transaminaze marite

transaminaze marite | Autor: adriana30

Link direct la acest mesaj

buna tuturor,

nu stiu daca am postat subiectul pe forumul potrivit, va rog sal mutati daca este cazul.

in urma unor analize uzuale, pt ca nu ma simteam prea bine, au iesit transaminazele marite. tgo si tgp au valori de 100. medicul de familie a spus ca pasul urmator este sa fac analizele pt hepatita b si c si sa fac si un ecograf. am fost si am facut eco, ficatul a iesit f bine, nu este marit, viteza in ficat este f buna.
luni voi avea rezultatul si pt hepatita. dar pur si simplu sunt bulversata.adica, ma gandeam la ceva lipsa de calciu sau fier, dar in niciun caz la suspiciune de hepatita.
daca s-a mai confuntat cineva cu valori marite pt ambele transaminaze, rog sa-mi impartaseasca experienta. stiu ca luni voi afla, dar ma omoara asteptarea si am nevoie de ceva de care sa ma agat si care sa ma faca sa cred ca va fi bine.
efectiv, nu m-am asteptat la aceasta situatie.

va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Este bine sa mergi sa faci analize suplimentare, pentru linistea ta. Doua colege au avut aceeasi problema de curand si s-a dovedit a fi vorba de oboseala. S-au odihnit mai mult si au luat niste suplimente pentru ficat gen liv52 sau essentiale forte si analizele au revenit in limitele normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Daca nu ai hepatita atunci e doar oboseala accentuata si te ajuta intr-adevar suplimentele si protectorii hepatici.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana30 spune:

geniest, emilia va multumesc pt raspuns. m-am linistit . rezultatul analizelor a iesit negativ. ecografia este buna. ramane doar oboseala. susupiciunea de hepatita ma speriase, cu atat mai mult cu cat intentionez sa raman din nou insarcinata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Bravo ! Multa sanatate sa-ti poti duce visul la indeplinire.

Mergi la inceput