Intarcarea naturala

Intarcarea naturala | Autor: gegea

Link direct la acest mesaj

Buna,

Mi-as dori foarte mult sa citesc despre experienta mamicilor care au alaptat pana la epuizare. Well, adica pana la finish, pana a ales singur copilul clipa intarcatului, zicand clar si raspicat: "Gata, mami, nu mai vreau!"
La ce varsta e gata copilul alaptat a la long sa renunte?
Noi ne apropiem de 3 ani la sanul dulce si "gadalash", mi-as dori sa incheiem aceasta perioada, dar nu sunt hotarata, nici pe DA nici pe NU. Si trebuie sa tot citesc pana iau o decizie. Las sa vina de la sine sau ce fac? Ca de pus capat parca is prea slaba sa o fac asa peste noapte si nici treptat nu vad cum as putea de vreme ce e cu autoservire.
Va rog, mamici, imi impartasiti povestile voastre?
Thx!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Welcome to the club!
Mamici care au incheiat natural sunt pe forum, sa vedem daca intra pe aici (diamat, gabi k, oana.rusu- parca de ele stiu ca asa au procedat si varsta intarcarii naturale a fost intre 3 si aproape 5 ani. Eu am o prietena in "real life" acarei fata implineste 5 ani luna viitoare si inca nu s-a intarcat de tot, dar e la nivel asa...de 1 data la cateva saptamani, nici nu-mi explic cum de mai are lapte cu asa pauze lungi).
In fine, a mea fata are 3 ani si aproape 4 luni si inca spun ca merg pe intarcare naturala...in caz ca nu ma lasa nervii si puterile, asa voi face. Recunosc ca in sinea mea sper sa n-o lalaim pana la 5 ani, asta e clar! Pe de alta parte cand am nascut eram setata pe 2 ani, ca asa stiam eu ca e bine, de mi-ar fi zis cineva ca tot asa vom fisi la 3, as fi ras:)))
A mea a supt si noaptea pana la 3 ani. De la 3 ani abia a inceput sa doarma fara "program de supt" daaar mai are nopti cand vine ca o somnambula din camera ei si ma cauta, ce sa facem, clientu' nostru- stapanu' nostru
Acum e in vacanta si suge des si ziua (prea deees, ma obisnuisem cu binele, cand merge la gradi minimum 8 ore n-are grija mea, uneori trec si 12 ore ). Nu pot sa-i tai macaroana cand vad ca pentru ea asta e inca un reflex, un comfort, inca isi intareste imunitatea prin asta etc. Stiu ca lumea in general gogoneaza ochii cat chiftelele la auzul unei asemenea "monstruozitati", dar pentru noi (eu, sotz, fiica-mea) asta e inca normalul si o luam ca atare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Fetita mea s-a intarcat seminatural daca pot sa zic asa. De la 2 ani am inceput sa ii dau lapte din biberon( de vaca sau de capra cum aveam) si s-a intarcat singura la 2 ani si 10 luni. A fost foarte usor si fara nici o trauma. La 3 ani si ceva i-am scos biberonul si de atunci bea lapte foarte rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mie mi s-ar fi parut un regres ca fata mea sa treaca de la san la biberon; ori lasa sanul de tot si trece la cana, ori mai bine doar san, caci biberonul e tot un fel de san, tot sugar e si cu biberon, asa ca nu mi s-ar parea o evolutie Dar asta e parerea mea, fata mea a baut din biberon sporadic, in primele 3 luni de viata, cand ii mai dadeam cate un supliment de formula crezand ca "nu s-a saturat"(dar rar, maximum o data pe saptamana ma apuca amocu':))
Eu am fost intarcata la 2 ani si 2 luni, brusc (mama mea a fost internata cu sarcina extrauterina) si dupa 2 saptamani cand s-a intors mama din spital n-am mai vrut sa sug, de mila ca "are buba" dar nici lapte nu mi-a mai trebuit:))). De-atunci pana in prezent cred ca eu am baut lapte in stare pura doar de 3-4 ori pe an, in rest mai beam cu cacao sau cereale, dar tot foarte rar:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Baietelul meu s-a intarcat la aproape 3 ani, prea prins cu joaca si alte activitati, a uitat de san, desi era alaptat in tandem cu sora'sa cu 2 ani mai mica.Dupa vreo saptamana cand nu a supt deloc si in sfarsit si-a adus aminte de laptic, a incercat sa suga, dar deja parca uitase cum se face :) si s-a lasat pagubas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

d a supt ultima oara pe la 4 ani si 5 luni. de intarcat s-a intarcat de la 3 ani - 3 ani jumate. a supt din ce in ce mai rar si mai 'in hopuri'. avea cate o luna cand ziceam ca gata, asta a fost, ca apoi sa revina la suptul zilnic sau chiar de doua ori pe zi.

mi se pare ca a trecut asa mult de atunci (1 an).
daca te pot ajuta cu ceva, sunt aici :). a fost, de departe, cea mai frumoasa perioada din viata mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Am eu o intrebare, diamat: deci daca ia pauza o luna de la supt si apoi se reapuca...mai este lapte?! Intr-o luna nu primeste corpul semnal ca gata, nu trebuie sa mai produca? Fiindca in primele luni/ saptamani de viata e suficient sa treaca regulat 6-8 ore intre supturi, sa se introduca supliment de formula si pac, laptele se imputineaza pana ajung femeile "sa nu mai aiba lapte", pe principiul cerere redusa, oferta redusa.
Dupa 2-3 ani nu mai e valabil? Adica poate sa treaca o luna fara sa alaptezi si totusi sa mai existe "marfa"? Sau te mulgeai in rastimpurile astea lungi?...La noi maximum fara supt au fost 3 zile, ca a trebuit eu sa plec, dar o data a trebuit sa detensionez sanii in perioada asta, ca devenea nasol...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Fetelor, multumesc!
Din ce citesc de la voi, parca nu vad sa fie ca la noi. Noi practicam co-sleeping, deci si noaptea suntem impreuna si sunt nopti cand practic transforma sanul in suzeta, tot mai rare mi se pareau mie de la o vreme, dar noaptea trecuta a facut-o lata (cred ca simte ca ma zbat pe tema asta si trage sa bata fierul cat e cald ).
diamat, imi amintesc de tine cu vechea titulatura.
Ilinca, dupa o luna nu vad cum ar mai putea fi lapte. Eu am intarcat primul copil (pe considerente medicale) la 1 an si 3 luni si aveam destul de mult lapte, dar la o luna dupa perioada de nesupt total, nu mai era nici urma de laptic, cel putin nu erau semne vizibile ca ar mai fi (nu mai erau sanii tensionati, nu ma mai dureau etc).
Julia, te felicit pt alaptatul in tandem! Chapeau!
puisorul, Filip nu a baut niciodata din biberon si nici suzeta nu a avut. A baut cu canita normala de pe la 7-8 luni (apa, fireste; lapte de caprita sau de vaca bea acum de cateva saptamani, dar nu regulat)
Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si noi am "co-sleepinguit" pana la 3 ani. Dar dupa ce adormea ea eu mai bantuiam 2-3 ore prin casa, mai un net, mai un film in alta camera. Pana m-am trezit intr-o dimineata ca am adormit in alta camera si fata nu m-a chemat la apel:)). Si atunci mi-am zis ca e pregatita sa doarma singura in camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Eu sunt eu sunt!
Proaspat "intarcat" de vreo 3 saptamani cam?? cam asa, cred...

Eu vreau sa cred ca a fost destul de naturala treaba, avem 2 ani si 10 luni.
Am fost la mare, unde mofturile lui la mancare, ne-au terminat psihic, asa ca a supt, a supt , a supt.
Cand am ajuns acasa, m-am hotarat sa insist putin cu mancatul, si a mers. L-am tinut mult pe afara, el adormea si fara titilica oricum, asa ca ziua era cumva rezolvata...treptat, cam 1 saptamana a durat sa pot sa spun ca nu mai suge ziua.

A ramas noaptea. Am inceput prin a-i oferi apa inainte de san, uneori era suficient, alteori nu..era si ff cald. A durat cam o saptamana sa reducem suptul la 1 data, spre dimineata.
De fapt, daca mai cerea ziua stiu ca ii spuneam ca maine dimineata.
Dupa care 3 dimineti nu s-a mai trezit in jurul orei 5, ora la care servea san...asa ca, a fost gata. Stiu ca a mai cerut o data recent, dar zau daca mai e picatura de lapte pe acolo, mi-a zis ca e gol.

De la ahtiat dupa titi, am trecut la etapa de "baietel mare", cumva cu ceva regrete din partea mea, el e un copil vesel si independent.
Si dormim inca impreuna.

va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

ilinca

d a supt pana in iunie anul trecut. la 3 luni dupa, eu aveam in continuare sanii plini pentru ca dormea cu mana pe san si, pt mine, asta era un semnal, deci faceam lapte. [moment in care toate prietenele mele de nadejde, consultante in alaptare, erau plecate din tara si, daca nu era dr. zaher, cu tot ce stiam eu despre alaptare, tot o luam pe campii :) ].

inca 6-7 luni dupa ce m-am linistit cu mana pe san [de fapt el s-a linistit, n-a mai avut nevoie nici de asta] tot simteam sanii umplandu-se de lapte atunci cand vedeam un copil sugand sau auzeam bebelus plangand. si asta nu mi se mai intamplase de foarte mult timp.

la fix un an de la intarcare, la o intalnire LLL, am vazut iar un nou nascut la san si iar am simtit sanii plini :).


cred ca ne subestimam corpurile daca ne imaginam ca, mai ales dupa 2-3 ani de alaptat (adica nu 2-3 luni), totul se opreste brusc . eu una sunt sigura ca as relacta imediat daca mi-ar pune cineva un nou-nascut la san .

Mergi la inceput