De unde NU mai cumparam

De unde NU mai cumparam | Autor: cristamro

Link direct la acest mesaj

Poate s-a mai discutat acest subiect, dar eu as vrea sa-l aduc in actualitate cu un magazin si implicit cu o firma de la care am cumparat si apoi am revenit si in final am constatat ca nu era nici cea mai buna alegere cel putin dpv al preturilor si apoi a politicii de rambursare a produselor cumparate. Poate daca as fi cautat innainte pareri despre aceasta firma si produlele lor nu as mai fi avut probleme sau as fi fost mai circumspecta.
Despre ce este vorba... Cumparam de la Pofihair vopsea profesionala. Am fost multumita. Pana in momentul in care am cumparat o masca de par Londa intro cantitate mai mare(750 ml).Toate bune si frumoase pana ajung acasa si imi dau seama ca este un produs netestat de mine si daca nu mi-ar fi benefic ar trebui sa-l abandonez. Si in plus cand am deschis cutia am vazut ca este nesigilata. Inteleg ca produsele profesionale nu se sigileaza. nu stiu. Nu am verificat. M-am intors la magazin s-o schimb cu un produs intro cantitate mai mica si eventual sigilat. Am fost refuzata. "nu schimbam, puteti sa va adresati protectiei consumatorilor, avem afis (pe un dulap, nu l-am vazut cand am platit),au mai incercat si altii si nu au reusit etc" Am completat un formular de retur, am asteptat 2 saptamani, am predat produsul, am primit telefon sa-mi ridic produsul ca nu s-a aprobat returul. am specificat in convorbire ca voi face public acest comportament. raspunsul? "Vom lua masuri". Asa incat sunt hotarata sa atentionez modul de comert al acestei firme in cat mai multe locuri. Intrebarea mea :unde este mai eficient sa fac popularizarea negativa. Propunerea mea: ati avut experinte de acest gen? Sa le popularizam.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

...si o reclamatie la protectia consumatorului, anuntul lor lipit pe dulap e egal cu 0, chiar daca nu rezolvi pe moment nimic pentru tine, in timp acumuland reclamatii si suficient de multe amenzi vor renunta ori la practica ori la afacere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristamro spune:

Momentan demersul meu este de a atrage atentia asupra firmei. Consider ca este mai practic si benefic pentru noi cumparatoarele. Dupa acest episod m-am interesat la coafor despre modul de prezentare a produselor profesionale si am avut surpriza sa aflu ca in magazinul acesta produsele se vand mult mai scump decat in coafor, coafor care este posibil sa se aprovizioneze chiar si de la ei( pentru firme au preturi preferentiale).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Anuntul ala e egal cu zero, scrie clar in lege ca sunt obligati sa iti schimbe sau sa restituie banii, ca tu alegi care dintre acestea 2. Trebuie sa ai doar bonul de casa.
vanzatoarea/torul s-a cerzut smecheras si a incercat sa te intimideze.

Mergi la inceput