drum privat

drum privat | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

O cale de acces, care a fost inclusa in pretul de achizitie a terenului (cota indiviza)este considerata drum privat? Noi am amenajat acest drum, am nivelat, am pus piatra.
Buuun, si acum, vine un domn, proprietar de teren cumva in diagonala cu noi, care vrea sa-si reparceleze terenul detinut. El are prevazut pe terenul respectiv alta cale de acces. Dar acum, reparceland, ii cade mai bine sa aiba o cale chiar pe drumul "nostru". Tinand cont ca eu si vecinul de vizavi am platit pe acest drum fiecare cota indiviza, are dreptul acest cetatean sa-l folosesca fara acceptul meu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu, mama a avut aceeasi situatie, a cumparat un teren la care exista acea cale de acces impartita cu inca doi vecini...un al treilea tinea mortis sa foloseasca acea cale de acces, cei doi i-au interzis..mama s-a lasat pacalita de respectivul cu o "chestiune" si s-a ales ca i-a vandut drept de folosinta a caii de acces ...iar ea s*a les cu nimic, pentru ca dupa ce ea i-a semnat la notariat actul care il punea in drepturi, individul a refuzat sa ii acorde ceea ce dorea ea la schimb...d'ale economiei de piata..

ps1. mama a putut face prostia aia , pentru ca ea a vrut act de proprietate pe bucata ei de drum, daca ar fi avut doar cota nu putea sa faca nimic fara acceptul celorlalti 2

ideea e ca drumul ala de acces e proprietatea voastra si nu are nimeni altcinvea drept de folosinta pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca drumul respectiv este inscris cu un numar cadastral separat ca si drum de acces si voi, cei doi vecini il detineti in cota indiviza eu stiu ca nimeni nu se poate folosi de el fara acordul vostru. Terta persoana trebuie sa faca o intelegere cu voi (eventual financiara) daca doreste acest lucru si daca sunteti si voi de acord. In acest caz se va recalcula cota indiviza cu includerea noilor proprietari.

Daca voi nu doriti eu stiu ca nimeni nu va poate obliga, iar vecinul trebuie sa-si parceleze terenul gandind drum de acces pentru fiecare viitoare parcela.

In orice caz trebuie sa fiti pe faza pentru a nu va trezi in situatia ca el lasa parcele fara alt drum de acces pentru ca atunci un eventual proprietar va poate da in judecata si poate obtine acces pe drumul vostru. Dar, pentru asta trebuie sa se petreaca mai multe ilegalitati (care nu sunt imposibile cu "concursul" unor functionari) de genul parcelarea fara acces sau vanzare/cumparare a unei parcele fara acces.

Edit: Nada, eu stiu ca se poate face act notarial si daca ceilalti nu sunt de acord, ii scade cota indiviza doar celui care e de acord. Adica nu stiu sa-ti spun exact baza legala dar stiu cateva cazuri in care s-au intocmit acte notariale fara probleme si fara ca notarul sa puna vreo intrebare suplimentara despre ceilalti proprietari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Daca drumul respectiv este inscris cu un numar cadastral separat ca si drum de acces si voi, cei doi vecini il detineti in cota indiviza eu stiu ca nimeni nu se poate folosi de el fara acordul vostru. Terta persoana trebuie sa faca o intelegere cu voi (eventual financiara) daca doreste acest lucru si daca sunteti si voi de acord. In acest caz se va recalcula cota indiviza cu includerea noilor proprietari.

Daca voi nu doriti eu stiu ca nimeni nu va poate obliga, iar vecinul trebuie sa-si parceleze terenul gandind drum de acces pentru fiecare viitoare parcela.

In orice caz trebuie sa fiti pe faza pentru a nu va trezi in situatia ca el lasa parcele fara alt drum de acces pentru ca atunci un eventual proprietar va poate da in judecata si poate obtine acces pe drumul vostru. Dar, pentru asta trebuie sa se petreaca mai multe ilegalitati (care nu sunt imposibile cu "concursul" unor functionari) de genul parcelarea fara acces sau vanzare/cumparare a unei parcele fara acces.

Edit: Nada, eu stiu ca se poate face act notarial si daca ceilalti nu sunt de acord, ii scade cota indiviza doar celui care e de acord. Adica nu stiu sa-ti spun exact baza legala dar stiu cateva cazuri in care s-au intocmit acte notariale fara probleme si fara ca notarul sa puna vreo intrebare suplimentara despre ceilalti proprietari.




in cazul povestit de mine nu s-a putut, a incercat si nu a putut fara acceptul tuturor, iar mama are nr cadastral pe bucata ei de drum...eu nu am vazut ce act notarial a facut ea cu cel caruia i-a dat acces pe drumul ei...imi e ca i-a vandut cota parte...sau ceva de genul asta...se intelesesera sa o lase sa se branseze la gaze la el, dar omul a fost mai iute decat ea si ea a contat pe vorba lui, nu l-a conditionat cand au fost la notar, sa-i dea acordul de bransare...dupa ce s-a vazut cu hartie la mana, individul nu a mai recunoscut intelegerea initiala ...asa ca ea a ramas fara gaze si el cu acces pe drumul lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Multumesc. Voi merge la cadastru sa vad ce as putea face pt a preintampina intabularea terenului respectiv cu intrare pe drumul meu, pt ca stiu ca dupa aia e mai greu. M-am gandit si ca m-ar putea dat in judecata,si asa, la bunul simt n-ar avea castig de cauza, pt ca acum, in starea initiala cele 3 parcele ale ei sunt prevazute au o cale de acces. Doar reparceland nu-i mai ies socotelile, trebuid sa asigure drum taind din terenul ei, ceea ce normal ca nu-i convine. Asa ca ce s-a gandit, ia sa vedem niste fraieri prin jur. Dar cu justitia de pe la noi nu m-ar mira sa existe niste scapari..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si cum il impiedici propriu-zis sa circule pe drumul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca e drum privat, cei care il detin in cota indiviza sau care au drept de servitute pot pune o bariera sau o poarta cu interfon de exemplu si pot limita accesul celorlalti. Deasemenea aceasta solutie poate sa le foloseasca si lor la asigurarea intimitatii sau la cresterea sigurantei. E o investitie, dar este pana la urma dreptul si obligatia fiecaruia sa-si delimiteze si inchida eventual proprietatea.

Eu stiu un caz de acest fel: un bloc a fost construit astfel incat accesul tuturor viitorilor locatari spre garajul subteran sa se faca pe un drum privat unde constructorul blocului nu are nici un drept. A facut in acest fel proiectul si a dat probabil spaga la primarie pentru autorizatie pentru ca sa-i ramana curtea pietonala si sa o includa ca un avantaj la vanzarea apartamentelor. A fost dat in judecata de vecinii detinatori de drept al drumului privat ce au castigat. Acestia au pus o bariera cu telecomanda pe drum si acum proprietarul blocului trebuie sa-si sacrifice verdeata din curte pentru a oferi eventualilor cumparatori acces cu masina spre garaj.

Mergi la inceput