Colectia de toamna-iarna 2005 (38)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, ma bucur ca v-ati linistit cu Ami cea dulce .

yep, si eu m-am lamurit cu legendele astea. din cate am priceput deocamdata, e si discrepanta mare intre lalaiala de la gradi si clasa 1 si acceleratia spre abstractizare ce incepe de prin clasa a 3-a .
sper sa ma tina nervii. sau - vorba mamicilor de pe un alt subiect: sa ma resemnez si/sau sa ma adaptez .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, pana acum clasele 1-4 mi s-au parut toate simple. E o treaba buna ca materia se reia circular, adica in fiecare an fac si putina geometrie si unitati de masura, ba chiar si probabilitati - primele notiuni in clasa a 4-a, la fel la romana, notiuni de vocabular, de gramatica, toate se fac circular si i fiecare an se dezvolta notiunile. Cu asta sunt de acord, se fixeaza mai bine. Cu ce nu sunt de acord, cu simplimplificarea chipurile, exagerata. De ex la clasa 1 ca unitati de masura sunt palma, cotul, degetul. La naiba, cine le mai foloseste pe astea, cu exceptia expresiei " un deget de tuica" care nu e bas musai de introdus scolarilor de 6 ani? si sunt si greu de explicat copiilor, mult mai simplu era sa le introduca direct metrul si centimetrul, toti avem o ruleta sau un metru de croitorie prin casa si la fel rigle si doar copiii sunt obisnuiti ca au fost masurati si cantariti de mici.

Cu ce nu mai sunt de acord si s-a intamplat la Silvia, cu folosirea alternativa a manualelor alternative, adica in clasele 1, 3 si 4 la romana manuale scrise de X,l intr-a doua de Y si astfel s-au repetat aiurustic vreo 5 texte literare. Si intr-a doua si a treia. Dar asta a fost un " bug" al scolii.

Nu mai sunt de acord cu studiul f aprofundat al religiei, manualul de religie are texte mai lungi si mai complexe decat cel de romana.

Nu mi-a mai placut ca la istorie clasa a 4-a se trece direct de la Marea Unire la Integrarea Europeana, nici cel mai mic cuvant despre cel de-al doilea razboi mondial si perioada comunista.

In rest, e Ok :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha-ha

(eu sunt deja zen cu scoala)

edit: link la o parte din pozele din slovenia in contul comun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cora, bravo! Te astept cu cronicuta, stii tu!

Eu am mari intrebari cum va arata ziua mea "de lucru" dupa ce incepe scoala. Sper sa fie constiincioase fetele cu temele sa nu trebuiasca sa trag de ele caci nu le vad in clar in caz contrar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Lavi nu am facut inca programare la Jianu, reducem cheltuielile.
Socrella, saraca, are dureri crunte de oase, ar putea avea metastaza osoasa, miine afla.Arata groaznic si se simte lafel, dar nu a vrut sa il lase pe Dvid la maica-mea.Eu ma rog non-stop sa fie altceva.

Am fost aseara la scoala, David este in clasa 1D, sunt 25 copii/invatatoare.Deschiderea este luni la 9.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

ups, eu inca le mai cumpar pantalonii verificand masurile cu palma
(ca sa-mi fie usor toamna asta: ai lui Cristi au 3 palme de-ale mele pe inaltime, ai lui Ana 3 pe latime - doar piciorul )

e drept ca da erori grosolane metoda: am cerut la macelarie 2 degete de slaninuta, mi-a dat o bucata uriasa. cand m-am uitat mai bine la mainile macelarului, mi-am dat seama ca am gresit eu exprimarea si nu el masuratoarea .

merci pentru mesajul linistitor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Of, Miri,Doamne fereste, sper sa nu fie asa ceva! Tin pumnii!

maria, esti tare cu pantalonii, eu nu mai indraznesc fara proba. Si eu mai folosesc palma dar Silviei mi-a fost greu sa-i explic sa inteleaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Am sa va mai povestesc din activitatile noastre scolare. E prima mea experienta cu scoala primara, eu cand m-am mutat in State eram deja in liceu si pot sa spun ca a fost alta mancare de peste: anii mei de liceu in America au fost o pierdere aproape totala de timp! Nu am invatat absolut nimic nou fata de ce stiam deja din Romania, multe materii erau la alegere, aveam colegi in clasa a X-a care nu luasera chimie, de ex., niciodata in viata lor. In afara de faptul ca mi-am aprofundat cunostintele de limba engleza, nu am invatat nimic, nimic nou. Un lucru care m-a socat insa, a fost faptul ca eram intrebata ce cred eu vis-à-vis de un text literar, de exemplu. Cum adica, vroiau opinia mea?? Pai in Romania eram obisnuita sa memorez cuvant cu cuvant comentariile dictate de profesor! Aici se pune mult mai mult accent pe opiniile personale, nu pe memorare.

Am vazut pe fisa de matematica a Riannei ca ii invata unitatile de masura (avea ceva despre centimetri) si banii (centii, deocamdata).

La cumparaturi de haine eu le cam potrivesc dupa ochi daca Rianna nu-i cu mine; dar ea a cam mers mana in mana cu masurile corespunzatoare varstei ei, pana acum. E-adevarat ca aici se si duc inapoi lucrurile care nu-ti vin/nu-ti mai plac, in limita de timp. Asa ca nu e prea mare bai daca ceva nu-i vine bine, e usor de returnat.

Miri, tin si eu pumnii sa nu fie grav cu soacra ta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Miri, sanatate soacrei, poate totusi nu e asa grav .

Corap, de-abia astept sa prind momentul pentru poze - din pacate inca nu s-a aratat. Sa va fie de bine vacanta!!

Meems, interesantanta experienta ta cu scoala. Lecturi placute , imi placuse si mie mult I Teodoreanu, ar fi chiar interesant sa reiau cu ochii de-acum. Sunt sigura ca nu pricepeam tot ce citeam pe vremea aceea.

Eu inca le iau haine fara proba - intra fara pb in masurile standard pentru varsta si le mai verific eu din ochi si palme . Inca nu e nevoie sa-i iau la probat prin magazine, imi ajunge cat ne chinuim cu pantofii. Si cat timp imi ia pana-mi gasesc mie ceva .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si am redescoperit binefacerile stilolui. i-am luat un model de incepatori care il forteaza sa-l tina corect in mana si sa-l miste corect pe foaie - altfel nu scrie . de la bic.
sunt super-incantata de descoperire, e fix ce ne trebuia. nu reuseam eu nicidecum sa-i indrept creionul in mana...

Mergi la inceput