Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

eu sunt bine , am scapat ! la propiu si de injectie si de chiuretaj , m-am dus la eco sa vad care e situatia si cand a scos aparatul ( eco intra vaginal ) a iesit cu sange.... , mi-a venit menstruatia , in uter nu a mai ramas nimic nu se vedea mare lucru asa ca am scapat cat mai elegant posibil. Domane cum vorbesc , am scapat era piticul meu

dragalasa, floren de cate ori nu m-am lamentat si eu de ce la unii le da si la altii nu ....nu am gasit raspuns.
stau si ma gandesc ca am exemplu in familie .... , nu imi vine sa cred ca avem ceva in comun dpdv genetic , o vara de-a mea o tras 3 copii , sa nu spun ca a facut vreo 7 chiuretaje la cerere , a inceput cu ele de pe la varsta de 13 ani ,abia avea ciclu si deja se chiureta ( e cu un an mai mica ca mine) , una din sarcini a fost extrauterina a ramas cu o trompa si cu ea am mai tars doi copii

eu m-am saturat de intrabarile innoportune ale prietenilor si rudelor , dar am pus capat rumorilor le zic verde in fata cand ma intreaba " nu pot sa am copii" si cand trantesti asa un raspuns se blocheaza si nu mai intreba nimic suplimentar , asa i-am lecuit pe multi. chear daca ei se intreaba unii pe altii nu stiu de ce ? nu pot avea ca nu le dau detalii si de jena nu mai intind subiectul

eu sunt bine acum , incerc sa ma focalizez pe fibrom si sa fac investigatiile care mi-i le-a recomandat , anticiagulantul lupic , proteina C si S , proteina fosfolipidica , ceva de genu..

va pup si va doresc weekend placut !




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_c spune:

Grea intrebarea: de ce eu? Inchipuiti-va ca in familia mea nu a fost nici un caz de sarcina pierduta, ba din contra- femeile din generatiile anterioare nu se mai puteau opri. O bunica a avut 12 copii (daca va puteti inchipui asa ceva!!!), cealalta 4, am o matusa care a avut 7 nasteri, alte 2 cu 4 nasteri la activ, absoluti toti copii sanatosi. Toate verisoarele mele au cate 2-3 copii pe care i-au conceput cand au dorit. Ma simt asa de unica...in sensul rau, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

olimp, ma bucur ca te simti bine si ca nu a fost nevoie de o interventie agresiva. Incearca sa te odihnesti si daca poti, sa iesi putin la aer... E o toamna frumoasa care face bine atat trupului cat si sufletului. Data viitoare va fi bine, ai sa vezi...

lady, si eu mi-am pus intrebarea asta de nenumarate ori, dar nu am gasit niciun raspuns care sa ma satisfaca. As putea da vina pe multe, dar in acelasi timp, sunt constienta ca nu exista un vinovat, ci doar situatii care au condus aici.
Pot da vina pe mostenirea mea genetica - mama a avut uter fibromatos, cu histerectomie la varsta de 46 de ani. Dar pot sa-i fac mamei o vina din asta? Poate ar fi trebuit sa fac copii cand eram mult mai tanara... dar ce sa fac daca abia acum am intalnit omul cu care imi doresc din tot sufletul sa aduc pe lume un copil...?! Poate, cum spunea un alt medic, ar fi trebuit sa-mi incep viata sexuala mai devreme. Daca stiam atunci ca asta va duce la problemele cu care ma confrunt astazi, poate imi calcam in picioare principiile si faceam compromisul de a scapa de "povara" virginitatii ( in generatia mea erai privita ca o ciudata daca erai inca virgina la 23 de ani). Dar n-am facut-o.
Eu ma straduiesc sa cred ca totul se intampla cu un motiv si ca faptul ca nu am un copil, e doar o chestiune de timp. Inca mai sper...
Va pup pe toate, fete frumoase si curajoase, si va doresc un sfarsit de saptamana minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

lady c

nu esti singura , din pacate pentru noi trebuie sa ne lovim de realitate care e cum e ...
si la mine in familie au puit ca ieproaicele si eu fac exceptia care intareste regula .

nu ne ramane decat sa speram




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Salut Fetelor
Am fost vineri la Giulesti la dr Ion Ionut. M-a consultat si mi-a spus ca nu ar trebui sa am probleme din cauza fibroamelor. Din ce a vazut acolo, fibroamele nu ar trebui sa interfere cu sarcina. Mie mi s-a parut ca au mai scazut, chiar si cel pediculat care era de 10 cm la o luna dupa embolizare acum e 7 cm. Mucoasa uterina e subtire, doar de 3 mm. Cica ar trebui sa iau niste estrogeni. E posibil sa fie un efect advers de la embolizare.
Durerea mea de burta nu e de natura ginecologica. Am racit probabil, dar deja ma simt mult mai bine.
Trebuie sa-mi fac analizele pentru trombofilie. Sa vad cu ce bani raman luna aceasta. de la synevo mi-au spus sa fac acel set de 770 si apoi mai trebuie inca 2 analize din care la una nu mai au reactiv.
Olimp imi pare bine ca s-a terminat usor.
In sala de asteptare era o tanara care ramasese insarcinata dupa 7 ani de incercari. Se mai intampla
Sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

violeta ma bucur sa aud ca ti-au scazut fibroamele , si binenteles speranta moare ultima , luptam pana la capat pentru bebe




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Violeta, cat ar trebui sa aiba endometrul ca sa fie normal? Ca eu credeam ca 2-3 mm este de bine. Si nu inteleg treaba cu estrogenii, ai fibroame dar totusi ti-a recomandat sa iei estrogeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floren_ spune:

Si eu am endometrul subtire, in ziua a 8-a era de 6mm. Doctorita mea zice ca pentru implantarea ovulului endometrul trebuie sa aiba cel putin 9-10 mm. La fel ca si violetei, si mie mi-a sugerat tratament de stimulare estrogenic, atat pentru maturarea ovulelor cat si pentru endometru.
Voi incerca si luna aceasta cu ceai de trifoi rosu, care este puternic estrogenic, apoi o sa merg la monitorizare eco si voi vedea daca are vreun rezultat.
Ma cam tem insa pentru fibroamele mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

buna seara fetelor!
Va citesc zilnic insa eu nu prea stiu ce sa va zic, nici nu stiu care e faza cu endometrul care si cum trebuie sa fie grosimea lui.
Eu de miercuri ma intorc la munca,gata recuperarea, ma simt mai bine, ma dau usor jos din pat, pot sa gatesc sa conduc, deci sunt pe drumul cel bun. Astept sa primesc liber la facut bebelusi, si ma rog lui Dumnezeu sa nu mai apara alte probleme.De saptamana viitoare pot sa fac si eu dragoste cu sotul meu, azi am facut 1 an de la casatorie.
nimic in rst. Va pup pe toate si va doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_ND spune:

Doctorul mi-a spus ca are 0.3 (am presupus cm) si eram in ziua a 10. Nu cred ca e o problema grava deoarece raman insarcinata. Spunea ca e din cauza embolizarii.Cand l-am intrebat ce pot sa fac daca sa iau vitamina E(asa tineam eu minte) el a spus ca estrogenii ingroasa mucoasa.

Mergi la inceput