Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Gagici
Cu inimioara e cel mai bine ce puteam spera, sa ii treaca de tot am inteles ca nu se poate, ceea ce speram e sa nu se agraveze. A zis ca acum, cat e mica, facem controale la 6 luni apoi cand mai creste, daca e bine, se pot face si la un an. Operatia de largire e cu dublu tais, produce insuficienta a valvei care nici aia nu e buna, asa ca se alege raul cel mai mic, care acum e sa o lasam in pace.

cu parastasul s-a rezolvat in sensul ca am vorbit cu verisoara lui V, nepoata aceluiasi bunic, ea sta in Bucuresti si nici ea nu merge ca e prea departe. Nu s-a ales urmatorul we pentru ca e ziua fetitei ei si nici cumnata-mea nu putea. Asa ca s-a votat sa raman in Bucuresti si sa duc fetele la inot si la party. O sa mergem la biserica sa aprindem o lumanare pt strabunicul fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

eu plec in 10 min la Pestera, abia asteptam , party de halloween cu tuica fiarta, placinte dovleac, gratar si protap, iar se duce naiba dieta.
Lavi eu mi-am luat piatra de pe inima de cand ai venit cu Ami la Sighisoara.nici nu concepeam ca Ami e altfel decat cum ai spus.
Sper sa ne vedem saptamana viitoare dc mai esti in parca pe la 5.30-6, cam atunci putem ajunge noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miri, we placut si distractie faina!
Eu cam sunt in parc la ora aia, vorbim sa ne sincronizam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna seara

mesajul anterior mi-a dat batai de cap,l-am scris de pe tel si nu rec. caraterele romanesti.

In fine, as scrie muuulte

Bb a luat doar 500 g in luna a 3 a, dr e multumita pt ca e exclusiv LM.Am trecut la indopatul beblusului cu lapte, hranit la 2 ore si ambii sani.Vad ca da roade.

Miri, felicitari pt destept si petrecere frumoasa.

Condoleante pt bunic

Ganduri bune pt rudele bolnavioare

La fel si pt inimioara bubulinei.

Cu scoala, am gresit aseara ghiozdanul scolerului deoarece m-am uitat la ziua de joi in loc de vineri .V si-l facuse corect iar eu l-am schimbat frumusel.Era suparat ca trebuie sa faca acasa ce au facut ceilalti in ora.Si stiti ce a fost amuzant: nici colegul lui de banca nu a avut cartile care trebuiau la el

o pajiste de flori pt colectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Lavi are vreun dinte bb?
Ce ai facut cu greutatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile, multum de urari si condoleante.
Dinte nu cred ca are, mi se parea ca are ceva semne albe dar cred ca totusi nu.

Cu greutatea n-am facut nimic spectaculos, are 6900g la 5 luni si 20 de zile, cam putin dar asta e, continui pe LM si am inceput diversificarea, la sfatul atat al dr de familie cat si a pediatrei noastre. Am inceput cu supa chioara, 0 calorii, azi a fost a 5-a zi si vad ca ii place. De maine incep sa i-o ingros, apoi ii pun si ulei de masline sau de porumb, sa vad pe care l-o accepta si apoi incep fructe in care voi adauga cereale fara gluten. Ideea ar fi sa suplinesc asa laptele meu insuficient.

Ea nu protesteaza ca n-as avea lapte, doarme noaptea cam de acum ( tocmai am pus-o in pat) pana pe la 7. Daca se trezeste pe la 5 sau 6 o alaptez si mai baga un somn pana pe la 9-10. Alteori se culca mai devreme, pe la 23.

La primul supt de dimineata ii dau la un singur san pt ca sunt f plini si tari si daca i-as da de la amandoi ar regurgita. La urmatoarea masa i-l dau pe celalalt si apoi ii dau mereu din ambii.

Probabil din cauza ca doarme asa bine noaptea nu mai am la fel de mult lapte, cand se trezea tot la 3 ore lua 1kg pe luna. Sau au crescut nevoile ei acum, e mai mare, se misca mai mult....

Pt lactatie mai iau Galafor. De trezit noaptea si muls nu-s in stare, stiu ca m-ar ajuta dar as fi praf de obosita. Pentru ca nu imi mai permit sa dorm ziua, am fetele de care trebuie sa ma ocup cu lectiile, plus sa gatesc si sa spal rufe. Restul gospodariei mai pe apucate, gatitul si hainele sunt strictul necesar.

In primele luni mai dormeam ziua cot la cot cu Ami pana pe la 10-11 ca o aveam pe Nati la gradi, boierie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile, 500 g in luna a treia nu e tragic dar nici stralucit, trebuie sa iei masuri si anume, ceea ce ai si facut, supturi mai dese. La mine problemele au inceput cam dupa 3 luni dar de atunci nu s-a mai imbunatatit situatia spectaculos. Tot mai putin ia pe luna.
Incearca sa mentii LM-ul exclusiv, e pacat sa renunti. Cand va avea 3 ani si15 kile te vei intreba de ce ai renuntat la Lm exclusiv numai pt ca intr-o luna n-a luat bine in greutate.

Finul finei mele are cam cat Ami, aproape 7 kg si e cu 2 luni mai mic, nascut la inceputul lui iulie. Dar e pe lapte praf exclusiv de la 2 saptamani ca mama lui a considrat ca daca el se trezeste noaptea inseamna ca ea n-are destul lapte.

Eu cred ca e bine ca continui fara LP, nu are o greutate nemaipomenita dar nici tragica, e vesela, pare multumita, e activa, e sanatoasa ( minus inimioara dar n-are legatura), nu cred ca ii fac un rau, cred ca ii fac un bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani Nati si Maya!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Crissy, multumim!

i-am pasat ieri puiului in supa morcov, patrunjel si pastarnac. Prima lingurita a luat-o, la a doua s-a inecat, a avut senzatie de voma, iar apoi pe urmatoarele le-a mancat. probabil a dost s urprinsa de consistenta.
Azi ii pun si dovlecel.
Iubesc diversificarea!

multumesc Cora si Ilenutza pt sfatul cu scaunul de la Ikea, ieftin si foarte usor de curatat. Mai ales acest ultim aspect ma interesa. Si se si demonteaza usor, putem sa-l luam cu noi cand mergem la socri de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

La multi ani fericiti, Nati, sa ai parte numai de bucurii alaturi de familia draga!

Mergi la inceput