti ca esti batranica si gata e sfarsit de drum vezi va vin la tine cu floren si-ti dam bataita !

stiu ce este greu si eu am trecut prin momente de disperare , dar in adancul sufletului meu mereu am sperat , nu pierde speranta lupta ...si la mine s-a intamplat ceva similar dupa operatie mi-a venit ciclul normal la 28 de zile dupa care a luat-o razna , s-a tot scurtat pana a ajuns la 17 zile , nu mai stiam ce sa cred , m-am hotarat sa iau branca ursului si s-a reglat, plus m-am dus la dr si mi-a gasit o dereglare de prolactina.

floren da stiu , la procedurile FIV sau inseminari se face celxane de la ovulatie daca sunt mutatii si nu numai... din cate am vazut fetele fac .

violeta no-spa pana la 4 /zi poti lua linistita , utrogestan este progesteron si e mai bine sa il iei intrevginal pentru ca se absoarbe direct la tinta...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Vai fetelor imi pare rau ca va sterg zambetul de pe buze...dar asa simt ce sa fac?
Floren imi cer scuze....insa incerc de 2 ani acusi si simt ca deja nu mai am rabdare si cand mai vad si menstra imi face figuri imi vine sa ma iau de cap.
Olimp as bea branca ursului cu galeta insa imi este frica sa nu recidiveze fibromul, nu imi mai trebuie probleme iar cu el.
Duphaston stiu ca e bun dar si asta e pe baza de hormoni. Nu iau nimic oricum astept sa ma duc la dr la mijloc de martie

Va pup!

Mergi la inceput