Rugaciune colectiva pt. a dobandi prunci buni (80)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

fetelor va multumesc de intrebare...
azi tanti a venit..isi are nepoata bolnava, deci nu nea mintit..caci e o femeie credincioasa catolica...om vedea in viitor..

cat priveste eu la servici si ea acasa..nui o probl, mie chiar imi place si ma incanta ideea ..

ptr sincer am incredere in tanti .bine nu total....acolo unde e credinta e si siguranta...eru stau linistita la munca...

cami antonia..ce iti mai face fratele si alina???

alina..ai mai inceput serviciul?? stiu ca erai in cautari??

am vazut ca ati mai scris de deeva...ce mai stiti de ea?

pinuta...ce mai faci.... acus incepi serviciul si tu..avem copii mari deja....

noi toata ziua vb de mos craciun si mos nicolae..deja ii explic cum trebuie sa curete ghetutele..etc...
treb sa invatam o poezie ptr mos craciun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata,


cu mare bucurie in suflet, ne-am gandit aseara sa-i facem o surpriza printesei noastre si am dus-o la Sf ei drag, Stelian, la biserica unde se afla moastele lui. Era atat de fericita, e incredibil,dragelor, ce suflete curate si sincere au copilasii, si ce legatura speciala au cu Dumnezeu.

Marti [II Tim. 3,16; 4, 4; Lc. 19, 45-48]. „Casa Mea este casa de rugaciune."
Cu adevarat, numai sa intri in biserica si mintea te va indemna la rugaciune. Totul aici e randuit si se savarseste in asa fel ca sa ne dea imbold si ajutor la rugaciune. Drept aceea, de vrei sa aprinzi in inima ta focul rugaciunii, mergi mai des in biserica lui Dumnezeu. Acasa e greu sa te rogi ca la biserica. Sunt unii care se roaga fierbinte si acasa, dar cu cat mai fierbinte este rugaciunea din biserica? Stand insa in biserica, sa nu stai doar cu trupul, ci mai vartos cu duhul. Stai acolo unde este mai liniste si, avand in minte pe Dumnezeu, varsa inaintea Lui sufletul tau. Izgoneste visarile, nu te lasa prins de griji lumesti si ia aminte la un singur lucru: lucrarea rugaciunii, inalta-ti sufletul greoi si despovareaza-1 prin contemplarea lucrurilor dumnezeiesti. Daca ai vreun lucru pe suflet, curata-1 prin pocainta si prin fagaduinta indreptarii. Daca constiinta ta nu este multumita cu atat, adauga faptele lepadarii de sine si ale dragostei. Stand in biserica, pregateste-te si pentru toata vremea pe care o vei petrece in afara bisericii, ca sa nu se desparta gandul tau de Domnul, ci pururea sa-L ai inaintea ta, ca sa nu se abata pasii tai de la calea cea dreapta pe cea nedreapta. De vei face aceasta, atunci cand vei veni la biserica iti va fi mai usor sa stai in ea dupa cuviinta; iar petrecerea cuviincioasa din biserica iti va inlesni aducerea aminte de Dumnezeu, atunci cand te vei afla in afara bisericii... Astfel, petrecerea ta in Domnul va deveni din ce in ce mai inalta; si mai mult de atat, ce iti mai poti dori?

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mara ce frumos vorbesti despre irina
dar ea e deja maricica si intelege cat de cat altfel
si fetelor mele le place in biserica
antonia stie Tatal Nostru si Ingerasul dar inca e greu sa le explic despre sfinti
ca sa poata intelege
da le zicem permanent
abia astept sa mai creasca sa ne puna o mie de intrebari

pogonici fratele si alina sunt asa si asa
adi e mai rau ca se simte f rau
cu coloana .... are un reumatism nasol care poate fi anchilozant si are dureri mari de tot
offffffffffff
greu cu banii ca sta mereu cu alina
alina care a ca un copil dar care traieste si pt asta multumesc mereu lui Dumnezeu
merg la biserica
se spovedesc se impartasesc regulat etc.
au devent practicanti in adevaratul sens al cuvantului
dar greu cu bolile astea urate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Cami, multumesc de intrebare. Suntem bine, multumesc lui Dumnezeu, lucrez inca de la inceputul anului dar deocamdata jumatate de norma. La inceputul anului viitor incep programul normal. Si noi o sa-l ducem pe Stefan la o doamna ortodoxa (practicanta ) despre care am referinte foarte bune, are mai multi copilasi toti romani. Un fel de minigradinita acasa la domna aceasta. Gradinita este acreditata si cu toate in regula si are multa grija de copii, le gateste in casa zilnic.
Ne descurcam cu toate, trudim un pic mai mult, dar daca facem cu bucurie nu este asa de greu.
M-am bucurat sa aud vesti de Adi si ALina. Dumnezeu le-a dar mare incercare ca sa se intoarca pe Cale. Si ce bine ca ei s-au intors si au inteles...multa bucurie este in cer pentru intoarcerea unui fiu.

Azi se sarbatoreste Sfantul Mucenic Iacob Persul. Un Sfant drag mie.
Va trimit viata lui la link-ul de mai jos.

http://www.crestinortodox.ro/sfinti/sfantul-mucenic-iacob-persul-sfintii-cuviosi-natanael-pinufrie-97986.html

Si sinaxarul

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/noiembrie/noiembrie27.htm

Mara e tare adevarat caci multe invatam de la copii nostri.
Stefan adoare cu o cruce intr-o mana si o icoana a Maicii Domnului in alta. Saruta toate icoanele si cand mergem seara la nani se asaza in genunchi sa spuna "ciune".

pogonici, nici nu-mi vine a crede ce repede a trecut timpul, parca mai ieri intrerupsesei serviciul ca sa stai cu bebele. Acum s-a facut domnisorica

Postez un colind care mie imi place mult, mult, de curand am aflat ca versurile sunt scrise de Eminescu.

http://www.youtube.com/watch?v=O3hrEGvVAv0

O zi cu bucurie si liniste.
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_g spune:

Ce trebuie sa stim cand venim la biserica?

http://ortodoxia.md/articole-si-publicatii/6743-ce-trebuie-s-tim-cand-venim-la-biseric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

da trece timpul..mai ieri era 24 noiembrie 2010 de cand a pasit pentru prima data in casa noastra printesa noastra care era bebelus de numai 3,5 kg si 49 cm si acum o adevarata domnisoara (desi mai avem pampers)care vb non stop ..si prin somn...are 13,5 kg, e inaltuta are cred ca vreo 92 cm..si toata ziua se miruieste (ma dispera uneori) si papusile miros a mir...te apuca rasul uneori..mia yis tanti ca a miruito intro yi si pe ea..(desi ea e catolica)

lili g.., cami antonia,mara anisia si toate fetelor ma bucur ca sunteti bine, dar credinta si rabdarea ne va ajuta sa trecem peste toate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Buna dimineata,

pogonici, adevarat ai spus ca tot ce ne trebuie pentru a birui este credinta si rabdare.
cred ca acestea ne-au fost incercate (putin fata de ce au trait alte persoane) atat in perioada de asteptare a copilului (credinta) cat,mai ales, dupa venirea Irinei in viata noastra (rabdarea), si as indrazni sa spun ca poate Dumnezeu a vrut sa ne indrepte si inca o face , pentru a ne lumina sufletele. uff, dar uneori uitam ca greutatile de zi cu zi ne sunt date spre folos, si trebuie sa le biruim cu gandul la Dumnezeu, si mai picam incercarile (cele de rabdare mai ales).

Lili_g, Doamne ce minune ai tu acolo (ce minuni,de fapt), imi si imaginez cum sta micutul la rugaciune si pe mami emotionata,cred.

Cami_antonia , cum se mai simt fetele tale? mereu tanjesc sa stau si eu acasa cu copilul dar nu prea e posibil - tu ce zici, iti e dor si de serviciu?



Miercuri [II Tim. 4, 9-22; Lc. 20, 1-8]. Preotii, carturarii si batranii nu au crezut in Domnul. Spre a-i aduce la credinta, Domnul le-a pus intrebarea: „Botezul lui Ioan era din cer sau de la oameni?", subintelegandu-se aici: „Judecati fara patima cu privire la acest lucru, si judecata voastra va va duce la credinta". Ceea ce s-a spus cu privire la Ioan se poate spune si cu privire la orice intamplare care a insotit venirea Domnului in trup si cu privire la insasi aceasta venire, cu toate cele legate de ea. Sa judece fiecare toate aceste lucruri. Concluzia va fi una singura: „Cu adevarat, Fiul lui Dumnezeu este Acesta". Pot veni felurite ganduri, se pot naste nedumeriri, pot aparea asa-zise nepotriviri, insa la capatul tuturor cercetarilor va lua nastere desavarsita incredintare ca nu este alt adevar afara de cel infatisat in Evanghelii si in scrierile Apostolilor. „Mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a aratat in trup". Aceasta taina, ramanand in sine o taina, va deveni limpede pentru minte, pentru ca aceasta, cercetand cum stau lucrurile, se vede silita de constiinta sa marturiseasca faptul ca asa este, iar nu altfel. Necredinciosii fie ca nu cerceteaza totul cum se cuvine, fie ca cerceteaza superficial, cu minte straina, fie ca au dispozitia nefericita de a se impotrivi cerintelor credintei si, pentru a-si indreptati necredinta, se multumesc cu orisice dovezi care ii ajuta sa o tagaduiasca. Pe credinciosi ii clatina cuvintele necredinciosilor fiindca se multumesc cu simpla credinta, fara sa-si lamureasca temeiurile ei. Aceste cuvinte ii prind pe picior gresit, de aceea se si clatina.


Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Doamne ajuta!

Joi [Tit, l, 5; 2, 1; Lc. 20, 9-18]. Pilda viei infatiseaza Biserica Vechiului Testament; lucratorii sunt ierarhia ei de atunci; si intrucat ea nu era la inaltimea rostului sau, s-a rostit osanda asupra ei: se va lua de la ei via si se va da altora. Acesti „altii" au fost la inceput Sfintii Apostoli, iar apoi urmasii lor, arhiereii dimpreuna cu toata preotimea. Via lui Dumnezeu de la inceputul lumii este aceeasi, iar rostul lucratorilor ei a fost acelasi si va fi acelasi pana la sfarsitul veacului: a aduce Domnului viei roada sufletele mantuite. Aceasta este indatorirea ierarhiei crestine, prin urmare si a noastra, in ce masura o implinim - vede toata lumea. Ce putem spune? In multe privinte - slava lui Dumnezeu! - dar in si mai multe este de dorit o imbunatatire, si mai ales in privinta propovaduirii cuvantului lui Dumnezeu. Cu greu mai auzi cate o predica si totusi, aceasta este singura foarfeca de gradinarit pe care o au in mana lucratorii viei lui Dumnezeu.
Ma tem ca nu cumva sa se implineasca si asupra noastra cuvantul: „Va veni Stapanul viei si ii va pierde pe lucratorii aceia, iar via o va da altora"; dar si mai tare ma tem ca acesti „altii" sa nu intre cumva singuri in vie, pierzandu-i nu doar pe lucratori, ci si via insasi...

Din TALCUIRI DIN SFANTA SCRIPTURA PENTRU FIECARE ZI DIN AN a Sfantului Teofan Zavoratul


Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

LA MULTI ANI TUTUROR CARE POATA NUMELE SFANTULUI ANDREI!
SA FITI SANATOSI SI SA TRAITI CU NUMELE!


LA MULTI ANI ROMANIAAAAAAAAAAA
LA MULTI ANI ROMANIIIIIIIII
SA PURTAM SI NOI STEAGUL ZILELE ACESTEA SI SA ASCUTAM IMNUL TARII


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor va rog mult de tot sa va rugati in cotinuare pt Antonia
ma dispera ca are o problema de colon
face cu sange
si mi-e o frica de mor
as innebuni sa aflu ca are ceva nasol
mai aprindeti cate o lumanare pt ea
sa ma indrume bunul Dumnezeu catre u medic bun care sa stie sa ma ajute in diagnoisticarea corecta

multumesc mult de tot
doamne ajuta!

Mergi la inceput