Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Dumnezeule, Noki, ce patanie! de toata groaza. bine ca s-a terminat cu bine.

(altfel, SF curat pentru noi fraza "se scoala instant dimineata si se organizeaza singura (imbracat, mancat si spalat pe dinti)"
nici macar eu nu sunt in stare de "instant" si organizat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

asa credeam si eu, da' ieri am avut surpriza s-o gasesc pe fi-mea (o lasasem in casa sa motaie cat l-am dus pe andrei la scoala), in baie, spalandu-se din proprie initiativa (ajunsese la dinti, trecuse de spalatul partilor intime, isi pusese chilocurati :)

deci pe o insula pustie s-ar descurca bine mersi. da' daca-i muma dupa ei, de ce-ar trebui sa mai faca eforturi?

edit: naspa patania cu cismigiu'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ei, si ai mei fac dintr-astea singuri, mai ales seara si mai ales daca exista si premiu dupa. dar dimineata suntem roboti cu totii, de multe ori incep sa-i imbrac cat inca dorm .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai asta era dimineata. si fara premiu. am ramas socata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau! Bravo Sarei! Lacul din Cismigiu nu e adanc deloc dar cred ca se poate ineca in el un copilas de 6 ani! E clar, la varsta asta inca nu-s prea responsabili,

Nati a avut azi ca tema de facut pagina cu liniute orizontale din caietul tip la mate si de terminat liniutele orizontale de pe carte.

Pauza dupa masa am incercat-o ieri cu Nati si la noi n-a tinut. S-a deconcentrat de tot si n-a mai avut niciun chef, avea chef sa se joace.

Azi de la scoala am trecut pe la librarie si piata putin, apoi acasa, dezbracat de haine de scoala, mancat, strans masa, tema si ciocolata :). Aum Natalia m-a intrebat ce mai are de facut i-am zis ca numai de jucat. La ora asta mananca un mar pe care singula si l-a scos din frigider si spalat, apropo de cat de descurcareti sunt.

La 5 vine Silvia si incepe ea temele.

Sunt f bucuroasa ca s-a nimerit anul asta sa stau eu acasa cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ilenutza, care din astea?
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/categories/departments/childrens_ikea/18715/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

io pe antilop il stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

incepe dansul!
Silvia are 9 probleme tema la matematica!

Corap, multumesc!
Cred ca daca ii iau si pernuta e la fix ca e moale si se poate spala in masina

Vreau ceva usooooor de curatat si spalat si intretinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Noi am pus fotografii din prima zi de scoala pe FB.
La Mateea au inceput scoala in forta.
Au dat 2 teste initiale, au avut de scris la matematica, de colorat pe auxiliarul BUN VENIT LA SCOALA,si de invatat 2 poezii cu cate 4 si respectiv 3 strofe. Fac Ed. fizica cu profesor- care ii cam omoara la ore,iar ca optional fac Engleza.
A luat deja primul FB pe caiet( o sa ii fac poza...)si e incantata de scoala. E greu un pic cu organizarea programului, mai ales ca are si orele de canto, dar speram sa ne descurcam.
La sedinta cu parintii a fost OK.
Suntem la program scurt.In clasa sunt 25 de elevi si doar 10 la program prelungit.
Inceputul e f bun, sa vedem ce va urma....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Noi suntem deja de un an de zile pe programul asta de clase, afterschool, teme... Asa ca nu mai e ceva inedit, insa la fel de greu de manevrat, si obositor. Ne-am intrat in ritm, nu pot zice, dar e mereu o lupta, mai ales cand vine ora de somn. Saptamana asta pentru prima data Rianna si-a facut din teme la afterschool, si Doamne bine mi-a picat! Pentru ca eu sunt plecata de-acasa dinainte de 8 dimineata si abia catre 6 seara ajung (dupa ce o iau pe Rianna), asa ca timpul meu „liber” acasa e supra-mega limitat. Insa daca reusim sa acoperim parte din teme la afterschool, ma simt mai usurata.
De saptamana asta Rianna a inceput ore de dans, lunea. E hip hop pentru copii si deocamdata e incantata. Martea merge in continuare la patinaj, fara exceptie, e super bucuroasa de activitatea asta. Mai cere periodic sa mergem cu bicicletele, sau sa sara pe trampolina (i-am cumparat una in curtea din spate si o utilizam la maxim). Cam astea sunt activitatile extra scolare. Oh, si tennis, cand stau mai bine cu cheful (si ea, si taica-sau).

Faza draguta aseara: eu spalam vasele in bucatarie, Rianna prin family room, se juca. Imi spune: mami, „go” si „no” rimeaza. Aha! Mai sta ce sta: mami, dar nimic nu rimeaza cu „the”... Eu: aha!... Dupa cateva secunde: ba, mami, „fa” rimeaza cu „the”! Eu: ce inseamna „fa”? (crezand ca imi spune un cuvant in engleza) Rianna: „fa”, cand spui tu la mine „Rianna, fa patul!”

Noki, horror faza din Cismigiu, felicitari Sarei pentru promptitudine!

Gabitaco, ia sa te caut si eu pe facebook s-o mai vad pe artista ta...


Mergi la inceput