Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Of Doamne, Miri! Bine ca face totusi tratament! Are dureri de nu se poate ridica sau se simte slabita?

Si soacra mea tot in pat, peste 2 saptamani mergem sa o vizitam.

Noki, sa va fie de bine we! Sun-o, te rog, pe dr P si spune-i rezultatul la analize caci ea se gandeste la voi! ( vezi ce am scris pe una din paginile precedente). Ma bucur ca au iesit bine, vezi, mai exista si viroza de o zi!

Aseara am dus fetele la inot, Nati si-a terminat tema de la 8 la 9 sub supravegherea lui Virgil ca eu nu mai aveam rabdare asa ca am stat in alta camera si m-am hlizit cu Ami.

Ami are dermatita atopica, deocamdata incercam sa o tratam fara corticosteroizi, pana acum a mers asa, cu apa termala si crema emolienta Mustela Stelatopia. Momentan are niste pete mai pronuntate pe un obrajor si pe gat. Of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, nati are la abecedar de facut toata pagina din caietul tip ( vreo 3 randuri fac in clasa si restul, vreo 10, tema) plus pe caietel normal tip I de facut inca vreo 3-4 randuri. A ajuns la " biciuri" adica urmatorul semn dupa " zale". La matematica la fel, pe caietul tip plus pe caietul normal pana la stampila, le pune doamna o stampila in josul paginii pe care ei trebuie sa o si coloreze.
Acum la mate au terminat semnele, sunt la lectiile cu multimi, comparari inainte de cifre.
Au mai avut teme si di culegere dupa ce au terminat din caietul tip.

Meems, ce mai faceti voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Lavi, dr. P. stie rezultatul la primul exsudat, ca am sunat-o atunci. Si am stabilit cu ea atunci ca daca iese pozitiv la exsudat o sun, daca iese negativ nu o sun si ne vedem candva in viitor, dupa ce repet aslo-ul, adica peste 3 saptamani. Deci e pusa la curent doctorita.
Cu Nati si temele, eu nu as sta pe ganduri absolut deloc si as da-o la after-school. Te streseaza in mod inutil si nu obtii niciun fel de rezultate, ba te mai si enervezi. Plus ca Ami creste si va cere tot mai multa atentie. Ma cuget inclusiv ca poate Nati are un soi de gelozie care o face sa actioneze asa ca sa ceara atentia ta suplimentara.

Teme - la mate avem de regula cate o pagina de semne de punctuatie-liniute-prostii de-astea.La engleza are nu se scris, ci de asociat multimi, denumiri etc (ex. meseria de ”architect” cu un strumf cu echer in mama si creion la ureche). Parintii au optat pentru manuale care au si putin scris, de regula cu litere maricele, fata de unele fara cuvinte, doar ilustrative.

Miri, ma bcuur mult ca esti incantata de after-school. Conteaza mult sa-l vezi ca e multumit si vesel si cu temele facute, toate astea fara stres de-al tau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ok, am priceput. m-ati ingrozit de-a binelea cu o pagina intreaga de scris .

al meu era tot in lacrimi ieri cand a avut in total vreo 9 randuri de scris acasa, caci a fost cam ocupat in clasa si nu si-a facut norma de liniute .

face cu mare placere fise, problemute, colorat, cate o carte intreaga odata, dar la liniute vad ca e dezastru.
il inteleg perfect: si eu as fi la asa activitate monotona si fara sens
(pricep ca e exersarea miscarilor mai complicate pentru scris, dar... intelegeti voi.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ah, pai si Nati, cand are de incercuit, de facut corespondente, etc, le face imediat si cu placere. La fel si cand are 2-3 randuri pe caietul tip la mate. La ce se lalaie ingrozitor sunt paginile cu semne de la abecedar. Si are si dreptate pt ca le-a mai facut si la gradi si zice ca e satula de ele.

Eu trag nadejde cand ajunge la litere sa nu se mai comportea asa, pt ca e ceva nou.

After school as evita pt ca mi se pare o cheltuiala nejustificata in conditiile in care eu stau acasa, oricum gatesc de pranz. Costul total pe un an se apropie de costul unei vacante. Bani pe care eu nu ii castig pt ca din 6 mai voi primi 0 lei si 0 bani. Noi trebuie sa ne luam si apartament si sa-l amenajam si vrem sa mergem si in vacante la vara. Nu concep sa nu mergem in vacante, le meritam dupa un an de munca cu totii. ( si eu consider ca muncesc chit ca stau de acasa, ca numai odihna nu e ce mi se intampla cu exceptia ierilor in parc).

La Nati e si plictisul de a face randurile de semne grafice, e si gelozie si e si dzamagirea cu scoala dupa asteptari. Ea de abia a asteptat si nasterea Amaliei si inceputul scolii si cand a vazut ca nu sunt asa roze pcum si-a imaginat a suferit un pic. Fara sa recunoasca, desigur, ca asa e ea, introvertita, chit ca pe fata e vorbareata si zambitoare, dar ce are pe sufletel nu spune. La scoala nu se astepta sa chiar fie efort de facut, credea ca doar te imbraci frumos, iti pui un ghiozdan dragut si aia e. Si faci doua randuri tema.

Noki, bine ca e ok cu drita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Buna dimineata!

Lavi, eu raman la ideea mea: las-o de cateva ori sa suporte consecintele. Daca ti-e rusine de invatatoare poti eventual sa o previi, sa ii spui ca te chinuiesti cu ea la teme si ca vrei sa incerci si drumul asta. Daca Nati are convingerea ca nu tre sa-si bata prea mult capul, ca are mama grija, are toate motivele sa se mocaie. Plus ce a zis Noki cu gelozia, ar fi si asta un motiv suplimentar.

Eu nu as da-o la after school, mi se pare o problema rezolvabila si mai ales importanta pt stilul pe care si-l formeaza acum. As incerca sa-i transmit asa: ca inca de la inceputul scolii fiecare copil descopera cum e el ca scolar, daca ii place scoala. Ca nu e musai sa ii placa, sunt tot felul de meserii, cu exemple. Ca pt voi e total ok oricum e ea, important e sa decopere singura. (aici o sa te intrebe cum ati fost voi si ii poti povesti simplu). Ca daca are nevoie de ajutorul tau sa ti-l ceara, ca i-l oferi cu mare placere, dar te-ai hotarat sa nu stai langa ea pt ca asta va face sa va certati si sa fiti stresate ori tu o iubesti f mult si nu vrei sa o stresezi cu numic, ci numai sa o ajuti si iti doresti sa fie fericita.

Mi se pare imposibil sa nu inteleaga mesajul asta, daca ajunge la ea.

Dar te inteleg f bine cu greutatea de a creste un copil radical diferit de tine in anumite aspecte. La noi aspectul ala e simtul practic si generozitatea :) adica maya are asa un simt practic asa dezvoltat, incat sta mai prost cu generozitatea. Acum cateva zile a fost cu taica-su la cumparaturi, au vazut niste sosete roz (set de 3 perechi) si a zis ca vrea. Lui i-a sunat familiar masura 35-38 si le-a luat pe alea. Cand despachetez eu acasa cumparaturile zic: super, mi-ati luat sosete.

Maya s-a albastrit la fata, taica-su calm: lasa ca iti iau altele si pe astea le ia mama. In urmatoarea jumatate de ora am vazut-o ca nu e in apele ei, pana m-am prins si i-am zis sa-si duca sosetele in sertar, ca o sa le poarte cand va fi mai mare. S-a luminat la fata. ...si are sertarul plin de sosete dar asta e mai putin important la 6 ani, cred...Taica-su s-a cam suparat pe ea cand a auzit, dar na..


Tot sapt trecuta am fost cu ea si caruciorul cu Emilia la cumparaturi, am luat si un mango pt smoothie, erau tare bune si bine coapte. Ajunse acasa, mango lipsea, cazuse din carucior, probabil,ca pe bon era. Eu, suparata, ca ma gandisem tot drumul la smoothie,etc, spun: 2 euro aruncati la gunoi, of.

La care Maya se duce in camera ei si imi aduce 1 euro de la ea din pusculita: uite, ca sa nu mai fii asa suparata, ai aici un euro, nu iti pot da suma intreaga pt ca si tu ai fost neatenta si trebuie sa inveti ceva din asta :)))

In concluzie, ce sa mai zic, imi pare bine ca ne-am mutat aici, ca i se potriveste societatea asta manusa....

Eu una aveam pusculita mereu goala (daca strangeam niste bani le luam maica-mii si soara-mii cadouri...cam nepotrivite, ce-i drept :)) stilouri, maica-mii un balon albastru de la niste vanzatoare cu fuste care m-au pacalit, mi l-au vandut cu 6 lei :)...

Miri, sanatate multa soacrei tale, of! Ma bucur mult pt after-school.

Noki, super iesirea voastra! La intoarcerea acasa ne-am oprit si noi in Bistrita, am mancat si f bine si ne-a placut f mult orasul.

Maria, de acord cu liniutele. 9 randuri! Cred ca iti vine sa i le faci tu :))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Lavi, am scris in acelasi timp. ASm raspuns si la problema cu plictisul, ca si asta e importanta si trebuie transata devreme: o harta a fericirii (m-am inspirat dintr-un exp psihologic) : La fiecare jumatate de ora sa scrie pe o foaie cat e de fericita (cu numere de la unu la cinci sau cu fete zambitoare, cum vrei tu).

Si sa obseerve singura diferenta intre stresul de dinainte de a-si face temele (lungit toata dupa-amiaza si carte ii strica nu-stiu-cate ore) si bucuria si usurarea dupa ce le-a facut si e libera. Trebuie neaparat sa internalizeze toate lucrurile astea, nu mi se pare o soluite buna sa graviteze in jurul tau, tu fiind pilonul responsabil.

Si Maya se plictiseste la scoala dar i-am zis ca scoala e pt socializare mai mult, si asa stie materia din primele 2 clase deja, la ce fac astia aici. Si ca daca vrea mai mult facem noi acasa, acum sa isi faca prieteni, sa se relaxeze, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mie filosofia cu copiii si optiunile pentru meserii si lasatul dupa capul lor nu mi se potriveste. Abordarea mea cu Sarah la inceputul scolii a sunat cam asa: trebuie sa invatam bine ca sa putem avea mai tarziu un job bun si sa castigam bani multi din care ne putem satisface dorintele (vacante, jucarii etc). Mie stilul asta mai practic gen Maya mi se pare ca e potrivit si pentru Sarah. O recunosc clar pe bufnita mea in faza cu Maya si euro-ul pentru mango.

Insa mi s-a parut f. tare ideea cu harta starii emotionale ante vs post-lectii. Cred ca asta ar tine la Nati.

Eu inteleg rationamentele financiare ale tale, Lavi, cu after-school-ul si le gasesc 100% justificate. E posibil insa ca alte metode sa esueze cu Nati si pana la urma tot la asta sa ajungi. Speram insa ca nu va fi cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Doamne fereste, dar cum sa-i lasam de capul lor? Am zis numai sa le zicem asta, sa pasam mingea in terenul lor. Daca nu merge, schimbam tactica. Pai aici pe forum am citit, cresterea copiilor = razboi de guerilla :)

Acum serios vorbind, e putin probabil sa-si doreasca Nati o meserie dintre cele prost platite, neapreciate si care nu necesita scoala de loc. Adica ne uitam si la mostenirea genetica si la ce vede acasa.

La scolareii nostri mici de luptat e de luptat cu mocaiala, alintareala, slaba toleranta la plictiseala, cultivarea responsabilitatii, a placerii lucrului bine facut, etc ( adica tendinta spre evitarea efortului e cel mai natural lucru din lume). Si noi tre sa le aratam de ce anume pot avea satisfactii mai mari facand acel efort. Si asta acum, azi, nu cand incep ei sa practice o meserie (ca sunt incapabili sa faca planuri pe termen lung pana nu li se dezvolta neo-cortexul mai bine, acum sunt asa, niste maimutele dragute, care vor recompensa imediata si care nu-si pot controla prea bine afectele).

Sper ca nu plictisesc pe nimeni, se nimereste sa fie unul dintre subiectele mele preferate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Mihaela scrie in continuare, iau notite.
David invata ca sa mearga la un liceu in afara, avand in vedere ca vrea sa ne mutam la Madrid...Asta il motiveaza, dar nu ii pot aminti de liceu de cate ori ramane cu ochii pe pereti.

Mergi la inceput