hirsutism, pilozitate excesiva

hirsutism, pilozitate excesiva | Autor: luna_astro

Link direct la acest mesaj

parul in exces se poate scoate destul de usor cu ceara de unica folosinta (gen kallos)si cu hartie corespunzatoare. se poate folosi si hartie normala A4 cu conditia sa fie mai groasa. merge chiar si pentru mustata.
o alta metoda ar fi cea a decolorarii firului de par. eu am incercat cu decolorant de par (kallos, elmiplant, gerocossen). destul de ieftine. se tine amestecul 10 minute dupa care se inlatura doar cu apa. nu cred ca rezisa pielea mai mult. e perfect in regula, in sensul ca nu patiti nimic, dar daca tineti mai mult va puteti trezi cu cicatrici superficiale la suprafata pielii. recomandarea mea este sa fie pusa aceasta "masca" pe toata fata.
nu se realizeaza ambele operatiuni in aceasi zi, cu atat mai putin consecutiv.

epilarea definitiva cu laser sau ipl a incercat careva? functioneaza?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Cica nu functioneaza daca esti blonda natural, daca parul nu face contrast puternic cu pielea. Nush ce sa zic, am 1 prietena f fericita care a scapat asa de anumite complexe si probleme, 1 prietena absolut dezamagita (a crescut la loc!) si una in dubii, pt ca e foarte blonda nu stie daca e de la laser sau daca e de la lipsa de contrast.

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Eu am pilozitate absolut normala, dar ma irit enorm de la lama in zona inghinarii si-s vesnic cu bubite rosii. De asta am inceput IPL-ul (tot un fel de depilare cu laser, o metoda mai moderna). Am facut de 2 ori in primavara si reiau in octombrie. Se repeta cam de 6 ori am inteles. Pe picioare imi creste clar mult mai rar, acum e suficient sa ma rad la 2 saptamani, in zona intima e mai putin, dar tot creste. Si la subbrat e nitel mai bine.
Am intrerupt pe perioada verii pentru ca nu ai voie sa te expui la soare si nu voiam sa stau toata vara la umbra. Trebuie sa ai mare grija la cine mergi, sunt care au aparate vechi, personalul nu e suficient scolit, etc. Cred ca pretul prea mic ar trebui sa dea de gandit.
In rest o sa-ti spun in octombrie cand ma duc urmatoarea data. Intre sedinte trebuie sa faci pauza cam de 4 saptamani. Daca aveti intrebari, puneti-le si o sa incerc sa va raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

doare?
daca ai alunite, etc, nu sunt afectate?

Just derpin' around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

doare?
daca ai alunite, etc, nu sunt afectate?

ba doare ceva, dar nu ca pe timpuri, laserul normal. Exista insa o crema care se da cam cu o ora inainte de tratament si care anesteziaza local. dupa cate-am vazut doare mai putin cand se foloseste crema mai multa (un alt tip de crema pe care-l foloseste personalul in cursul epilarii).
In privinta alunitelor, se vor evita, aparatul ala de laser e mic si se pot face "slalomuri".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

Puteti recomanda saloane serioase care au IPL sau SPL?
Eu nu stiu unde sa ma duc. M-am tot uitat pe site-urile lor si nu stiu in cine sa am incredere..
Aveti experiente cu asemenea saloane?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maryela

Puteti recomanda saloane serioase care au IPL sau SPL?
Eu nu stiu unde sa ma duc. M-am tot uitat pe site-urile lor si nu stiu in cine sa am incredere..
Aveti experiente cu asemenea saloane?

Maryela, din pacate nu-ti pot recomanda decat in Basel unde merg eu sau in Lucrena. Poate or sa-ti spuna fetele care locuiesc in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luna_astro spune:

combinatia pentru decolorat este oxidant de 9 % plus pudra decoloranta. mi se pare ca oxidantul se pune in cantitate dubla fata de pudra. adica o lingura pudra si doua oxidant. mai bine verificati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

luna_astro, ma intresesaza si pe mine decolorarea, de unde se iau acele produse descrise de tine? din farmacii sau de la magazinele care comercializeaza articole pt saloane de infrumusetare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

eu acum, decolorez parul de pe fata cu o crema speciala de la Karaver, insa e cam scumpa pt mine in aceste timpuri...ultima data cand am cumparat-o era undeva peste 35 de ron...asa ca daca as putea sa inlocuiesc aceasta crema cu ceva mai ieftin dar cu rezultate asemanatoare, ar fi minunat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

eu acum, decolorez parul de pe fata cu o crema speciala de la Karaver, insa e cam scumpa pt mine in aceste timpuri...ultima data cand am cumparat-o era undeva peste 35 de ron...asa ca daca as putea sa inlocuiesc aceasta crema cu ceva mai ieftin dar cu rezultate asemanatoare, ar fi minunat...

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)


te rog da mai multe detalii sau un link cu crema.

MERCI,


Mergi la inceput