anemie de la sterilet

anemie de la sterilet | Autor: ladybird32

Link direct la acest mesaj

Buna,
va rog ajutati-ma cu un sfat: am un sterilet de un an jumate, din asta normal, cu fir de aur, nu mirena cu hormoni, din cauza caruia ciclul este mult mai abundent decit era ianinte. la inceput a fost doar acest disconfort, dar pe urma am inceput sa am ameteli si sa-mi cada parul. mi-am facut analizele si mi-a iesit hemoglobina mica, eritrocitele mici, hematocritul mic, neutrofile mici. mi s-a dat sa iau fier care a avut efect 2 luni (adica a oprit caderea parului si ametelile) dupa care am inceput din nou sa ametesc. probabil o sa renunt la sterilet, dar ce pot sa fac ca sa revin la valorile normale cu analizele ?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si eu tot sterilet Gold T am,de un an,si nici vorba sa am asa ceva ce descrii tu.Si cu Cm dimpotriva,mie mi l-a diminuat,am luni in care deabia pic pci cativa stropi,si am luni in care vine normal,adica nici hemoragie,nici pic pic .
Poate ar trebui sa mai investighezi si alte cauze ale anemiei si a starilor tale,ca e posibil sa nu fie neaparat de la sterilet.
sanatate si numai de bine sa auzim

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Si eu am avut anemie de la sterilet (aveam ciclu abundent si mai des); am ajuns in spital cu hemoglobina 4, mi-au pus perfuzii cu sange pana a ajuns la 8 si apoi am continuat acasa tratamentul. Bineinteles, am scos steriletul.
Hemoglobina a revenit in timp la normal; acum nu mai am curaj sa incerc niciun fel de sterilet.
Analizele vor reveni la normal dupa ce renunti la sterilet pentru ca dispare cauza care genereaza anemia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Va multumesc mult pt raspunsuri !
Magdaz_ina maitii minte ce ai luat ca tratament ?
o sa merg si la doctor (la alt doctor, pt ca am fost la 2 pina acum si ambii mi-au datsa iau doar fier - tardiferon Fol). ti-au dat cumva si B-uri ? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu am un lung istoric de anemie feripriva (din cauze genetice, nu de sterilet) si stiu ca Fe se ia neaparat cu vit C si la distanta de mese in care ati mancat lactate sau alte alimente care contin Ca. De asemenea, fara cafea! Calciul si cofeina impiedica absorbtia fierului.

O solutie rapida este Venofer (intravenos, in perfuzie) dar se face numai intr-o unitate spitaliceasca, sub supraveghere medicala si la indicatia medicului. Pe mine asta m-a rezolvat cand situatia a fost nasoala rau!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Acidul folic din Tardyferon Fol e vitamina B9.
Tardyferonul e un fier bun, se absoarbe bine si eu am luat in sarcini si acum, in lauzie.

Fara cafea, ceai negru sau macar la alte ore decat iei fierul. Fierul sa nu-l iei dupa masa ci sa-l iei inainte de o gustare de frucre, care au vit C. calciul incetineste sbsorbtia fierului, deci nu lamga o masa cu lactate.

Ce ai de facut e sa scoti steriletul si sa continui sa iei fier mai multe luni ca sa se refaca depozitele si sa creasca hemoglobina. Daca opresti fierul dar pastrezi steriletul e normal sa te anemiezi iar, of.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Exact cum au scris Lavi02 si Carolinah, asa stiu si eu.
Inainte de a ajunge la spital cu perfuzii de sange, medicul de familie (in incercarea de a evita internarea) mi-a pus o perfuzie cu fier la el la cabinet; insa fara rezultate imediate pentru ca deja era hemoglobina prea mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladybird32 spune:

Va multumesc foarte mult tuturor !

Mergi la inceput