Cum curat o geanta saumon?

Cum curat o geanta saumon? | Autor: carolinah

Link direct la acest mesaj

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pt curatarea unei genti din piele de culoare saumon. Pielea nu este o piele normala, groasa, neteda, ci este usor crapata si fina, nu stim cum sa explic altfel si s-a murdarit in mai multe locuri de la utilizarea curenta. Deci e murdarie normala, praf etc, nu e patata cu ceva anume.

Ce solutii cunoasteti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Cateva idei:
- crema hidratanta/demachiant, se aplica pe o bucata de vata, cureti bine si apoi stergi cu o carpa moale. Curata si hidrateaza.
- servetele de bebelusi (din cele fara alcool)
- ceapa, taiata pe jumatate, se freaca locul murdar (atentie, nu ceapa rosie!)

Indiferent ce solutie alegi, testeaza mai intai intr-un loc mai putin vizibil.



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cel mai bun sfat il poti obtine la o curatatorie ecologica, unde se pot curata hainele din piele. stiu ca exista in supermarket diverse solutii pentru curatarea si intretinerea obiectelor din piele (neteda sau intoarsa), insa avand in vedere culoarea deosebita a gentii, nu cred ca vrei sa ramana patata sau sa-si schimbe nuanta.

eu una as incerca sa curat, pentru inceput, intr-un loc mai putin vizibil, cu o guma de sters moale si fina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:

Eu am procedat in felul urmator: cu un burete natural, umezit in apa rece si apoi stors bine intr-un prosop, abia atins de-un sapun special pt piele (marca brecknell, se fabrica in Anglia), am masat pielea cu miscari circulare. Apoi am clatit bine buretele si am repetat masajul :), deci am indepartat orice urma de sapun. La sfarsit am aplicat o cantitate infima de ceara (un amestec de ceara de albina si lanolina, preparat in farmacie), cu un disc demachiant. Daca aplici direct crema/demachiant/etc s-ar putea sa risti un lustru peste murdarie :(
Daca geanta e Balenciaga, uita ce-am scris si intreaba direct producatorul, sigur au produse adaptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui Glicina
Daca aplici direct crema/demachiant/etc s-ar putea sa risti un lustru peste murdarie :(


Eu am aceasta metoda de la marochinarie si e super-testata pe gentile proprii.

Servetele de bebelusi au fost...urgente maxime, ca sa zic asa.



DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Va multumesc mult! Am folosit o combinatie, si anume hartie igienica umeda in loc de servetele pt bebelusi, sters bine cu o carpa alba moale si putina crema de fata naturala in loc de ceara-lanolina. Arata f bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Va multumesc mult! Am folosit o combinatie, si anume hartie igienica umeda in loc de servetele pt bebelusi, sters bine cu o carpa alba moale si putina crema de fata naturala in loc de ceara-lanolina. Arata f bine!

Caro


Ma bucur ca ai reusit. Super tare ideea cu hartia igienica!

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput