Cercei si durerea urechilor

Cercei si durerea urechilor | Autor: ungureaa

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Sint stabilita in Canada si damblaua mea a fost ca atunci cind ma duc in Romania in vizita sa-mi cumpar niste cercei de aur. Astfel incit mi-am cumparat cercei de cca 2,25 gr. fiecare care imi plac foarte mult. Problema este ca tija este foarte groasa si ma dor urechile cind ii pun si pe parcursul zilei deasemenea. In general nu simt cerceii, dar pe astia mi-e cam greu sa-i port. Mai am o pereche cumparati in '98, atunci cind era moda cu cei torsadati si cam aceeasi problema o am, tija e peste poate de groasa, insa la aceia am pus pe seama modelului. Acestia au tija dreapta, in mod normal trebuia sa fie placut de purtat, insa nu prea e...si am dat si aproape 700 lei pe ei ! As dori sa stiu ce as putea sa fac si mai ales daca nu se face gaura prea mare pentru tijele obisnuite tot purtand matahalele astea de tije. Pacat...caci modelul e frumos. Astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

n-ai putea sa-i duci la un bijutier, sa ti-i modifice ?
cealalta varianta ar fi sa-i vinzi si sa-ti cumperi alti cercei, model similar dar cu tija normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Eu i-as vinde/schimba si mi-as lua alt model.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna si merci pentru raspunsuri, intre-timp am mers la un bijutier de aici care mi-a spus ca e normal ca tija sa fie mai groasa, ca asa stau ei bine pe lobul urechii, alt fel cad in jos si nu mai stau frumos. Din acelasi motiv, tija nu este perfect cilindrica, ci da spre patrata. Asadar ceea ce spune el este ca urechea se va obisnui, insa ca va lua citeva zile. Asadar le-am mai dat o sansa si vad care este situatia apoi.

Pe curind !
Adina

Mergi la inceput