mana stanga amortita

mana stanga amortita | Autor: Danutza26

Link direct la acest mesaj

buna seara la toata lumea.
de vreo 3,4 zile ma confrunt cu o problema.imi simt mana stanga cam amortita si fara putere.nu as sti sa va spun daca toata mana dar parca pana la cot,nu sunt sigura.cert este k de abia mai pot sa apas butonul de la telecomanda.nu ma doare,doar o simt putin amortita si fara putere,parca degetul mic si inelarul sunt mai amortite decat celelalte.ar putea fi ceva grav?precizez k de circa 3 saptamani tin un regim de slabire ceva mai drastic doar iaurturi,fructe,legume si piept pui la gratar ocazional.fumez si beau cafea si iau zilnic dimineata cand ma trezezsc o pastila pt taierea poftei de mancare,slimero se numeste.
daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu nu cred ca are legatura cu dieta. Mergi la doctor.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sm spune:

in timpul dietei iei si vitamine? in general amorteala e lipsa de magneziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Nu are legatura cu dieta.
Este implicata in problema ta disfunctia nervului ulnar - care poate avea diverse cauze, fie la nivelul cotului, fie la nivelul coloanei vertebrale.

Cel mai bine este sa consulti un medic neurolog, el va sti exact ce sa iti spuna

Pana una-alta iata cateva linkuri sa citesti:

http://www.sfaturimedicale.ro/disfunctia-nervului-ulnar.html

http://www.neurochirurgie4.ro/infulnar.html





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

merci crystal, tocmai m-ai ajutat sa ma diagnostichez :)
nu stiam de ce am ultimele doua degete de la mana stanga amortite. plus o durere in cot la palpare.
faptul ca tot timpul stau la birou, incotita, probabil ca e cauza acestei disfunctii pe care o am de jumatate de an incoace.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Poate fi si o parestezie cauzata de carenta de B12. Netratata pe termen lung poate duce la probleme neurologice severe.
Orice-ar fi ar trebui sa vezi un neurolog.

Mergi la inceput