Defect din nastere

Defect din nastere | Autor: dia_filipas

Link direct la acest mesaj

Buna!

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi: fetita mea de 8 luni s-a nascut cu un mic defect la organele genitale, si anume, labiile mici, din interior sunt lipite de cele din exterior (sunt unite). Pediatra nu stia prea multe, a zis doar ca se poate rezolva cu operatie, dar nu stia nici daca e la chirurgie infantila sau plastica.
Stiti ceva despre o astfel de problema? Unde sa ma duc? De la ce varsta se poate opera, si care ar fi riscurile pt. fetita daca nu e operata?

Multumesc de ajutor!

__________________________
Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Buna!

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi: fetita mea de 8 luni s-a nascut cu un mic defect la organele genitale, si anume, labiile mici, din interior sunt lipite de cele din exterior (sunt unite). Pediatra nu stia prea multe, a zis doar ca se poate rezolva cu operatie, dar nu stia nici daca e la chirurgie infantila sau plastica.
Stiti ceva despre o astfel de problema? Unde sa ma duc? De la ce varsta se poate opera, si care ar fi riscurile pt. fetita daca nu e operata?

Multumesc de ajutor!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)


http://www.mami****.ro/forum/showthread.php?5199-labii-lipite-la-fetite

(sterge stelutele!!)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=117693&ARCHIVE=true&nm=Labiile-mici-lipite-la-fetita-de-7-luni



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Buna.fetita mea a avut aceeasi problema.dar nu cum spui tu.n-are cum sa fie lipite labiile mari de cele mici.sunt labiile mici lipite.la fetita mea era o pielita transparenta care acoperea practic vaginul si se zareau prin ea, labiile mici, in interior.

Se numeste adeziune labii mici/coalescenta labii mici/sinechie vulvara: http://www.romedic.ro/adeziuni-labiale

se poate rezolva chirurgical-chirurg pediatru sau prin creme speciale si masaj!

e o situatie foarte rara intr-adevar.nu multi stiu de acest lucru.nu e un "defect din nastere"/ malformatie...se pot naste cu labiile lipite sau se pot lipi dupa nastere.


sanatate!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

My Lady, ba are cum, labiile mici sunt lipite de cele mari - labia mica sanga de cea mare stanga, iar in dreapta la fel. Nu sunt lipite cele mici intre ele, la mijloc. Vaginul se vede, in mijloc e liber. Deci sunt cumva orientate spre exterior, nu spre interior (oare se intelege?).

nadaflorilor, multumesc mult de linkuri, ma pun pe citit!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

My Lady, ba are cum, labiile mici sunt lipite de cele mari - labia mica sanga de cea mare stanga, iar in dreapta la fel. Nu sunt lipite cele mici intre ele, la mijloc. Vaginul se vede, in mijloc e liber. Deci sunt cumva orientate spre exterior, nu spre interior (oare se intelege?).

nadaflorilor, multumesc mult de linkuri, ma pun pe citit!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)


am mai citit de cazuri ca al vostru, tot aici pe dc, subiecte vechi... se rezolva tot cu operatie, poate nu va fi nevoie de cutit...in fine trebuie sa gasesti medicul... dar chiar or fi lipite...sau or fi micute..si asta le-o fi forma (modelul) si marimea?!...mai bine sa o vada un ginecolog, intreaba la ce spital mai mare ai in zona de un ginecolog pediatru sau pediatru ginecolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

My Lady, ba are cum, labiile mici sunt lipite de cele mari - labia mica sanga de cea mare stanga, iar in dreapta la fel. Nu sunt lipite cele mici intre ele, la mijloc. Vaginul se vede, in mijloc e liber. Deci sunt cumva orientate spre exterior, nu spre interior (oare se intelege?).

nadaflorilor, multumesc mult de linkuri, ma pun pe citit!


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)


acum am inteles.scuze

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Multumesc de raspunsuri! Nu stiam ca exista pediatru ginecolog...ca de fapt asta ma si interesa pe mine: la cine sa apelez, ca pediatra nu era sigura...
Era bine daca aflam si daca exista ceva riscuri pt. ea daca nu o operam deocamdata (e in pampers si ma gandesc ca nu e tocmai usor/igienic deocamdata).


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Citat:
dia_filipas Posted - 22/07/2012 : 22:28:45 Buna!

Ma intreb daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi: fetita mea de 8 luni s-a nascut cu un mic defect la organele genitale, si anume, labiile mici, din interior sunt lipite de cele din exterior (sunt unite). Pediatra nu stia prea multe, a zis doar ca se poate rezolva cu operatie, dar nu stia nici daca e la chirurgie infantila sau plastica.
Stiti ceva despre o astfel de problema? Unde sa ma duc? De la ce varsta se poate opera, si care ar fi riscurile pt. fetita daca nu e operata?


Buna ziua,

E necesar ca fetita sa fie examinata de medicul chirurg care va lua decizia nescesara in functie de marimea aderentei. Se poate rezolva imediat sau necesita o interventie chirurgicala minima. Va asteptam pe impreuna cu fetita la unul din medicii chirurgi pediatrici din Reteaua privata de sanatate.

Dr. Mariana Stefan http://www.reginamaria.ro/ro/clinica/locatii/opera-center/medici/mariana-stefan/pediatrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dia_filipas

Multumesc de raspunsuri! Nu stiam ca exista pediatru ginecolog...ca de fapt asta ma si interesa pe mine: la cine sa apelez, ca pediatra nu era sigura...
Era bine daca aflam si daca exista ceva riscuri pt. ea daca nu o operam deocamdata (e in pampers si ma gandesc ca nu e tocmai usor/igienic deocamdata).


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)


Mergi cu fata la un chirurg pediatru si intreaba-l pe el cand e mai bine sa fie operata si daca e Ok sau nu sa ramana asa. Logica mea spune ca e mai bine operata mai devreme pentru ca apoi sa-i creasca labiile normal. Dar nu sunt medic, vezi ce spune un medic care examineaza copilul.

Pediatra noastra mi-a verificat bebelusa spunandu-mi ca au aparut foarte multe cazuri de sinechii vulvare in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDUTA82 spune:

Dia filipas...cum s-a terminat...Am citit tot topicul...am accesi problema cu fetita mea si sunt tare necajita...nu stiu la cine sa apelez...pediatra nu stia la cina sa ma trimita...un chirurg s-a oferit repede sa o taie...daka pot sa zic asa pt 250 de euro..nu mai stiu in cine sa am incredere...mai nou medici fac astfel de afaceri cu copii...iar eu nu stiu cum sa procedez ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Inca nu s-a terminat, a vazut-o cineva, am fost cu bilet de trimitere, sincer nu am retinut numele doctorului..., dar mai asteptam sa scapam de pampers, ca la noi e mai complicat, din cauza felului in care sunt lipite labiile si sa nu se irite/sa nu o deranjeze. oricum, in afara ca sunt lipite aiurea, nu are nimic altceva, si nu prezinta riscuri de infectii sau mai stiu eu ce.


Dia, mami de bebeloi Miruna (15.07.2008) si bebe doi Sofia (21.11.2011)

Mergi la inceput