autointarcare la 8 luni?

autointarcare la 8 luni? | Autor: Mar_inna

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Este posibil ca un bebe sa se intarce singur la 8 luni jumatate? Nu mananca lapte praf, doar de vreo 2-3 saptamani a inceput sa manance mai bine mancare solida. De cateva zile este racita, si, initial manca doar san, mancare solida foarte putin, si de cateva ori a si vomitat-o in jet. De doua zile refuza sanul, sta sa o pun in pozitie de supt, trage de vreo doua ori si apoi incepe sa molfaie...cand vine laptele se trage si vrea sa se ridice, daca alternez sanii mai trage de cateva ori si apoi nu mai vrea deloc. Comportamentul acesta il are de cand mi s-a diminuat cantitatea de lapte(de fiecare data inaine de menstruatie mi se diminuaza cantitatea de lapte destul de mult). Oricat de foame i-ar fi nu vrea sa suga mai mult de cateva guri, in schimb a inceput sa manance mult mai bine solide. Eu ma mulg, si tot incerc sa ii dau lapele, dar fara prea mare succes(cu biberon, seringa, canuta). Il ia doar cu cereale de orez. Nu i-am dat niciodata lp(l-a refuzat mereu), iar cu diversificarea nu am ajuns la lactate(am incercat doar cu branzicafacuta cu calciu si nu se prea omoara). Eu sunt cu nervii la pamant, nu sunt pregatita sa se intarce, mereucam visat ca voi alapta pana plec la servici(1 an). Mi se pare ca ma respinge si ca nu mai are nevoie de mine. E posibil sa se intarce asa de devreme si fara sa fie pe mese solide intregi ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Stai linistita, nu te stresa, e doar o "greva a sanului", poate sa apara si la varsta asta, e chestie de cateva zile, isi va reveni. S-ar putea sa se datoreze racelii, dacaa avut nasul infundat nu putea respira in timp ce sugea si asta ar fi un posibil motiv. Din cate stiu eu nu poate fi vorba de auto-intarcare sub 1 an (chiar mai mult, de altfel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Copilul meu s-a intarcat singur la 10 luni. Nu era bolnav, lapte mai aveam, nimic din programul nostru nu se schimbase dar pur si simplu nu a mai vrut sa suga. I-am dat lapte de bebelusi (Hipp la sticla) in biberon cu capac cu cioc si a fost ok. Greva nu a facut pentru ca vreo saptamana am tot incercat, dar degeaba. Am considerat ca a trecut intr-o alta etapa, era clar ca nu mai vroia si am respectat asta. Nici vorba de respingere sau alte minuni, de atunci a fost si este un copil absolut normal si avem o relatie super (acum e mare, de scoala )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Fetita mea s-a intarcat singura la 8 luni si jumatate. Ea primea si lapte praf de pe la 2 - 3 luni, masa separata. Intarcatul nu a insemnat si marirea cantitatii de lapte praf bauta, in schimb a crescut semnificativ cantitatea de apa. Am incercat sa o conving sa mai suga la san, dar nu a fost chip. Apoi am introdus iaurtul, ca branza calcica nu a vrut.
Nu uita, copilul tau are nevoie de tine toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://atasatlasanulmamei.blogspot.ro/2009/07/de-ce-unii-bebelusi-refuza-sanul.html

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

copilul meu alaptat pana la 2 ani si 3 luni a avut 3 momente mari de refuz al sanuluu: doua pe caldura mare, la 8 si 11 luni, si unul cu 4 luni inainte de intarcare, la niste afte f dureroase.
Intarcarea a gost fortata din cauza ca eu m-am imbolnavit, nu stiu cat ar mai fi suprt altfel.
deci nu dispera, propune-i mai ales noaptea/dimineata f devreme si ai incredere ca isi va reveni.
8 luni mi se pare prea mic sa renunti.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput