mancare bio versus conventionala-studiu

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Alina, asta era secretul deci.... Nu avem magazin bio in zona....traim in jungla. Pe bune, nu stiu de ce....poate ca nu se merita costurile fiindca aici mai exista tarani care mai au animale pe acasa si nu cumpara. In orice caz, exista ferme care au de tot felul dar nu am ajuns inca sa ma duc sa le cercetez. Cred ca e timpul...

In general legumele si fructele din Europa de Vest nu au gust si nu sunt 'in regula'. Cele de 'departe' iarasi au inconvenientul ca sunt culese prea repede si stropite cu ceva ca sa se coaca...asa ca cum o dai sau o intorci, tot in gradina personala e mai bine...Noi ne-am gandit la ceva gaini, numai ca mai asta imi trebuie pe cap, curatat dupa ele. Da', na, ce nu face omul pt sanatate


Da,eu am mai multe magazine bio la care merg insa cel mai apropiat are o marfa...sa fiu blinda si sa zic asa si asa .Normal ca preturile sunt mari si gasesti si destula marfa expirata prin rafturi iar legumele si zarzavaturile sunt deja ofilite si bune de aruncat la gunoi nu in oala ...Acum si cu marfa din magazinele bio...din cite am citit,marfa de la micii producatori e cea mai safe si de calitate.Eu vara iau rosii din Germania si castraveti de gradina pe care scrie "unbehandelt"sper sa fie asa ...oricum macar sunt mai gustoase...Cu gainile cred ca e treaba multa,fac mizerie...sunt mici producatori in zona si am noroc sa iau oua proaspete direct din cuibar...fara stampila ca abia dupa aceea le stampileaza,macar stiu ca gainile alea "hoinaresc"pe-afara si primesc numai cereale...care normal,nu stii cum sunt dar totusi...am mai mare incredere decit in cele aduse de la 1000 km din Olanda...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Alina, merele alea din productia proprie sa le socotesti numai bune de mancat ... chiar daca nu-s departe de strada Eu cred ca nu mai exista in ziua de azi legume si fructe nestropite. Ma uit la merele si perele bio din supermarket - sunt perfecte, nici o pata cat de mica acolo, sa-i dea aer de natural, zici ca-s lustruite. In Romania preferam piata si nu ma suparam daca gaseam vreun fruct atacat de vreun viermisor... daca a supravietuit viermisorul insemna ca puteam sa-l atac si eu

Mergi la inceput