Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

neata, multumim pentru cafea.

eu am dormit, dar o cafea prinde-ntotdeauna bine.

am timis in contul comun link la pozele cu scoleru' in prima zi.

sunt in principiu ff happy, sunt 16 in clasa (8 fete - 8 baieti)- pe 5 dintre baieti ii cheama andrei - singura chestie mai naspa (adica nu-i pot evalua gradul de naspenie, de fapt) e ca invatatoarea lui andrei e si directoarea scolii de anul asta.

acu' astept sa se faca 11 sa ma duc sa-l iau.

si dupa la serviciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

succes in noul an scolar intregii colectii in sarbatoare!!!

am fost la deschidere cu Nati impreuna cu Silvia care a fost dispusa sa se trezeasca devreme ca sa-si insoteasca sora . Nati a fost foarte nerabdatoare si agitata zilele astea eu astept cu interes sa vad cum va fi.

Natalia are o invatatoare din cadrele vechi ale scolii care trebuia sa aiba clasa a III-a dar a liat clasa I si clasa ei a luat-o fosta invatatoare a Silviei care s-a pensionatt dar a intrat sa mai suplimeasca 2 ani pentru ca nu au fost destule cadre noi. Sunt 8 clase I la scoala noastra dintre care 4 au invatatoare vechi, 4 invatatoare . La doua clase sunt doua invatatoare vechi cu norma dubla care si-au pastrat clasele lor si vor face dupa amiaza si au liat si clasa I. Nu au fost destule cadre noi titulare si decat sa intre suplinitoare au preferat asa. Clase pregatitoare sunt 6.

Fosta invatatoare a Silviei ne-a Recomandat la doamna asta, sa speram ca va fi bine. Pe moment pare mai blanda si relaxata decat doamna Silviei, a zis ca in primele 2 zile sa-si aduca doar creioane colorate, in treaba vor intra usor-usor. La Silvia s-a intrat direct in "branza" in fiecare an si s-au pastrat mai pentru relaxa zilele de dinainte de vacanta.

Virgil a lipsit de la o sedinta sa stea cu Ami acasa cat am fost noi la deschidere. La ora 11:30 merg sa o iau pe Nati apoi la ora 13 e deschiderea Silviei. La ambele evenimente va fi prezenta si Amisor

ilenutza sa va fie de bine iesirea si multumim de recomandari!

ioana bine ai revenit!!! Ce frumos povestesti de copii si de vara voastra!

Succes tuturor boboceilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cora 16 copii uau! Super! La Nati sunt 25, 10 fetite si 15 baieti.
5 Andrei mai putin super. La Nati sunt o Sofia si o Sophie.

La Silvia din 7 fete erau 2 Alexandra si o Alexia si acum le mai vine o Alexandra noua.

Virgil la fostul servici avea o gramada de Bogdani. Fiecare generatie cu numele ei in voga.

La Anais nu cred ca vei avea problema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da, sunt extrem de happy cu nr. de copii - erau 32 si au facut 2 clase. cu andrei stam binisor, probabil o sa foloseasca numele nerodat. si la andrei scrie sa aiba carte de colorat tot timpul cu ei (ceea ce mie imi place nespus).
maine la 6 avem sedinta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si noi la 18:30. Eu cred ca am sa-i pun Nataliei un caiet de desen pt primele zile pt pauze pana se adapteaza. Nati e cu desenatul. Doamna a zis ca le va da fise in primele zile.

Patanie cu Silvia: a probat pe la inceputul lui august pantofii de scoala de anul trecut, inn veneau bine. Asa ca nu i-am cumparat noi. Aseara cand i-a probat nici nu-mai intra piciorul in ei asa ca diseara fugim la shopping, sa vedem ce mai gasim acum la spartul targulii. La o adica chiar si la adulti, Silvia poarta 35 acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Mult succes la scoala tututor boboceilor de anul asta si copilasilor experimentati deja :)!

trimit si eu poze in contul comun - la noi a fost deschiderea vineri, azi prima zi ( 2 ore). Noua nu ne trebuie stilou decat din a doua jumatate a clasei a 2a !!! - pe aici sunt foarte atenti sa nus treseze copiii, o luna fac numai 2 ore pe zi, nu se apuca de scris, citit, nimic :) exagereaza, dupa parerea mea...:) copiii astia au fost si la gradinita, nu sunt smulsi acum de la pieptul mamei.

va pupam!

edit: conurile alea din poze sunt cel mai imp lucru aici la deschiderea scolii, se umplu cu dulciuri ca sa indulceasca hapul amar :) pe a mayei am facut-o eu la activitatea special dedicata de la gradi. putea sa iasa si mai frumos, dar avea emilia 10 zile si nu eram in forma maxima. aici nu i se duca invatatoarei flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Succes la scoala boboceilor colectiei,

Cred ca eu am fost cea mai emotionata de pe aici, am inceput sa plang de cum am pasit in curtea scolii, porma parca am fost mai relaxata dar tot imi tremura buza:)),cand a ajuns sotul de la servici deja era agitatie, parinti, bunici, bone si nu am mai avut "timp" de bocit.Erau asa scumpi cu ghiozdanelele in spate si buchetul de flori in manute, unii plangeau, unii sareau de bucurie cand isi vedeau fostii colegi de gradi, altii erau lipiti de fustitele mamelor:)).
la noi nu se organizeaza semiinternat ,inv noastra a avut anul trecut ceva probleme de sanatate si a zis ca ia nu tine , nu stiu ce sa fac daca sa o dau cu alta clasa sau sa o scoata bunicii.

sunt in clasa 26 de copii dar nu stiu inca proportia fete/baieti, doamna inv a zis ca anul trecut a avut generatie cu 80% baieti si ia fost foarte greu cu ei.A primit de la scoala abecedar, matematica si cunoasterea mediului, nu-i lasa deloc cu carioci, radiera, pix, maine avem sedinta si mai vedem:))




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a. are manuale de la aramis (n-am apucat sa le frunzaresc).
manualul de religie tre sa-l aprofundez pana maine, sa vad ce decizie iau (pana la urma, daca nu-i horror manualul, o sa-l las la religie anul asta, sa vad cum reactioneaza).

maine cica are sport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

mult succes scolareilor! v-am admirat pozele pe FB, frumosi si dichisiti toti!

si la noi a fost "cea mai tare" (expresia lui Cristi) ziua de scoala, mai ales ca a fost si cea mai scurta.
am incercat din greu sa pun emotiile in pod, cu toata forfota am si reusit.
(gabitaco, m-au apucat insa lacrimile la mesajul scris de tine ).

parca 27 in clasa, destui baietii, Cristi al meu s-a lipit - culmea! - de celalalt Cristi din clasa.

sunt mega-frustrata ca am avut foarte putin timp la dispozitie, imediat dupa a trebuit sa vin la serviciu, am dus scolarelul la mama. avem si manuale si auxiliare (contra cost cele din urma), habar n-am editura.

primele 2 sapt vor face recapitulare de la gradinita, incheiate cu evaluarea initiala. in ghiozdan doar un caiet de desen si multe culori . idem si la religie - pentru tot anul.

de ziua de maine sunt inca mai curioasa, azi a fost doar forfota, maine probabil vor simti ei cum e la scoala.

Lavi, m-am gandit la voi, cum manageriati situatia cu deschiderea scolii si mititica Ami . La Cristi in clasa a fost un fratior bebe care a adormit la mami in brate in toata nebunia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Bine ca a inceput scoala ca asa se mai aduna gasca de colectie!!!! MULT SUCCES TUTUROR SCOLAREILOR! Sa ne aduca numai bucurii!

La noi deschiderea a fost la ora 9. Apoi copiii s-au dus in clase, au primit manualele, au stat pana la ora 11 si atunci a inceput sedinta cu parintii, pana la 12.15. Am lista de cumparaturi facuta deja, suma pentru fondul clasei stabilita (100 ron), orarul definitivat.

Invatatoarea este fix cum m-am rugat sa fie: tanara, draguta, finuta, calda, dar in acelasi timp pare si exigenta. Seamana mult cu o fosta educatoare a bufnitei (mai putin partea cu exigenta). Are 31 de ani si o fetita de 4,5 ani. Sunt happy.Sarah e norocoasa.

Religia ortodoxa evident ca era nasol pusa - martea de la 11-12, dupa care avea muzica, dar la sedinta cu parintii s-a mutat muzica pe luni (va fi ziua cea mai full, de la 8-13) si martea a ramas pana la ora 11 daca nu sta la religia ortodoxa (sta optional, doar daca nu pot aranja la after-school sa-i ia, pe ea si pe un coleg, bus-ul la ora 11 - si sta doar casca-gura). Religia pe care clar o las sa faca e cea in care confesiune este botezata, religia luterana, pusa ok la finalul orelor.

Cam asta e raportul din prima zi de scoala.

Nu stiu cum va simtiti voi, dra eu ma simt clar depasita de evenimente si am asa...o senzatie ca nu mi se intampla mie.

Dar sunt happy ca am bufnita mare. Happy si emotionata.

Mergi la inceput