Aparat de indreptat parul

Aparat de indreptat parul | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Am investit intr-un aparat de indreptat parul cu placi de portelan veritabil si as dori ceva sfaturi referitoare la intrebuintarea lui. Adica vreau sa stiu daca parul trebuie sa fie 100% uscat.

As dori deasemenea sa stiu cum pot sa fac niste onduleuri care sa ramina asa ? Mentionez ca am par gros si bun, deci nu prea se pune problema ca nu sta, insa 5 minute mai tirziu nu se vede ca am dat cu placa sau ca am facut un stil special...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ungureaa

Buna tuturor,

Am investit intr-un aparat de indreptat parul cu placi de portelan veritabil si as dori ceva sfaturi referitoare la intrebuintarea lui. Adica vreau sa stiu daca parul trebuie sa fie 100% uscat.

As dori deasemenea sa stiu cum pot sa fac niste onduleuri care sa ramina asa ? Mentionez ca am par gros si bun, deci nu prea se pune problema ca nu sta, insa [b]5 minute mai tirziu nu se vede ca am dat cu placa sau ca am facut un stil special[/b]...


Pai ori sta ori nu sta !
Si pentru orice aparat de indreptat parul acesta trebuie sa fie uscat.
Pentru tips-uri despre bucle cu placa cauta pe youtube,gasesti o gramada.Se fac usor si rapid.
Foloseste si un fixativ sau o spuma de par.
Si intodeauna cand folosesti placa ai grija sa iti protejezi parul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Si intodeauna cand folosesti placa ai grija sa iti protejezi parul.


...cu ulei de par sau spray cu protectie termica!

Pe scurt:
- placa se foloseste pe par uscat foarte bine
- foloseste-o la maxim 180 grade
- evita sa o folosesti daca ai parul vopsit/permanent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Folosesc placa de ani de zile si sint si vopsita pe par; am o placa care se poate folosi si pe par umed (remington; trebuie sa mentioneze pe ea daca se poate folosi si pe par umed; eu o folosesc pe par putin umed dat cu spray/ser pt protectie termica; parul meu nu este mai degradat decit era inainte de a folosi placa.
Pt onduleuri iti recomand bigudiurile peste noapte...sta sigur ondulat a 2 a zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Si eu folosesc placa doar pe parul umed si in prealabil folosesc un ulei tratament foarte bun -parul meu natural este ondulat -, dar dupa ce-l indrept nu-l suport mai mult de 3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Aha deci trebuie pus ulei in prealabil ca sa-l protejez, asta e bine de stiut. Si parul meu este vopsit, el e defapt ondulat de la natura, dar doresc uneori sa-i dau un stil mai special, niste onduleuri mai simpatice, dar se lasa in jos pina ce apuc sa iau fixativul in mina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu am parul ondulat si gros . asa ca sunt deja la a 3-a placa . prima , am cumparat-o pe cea mai scumpa din magazin . incalzea pana la 180 de grade dar cu abur . va dati seama ca era cret imediat dupa indreptare .

a doua placa am cumparat-o fara abur si cu potelan caci se auzea ca protejeaza mai bine . tot cret .

a treia placa am cumparat-o dupa ce am vorbit cu un stilist : pentru parul cret trebuie sa se incalzeasca la 220 de grade - am luat remington . nu va speriati nu se arde parul . parul trebuie sa fie foarte bine uscat . daca nu este uscat se deshidrateaza foarte usor . inainte de placa sa fie foarte bine uscat si aplicate produse pentru protectie - nu ulei . de ex eu folosesc easy smooth de la londa- l-am comandat printr-un salon direct la distribuitor - cca 30 lei si il am de 1 an . cand vreau sa stea drept perfect dau cu easy smooth si il imblanzesc cu peria electica , apoi placa si la final ulei . daca vreau ceva bucle aplic ceva de la swartzkopf - sper ca am scris bine . efectul este garantat . nu trebuie salon , ci doar 30 minute dupa baie . cateodata mai merg la salon si specific ca vreau intai cu peria si apoi cu placa . iese garantat !!!

mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu
inainte de placa sa fie foarte bine uscat si aplicate produse pentru protectie - nu ulei .


Intotdeauna cand se foloseste placa, trebuie sa se protejeze parul cu ulei de par sau spray cu protectie termica! Si am pretentia ca stiu ce spun.
Dar desigur, fiecare face cum crede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu am pretentia ca stiu ce spun - meseria mea e de prof , dar am intrebat persoane avizate si am fost la coafor de destule ori sa vad ca uleiul se aplica dupa indreptare . daca cineva alege sa foloseasca inainte eu nu am nimic impotriva , ci doar persoanele avizate cu care eu am vorbit - nu toate - mi-au spus acelasi lucru .
si fac acest lucru de vreo 12 ani , asadar este un procedeu super-incercat pe parul meu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Firul meu de par e gros si vopsit ( am multe fire albe). In urma folosirii placii( si nu foarte des) mi s-a uscat foarte tare parul.Cand nu mi-l intind e ca o matura si sunt nevoita sa il tin prins in coada.

Acum pe mine ma tenteaza sa-mi fac un permanent drept.Am vazut Wella Straighten It. Ati folsit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu
am intrebat persoane avizate si am fost la coafor de destule ori sa vad ca uleiul se aplica dupa indreptare . persoanele avizate cu care eu am vorbit - nu toate - mi-au spus acelasi lucru .


Uleiul ofera protectie termica. Acest lucru inseamna ca trebuie folosit inainte sa pui ceva incins pe par, nu dupa ce sufera o trauma.

Dar asa cum in unele saloane, la mani-pedi personalul trebuie oligatoriu sa faca masaj si sa aplice baza inainte de lac, dar pentru a scurta timpul si a avea mai multe cliente, se fac ca ploua sau taxeaza ca un serviciu in plus...asa e si cu unii coafori, cu pretentii de hair stylisti.

Insa, daca tu esti multumita de serviciile prestate si parul tau rezista indiferent de vreme (ca-n reclama )... go ahead!










Mergi la inceput