Fibrom uterin (31)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Buna,fetelor,multumesc pentru incurajari!
Olimp, nu aveam analizele pentru trombofilie facute pentru ca inainte de apierde sarcina nimeni nu a considerat ca e necesar sa fie facute, iar dupa ce am pierdut sarcina in Romania mi-au zis ca trebuie sa treaca trei luni de la chiuretaj ca sa iasa organismul din starea de sarcina si dupa aceea sa le fac,iar cand am ajuns aici ginecoloaga mea mi-a zis ca nu poate prescrie analize asa de scumpe numai dupa o singura pierdere de sarcina.Asa ca mi-am facut programare la clinica din Bruxelles,iar cei de acolo au trecut la inseminare direct,iar analizele pentru trombofilie sunt printre analizele obligatorii in caz de inseminare.Dar a trebuit sa astept doua luni pana la prima consultatie si acum alte doua luni pana sunt gata analizele.
Dana, da,sotul meu nu prea era de acord,dar nu are ce face,asa macar au acceptat sa faca analizele pentru trombofilie,iar daca se obtine o sarcina o vor monitoriza foarte atent in primele trei luni.
Floren,imi pare tare rau ca fibroamele tale sunt asa rau pozitionate.Si eu am unul in peretele uterului pe care nu l-au putut scoate.Ecografia in cursul careia nu mi-au gasit un ovar a fost facuta de o asistenta,nu de un medic,se pare ca asa e aici.Medicul nu-l mai pot schimba,abia l-am schimbat, la alt spital mai bun decat asta nu mai am unde sa ma duc,poate doar daca ma duc in alta tara.
Violeta,da,vin sarbatorile,dar pe mine asta ma deprima si mai mult,anul asta nu venim in Romania de sarbatori,iar Craciunul aici e foarte deprimant.
Olimp,abia astept sa ne spui ca e fetita !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

Buna tuturor.In urma cu 10 zile am avut o operatie clasica pentru indepartarea unui fibrom destul de mare si urat.Ma simt bine acum,dureri nu am ,cicatricea arata ok dar abdomenul nu e drept ci are ca niste "dealuri" cum zice sotul meu deasupra si dedesubtul inciziei.Zonele respective imi sunt amortite si pot sa apas pe galustele acelea ca nu simt nimic.Cred ca trebuie sa ma leg cu vreun brau elastic,asa-i?Ca exercitii pentru musculatura abdominala inca nu e cazul.

Daca a mai patit cineva asa va rog sa-mi spuneti.E prima oara cand sunt operata si fiecare simptom e ceva nou pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna Goofytza.
Si eu am fost operata pe 06.09 de fibrom, tot operatie clasica si pot zice ca si la mine a fost la fel, aceiasi senzatie de amorteala.Eu am tinut un brau elastica cam 1 luna.
Prezinta mai multe detalii, unde te-ai operat, daca iti doresti bebelusi.... Eu pe 29.11 am fost la primul control si mi-a zis ca duupa 3 luni pot sa fac exercitii usoare .
Daca mai ai intrebari cu siguranta iti vom raspunde.

Zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

dragalasamultumesc.
Am fost operata la Debrecen de dr Torok Peter acelasi ca si in cazul lui Olimp.Totul a fost foarte bine atat ca nu stiu de ce nu mi-a recomandat sa port acel brau elastic.Doar cand am vazut ca se cam modifica relieful m-am gandit ca ar fi cazul sa va intreb pe voi.Zici ca aprox o luna l-ai purtat?Mereu sau doar cand mergeai/stateai in picioare?Noaptea nu cred ca trebuie,asa-i?Te intreb ca poate tie ti-a recomandat cineva specializat ce si cum sa faci.


Eu sunt venita de pe forumul FIV in Ungaria...acolo am debutat iar fibromul era un obstacol in calea FIV-ului.De aceea a trebuit scos.Copii imi doresc desigur dar este un drum tare lung de parcurs.Macar am facut primul pas cu fibromul asta :)

Multumesc de rapiditatea raspunsului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

buna seara fetelor

goofy eu mu am folosit nimic nici brau , si abdomenul si-a revenit , cam la o luna - o luna jumatate era bine , si la mine arata tesutul denivelat , dar trece

eu in 21 merg la control , sper si ma rog sa fie bine in continuare






XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dragalasa28 spune:

Buna din nou Goofytza,

Dr mi-a zis sa il port numai ziua, seara sa las liber, dupa 10 zile de la operatie mi-au scos firele am mai stat pansata 5 zile si apoi am lasat liber locul respectiv, seara ma dadeam cu EPITELIN, de fapt ma mai dau si acum pentru o cicatrizare mai usoara, tot la indicatiile medicului. In februarie am liber sa raman insarcinata. Eu am 28 ani jumatate si simt ca zboara timpul. Fibromul asta mi-a mancat cativa ani din viata.
Eu am facut dipherelin 3 luni inainte.
Alte intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Goofytza spune:

Olimp, dragalasa multumesc mult de ajutor.Ma gandeam numai sa nu fie ceva nelalocul lui si sa trebuiasca operatie inca o data .
O sa las timpul sa vindece toate ranile...si la propriu si la figurat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

goofy , cu rabdare se rezolva toate




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1122 spune:

Goofitza, sigur vor trece denivelarile. Poate in timpul operatiei s-a folosit gaz pentru umflarea abdomenului si de-asta arata ca si cum ar fi inflamat ici-colo, asa..cu dealuri. Pentru o operatie clasica, 10 zile e putin ca si recuperare fizica. Bafta cu FIV-ul, sa te intorci si sa ne dai vesti bune cat de repede posibil! :)
Pe restul, va pup si va citesc!
Asa, ca o nota bene, am citit zilele astea niste chestii tare interesante legate de hiper estrogenism (ca si cauza de formare a chisturilor si fibroamelor). Pe scurt si intr-un limbaj complet neacademic: surplusul de estrogeni inhiba asimilarea (sau folosirea de catre organism) a magneziului, de aceea femeile cu hiperestrogenism au si oarecare simptome de ordin nervos (depresie, crize de nervozitate, plang mai des, etc). Cel care metabolizeaza estrogenii este ficatul, iar daca ficatul este obosit sau bolnav (ca urmare a unei hepatite netratate sau din alte motive), atunci nu mai poate procesa toti estrogenii, mai ales ca in organism intra si exo-estrogeni (estrogeni artificiali din pesticide, chimicale, produse de corp, etc, dar pe care ficatul ii considera estrogeni reali). Neasimilarea sau proasta gestionare a magneziului pune in dificultate apoi si vitamina B6, care este de maxim ajutor in n procese din organism. Cica deficitul de magneziu se traduce prin simptome ca: nivel scazut al hemoglobinei (pt ca lipsa magneziului nu ajuta B6, iar B6 nu ajuta ulterior la fixarea B12-ului in organism), acnee, matreata, artrita, amortirea membrelor/furnicaturi, lipsa poftei de mancare, tulburari de somn, senzatia de oboseala/sfarseala. Alimentatia bazata în special pe carne împiedica asimilarea magneziului.
Gata, sper ca nu v-am facut capul cat o banita.
Si dupa cum foarte bine spunea Vio, vin sarbatorile, asa ca sa ne bucuram de tot ceea ce este bun in viata noastra! Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

dana super tare explicatiile date , si cand ma gandesc ca magneziul meu e mereu sub limita ....




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

Mergi la inceput