Abdomen Xtraplat (54)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Max Interval Circuit - executat numai pe jumatate. M-a durut stomacul prea rau, am facut prostia sa mananc pepene inainte cu vreo ora si pe la jumatatea progr am renuntat.

Hannen, chiar nu are rost sa te simti asa..eu nu fac decat ce am in casa, si ma rezum la Shaun, ca asta imi place. Vezi si tu ce iti place si faci cand poti.Te inteleg perfect, eu nu am acum copii acasa, asa ca ma rasfat. Dar in timpul anului scolar..ma indoiesc sa mai am timp...fac si eu cand pot. Legat de mancare, incerc sa mananc pe cat se poate de sanatos dar nu imi impun limite ff stricte. Vorba aia..de baut nu beau, de fumat nu fumez, amant nu am..o inghetata sau o bucatica de cioco sa am si eu, nu?? glumesc, of course..Important e sa ne simtim bine, nu sa fim frustrate.

Eu poate mai intru maine, daca nu..sapt viitoare. Ca miercuri dimineata plecam in vacanta 4 zile, in doi, serbam joi 10 ani de casatorie..ocazie cu care sigur voi manca si chestii nepermise.

Spor la treaba tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

Allure, nu stiu cum se zice la kale in romaneste dar stiu in nemteste ., s-ar traduce cu varza verde. aici se maninca mai ales toamna-iarna dar nu cruda ci gatita (fiarta) cu cirnati . e buna gatita dar n-am mincat-o niciodata cruda ca salata. tu o maninci cruda? spalata, taiata si cu ceva dressing?

azi n-am facut sport dar ieri am facut 30 min yoga, 30 min pilates si 1,5 h plimbare in pas vioi prin padure.

miine fac ceva cu chalene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Allure, mie mi-au dat idei fotografiile tale cu mancare. Eu sunt in pana de inspiratie, nu stiu ce sa mai mananc. Orice idei aveti, sunt foarte bine venite.
De dimineata am mancat oatmeal, cu stafide, nuci,scortisoara si o banana. La pranz gratar de piept de pui, cartofi noi la cuptor si o salata, intre mese 2 mere si o piersica. Acum pregatesc niste orez integral cu ciuperci,spanac si peste la gratar. Sport nu prea am facut, am o durere de cap de la nenorocirea lunara care abia maine ma lasa dupa cum ma cunosc. Poate o sa merg un pic de treadmill in timp ce ma uit la tv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lumi,allure multam de ajutor

eu am hashimoto,si desi am citit f mult despre ea ,pe asta cu glutenul nu o stiam
si-acum o mica introspectie
eu am ramas f greu insarcinata,dupa 4 ani de mers la medic nu de incercari(tone de analize ,laparo,histero,inseminari);drii ne dadeau 3% sanse sarcina naturala,asta cu vreo 2 ani inainte de a ramane gravi..long story short,mergand pe principiul ca Dumnezeu iti da dar nu-ti pune si in traista,ceea ce eu mi-am pus in traista a fost sportul cu care am reusit sa slabesc 13-15kg,moment in care ,cand nici macar noi nu mai speram,am ramas insarcinata
am spus-o mereu,cat am facut sport,regretul meu este ca nu m-am apucat mai demult(eu am facut sport(organizat) toata copilaria,imi placea miscarea ,iar acum am redescoperit vechea pasiune)

tot din cauza celor de mai sus am ajuns sa mancam destul de sanatos;
beam suc din sfecla+morcov+cartof si fructe in fiecare dimineata;mancam fara paine (acum cand a pus allure link-ul mi-am amintit ce dieta aveam),fara prajeli,fara mezel,fara junk food..dar cu o maaaare problema ..dulcele..pur si simplu nu ma pot stapani,si cum spuneam intr-o alta postare,stiu ce inseamna vointa,dupa ani de fumat ,m-am lasat de azi pe maine..dar cu dulcele.....plus ca in sarcina am avut si surpriza sa-mi iasa glicemia sub valoarea minima de ma indemna dr gineco sa mananc un cubulet de cioco

iar cel mai naspa in treaba asta cu alimentatia este ca eu nu ma omor cu carnea,adica spre deloc..iar pe langa ca nu-mi prea place ,nici nu ma incanta ideea sa mananc pui plin de hormoni
acum alerg cu limba scoasa sa gasesc pt asta mica legume+fructe+carne bio,nu va spun la ce preturi ca sunt maaarii

so,allure,pe mine orice idee de alimentatie sanatoasa,ma ajuta;eu alaturi de voi mi-am cumparat un storcator destept,mi-as lua si vitamix-ul ala dar mi se pare prea scump totusi,as vrea ceva mai ieftin si cu functii mai multe-sa aiba functia de framantare (caci as vrea sa-i fac cupilei in casa biscuiti si alte prostioare de-astea);am masina de paine pe care o voi baga in productie cat mai curand,deci sunt plina de "gadget-uri"
citeam de pireu de conopida care cica seamana la gust cu pireul de cartof dar are calorii f putine ,si de lapte din migdale care tot asa e f sanatos

nah ,asta e povestioara mea,sper sa nu va fi plictisit prea tare
iar ca cireasa pe tort,cred ca imi voi comanda de pe ebay ,insanity ca prea e frumusel shaun t




Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicia1976 spune:

gata, am facut burn it off (27 min) cu chalene si exercitii pentru abs si fund cu kathy smith

poate merg diseara la o plimbare in aer curat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

eunice,multumesc ca m-ai bagat in seama.Si aniversare frumoasa si multi,multi ani fericiti de acum incolo.

La noi e invers,azi a fost prima zi de vacanta si nu exista dus nicaieri(fara noi) ,nu-s tabere,nu-s excursii...nu-s bunici,nu-s neamuri...Asadar cind is la scoala eu am mai mult timp decit cind sunt acasa,adica aveam,de cateva luni ori asa ori asa tot sunt cu treaba pina in crestetul capului din zori de zi pina in creierii noptii.Astazi nu am mai putut,efectiv nu m-am putut tine in picioare asa ca la 11:30 am plecat acasa si am dormit pina la 15:15.As dormi continuu,asa sunt de obosita!
Va mai spionez asa din umbra si sper sa-mi infrinez sentimentul de frustrare.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

Ma primiti si pe mine in vizita? Macar in vizita, ca nu stiu daca ma incadrez altfel
Eu am o intrebare la care nu reusesc sa gasesc singura un raspuns satisfacator - poate ma ajuta cineva de aici.
Pe scurt, am slabit 10 kg mancand hipocaloric, fara sport. De la 60 la 50 kg. M-am apucat de sport si evident n-am mai putut pastra acelasi regim, am inceput sa mananc mai mult, ca ma simteam rau altfel.
Pap cat de cat sanatos, zic eu. Nu paine (f.f. rar, de pofta), nu mezeluri (doar in vreo felie de pizza ocazional), nu prajeli. Mananc lactate (iaurt si branza), oua, carne de pui/curcan/porc (rar)/peste/vita. Mananc multe legume, masline, salate si fructe. Ma abtin pe cat posibil de la dulce.
Am inceput cu alergare &urcat/coborat scari/pante in parc - 1 h de 2 ori/saptamana. Am adaugat sala (banda (40 min) + greutati usoare+gimnastica usoara) - 1 h in total; initial 1 data/saptamana. Acum am ajuns la 3 ori/saptamana + alergarea in parc de 2 ori/saptamana. Cred ca ard cam 400 cal/sedinta in sala, nu mai mult - cel putin asa arata pe aparat.
Mananc cam 1500--2000 cal/zi.
Am serviciu si un copil, deci programul pe care il stiti si voi
Totusi, in ultima vreme sunt din ce in ce mai obosita. Nu ma mai trage inima sa fac efort fizic, vreau sa zac. Apoi ma simt vinovata si ma duc la sala
E ok dupa ce ma urnesc, dar mi-e din ce in ce mai greu. Mi-e greu fizic, sunt obosita. Parca n-am energie. Asa ca tind sa compensez cu chestii dulci de mancare - multe fructe proaspete, deshidratate, stafide, dar si inghetata. Care se depun, evident! Practic muncesc la sala degeaba.
Ar trebui sa mananc mai multe proteine probabil, dar n-am timp de gratare mereu. Oua, ciuperci, linte, fasole, branza - asta mananc deja.
Deci, cum fac sa dispara oboseala? sa-mi revina energia? cum fac sa nu renunt la sport din cauza starii de oboseala?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

Max interval circuit am executat azi..

in rest nu mai zic nimic, ca mi-e pofta de pizza si bere..nah
ma uit la celulita si incerc sa imi iau gandul.
oare de ce nu pot sa fiu si eu la fel cum sunt cu sportul si cu mancarea??


adela, welcome, incearca sa iei si tu ceva suplimente..eu daca as putea, dar nu pot pentru ca alaptez, as lua creatina ( nu carnitina )..iti da energie, dai mai mult randament si ajuta si la arderea grasimilor

plec in nervi:))

********************************************

mamicuta de ursulet mic si grasunel - Davidutz -


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu va citesc pe toate dar e greu sa scriu asa mult, ma rezum la ce e important de scris ca altfel ma apuca prinzul comentind si treburile imi ramin nefacute, inclusiv sportul.

Hannen, iti inteleg frustrarea dar nu pot sa ajut in nici un fel. Cred ca toti avem frustrari de diverse genuri... Eu prefer sa mi le ascund.
Tony are un program "10 Min Trainer" - eu daca n-as avea timp as face alea 10 min dimineata si 10 min seara si ar fi o diferenta si fizic si mental.

Ele, bun videoclipul Asa e el in realitate mai putin cind incepe sa zbiere "Let's goooooooo!!!" Atunci iese bestia la iveala :)
Filmul asta l-ati vazut? Ce criminal poate sa fie la antrenamente? Mie de fiecare data mi-e frica sa nu vina la mine
http://www.youtube.com/watch?v=w0K4b2bhnK8

Alicia1976, si eu gatesc kale uneori alteori o toc fasiutze ca pe salata, o pun in bowl cu ulei de masline si nitica sare si o frec bine sa se inmoaie ca e cam groasa, apoi adaug restul ingredientelor.

Alice12, niciodata nu combinati carne cu cartofi!!! Proteina nu se amaesteca cu carbohidratii daca vreti digestie buna si sanatate! Este o mare greseala...proteina necesita suc gastric acid iar carbohidratii au nevoie de alkalin...stomacul le secreta pe amindoua dar se neutralizeaza reciproc si mincarea sta in stomac nedigerata, carnea incepe sa fermenteze (putrezeasca!)... mediul e foarte acid si nesanatos pentru corp. Asa apare senzatia de letargie, moleseala, lipsa de energie de care se plinge multa lume. Energia vine din somn si mincare corecta/ combinata corect. Nu numai atit dar e boala curata pentru organism. Asa se instaleaza bolile in timp.

Deci carne cu salate si cartofi tot cu salate, separat.

Georgia, mi-a placut povestea ta, ma bucur ca te-au ajutat informatiile noastre
Masina de facut paine nu are si program de framintat separat? Eu asa stiam...
Treaba cu hipoglicemia e prost inteleasa de multa lume. Glicemia nu se ridica numai cu zahar/ciocolata, dulciuri ci cu orice carbohidrati. De acord ca daca esti in criza, se aleg carbohidrati simpli cu rata de absorbtie rapida. Ideea este de management sa nu ajungi in criza si asta se face mancind regulat, mese mici si sanatos, incluzind carbohidrati complecsi (sweet potato, morcov, fructe).

Ma exaspereaza la culme cind aud femei scuzindu-se ca trebuie sa manince dulciuri frate, ca au glicemia scazuta

Adelamaria, eu ma trezesc la 6 ca sa fac sport pentru ca stiu ca nu am energie si timp mai tirziu. Cum spuneam energia vine din somn si alimentatie in principal. Poate esti surmenata si ai nevoie de ceva suplimente pentru boost. Nu stiu amanunte despre tine, mi-e greu sa ma pronunt.

Eu pentru energie fac uneori injectii cu B12 - ajuta foarte mult. Inainte cu o ora sa ma misc maninc niste fructe - zaharul natural e cea mai buna energie.
Apoi energia mai vine si din interior, din dorinta de a face ceea ce ti-ai propus.
Nu e musai sa faca toata lumea crazy sport, nu oricine poate face Insanity si P90X dar imi place ca vad fete care si-au gasit ce li se potriveste lor si urmeaza: pilates, yoga, etc...
Daca va place intens si n-aveti timp: 10-15 min de HIIT face cit 30 min de altceva.

Marturisesc ca nici eu n-am chef de multe ori sa ma misc dar de aia imi place de Shaun si ceilalti traineri ai mei ca au energie molipsitoare si dvd-urile sint facute cu muzica buna sa te scoale din morti

Deci, pe cai! Azi am "Back To Core"...nu prea am chef dar n-am de ales. Mi-am propus sa termin cele 30 de zile de Asylum, n-am nici o scuza.

Sper ca n-am uitat pe nimeni.
Caro unde esti? Marina?




"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "




>>>Continuare

Mergi la inceput