Lipsa menstruatie 2 luni

Lipsa menstruatie 2 luni | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

O sa expun pe scurt "problema".

Ultima menstruatie: cu aproximatie, 25 aprilie.

Doua teste de sarcina negative.

Facut azi echografie, nu am nimic, nici sarcina, nici fibroame, nici chisturi, uterul are forma si aspect normale.

Sunt supraponderala, dar ma simt bine, nu am niciun fel de simptom - de fapt, nici nu stiu ce simptome ar trebui sa am. Nu sunt mai balonata decat de obicei, nu ma dor sanii, nu mi se intaresc, nu mi s-a accentuat pilozitatea.

Nu am luat niciodata anticonceptionale, nu folosesc dispozitive anticonceptionale, nu am sarcini pierdute/intrerupte.

Idei?

S-a mai confruntat cineva cu asemenea dereglari?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Menopauza precoce?...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dereglari hormonale; nu tr neaparat sa doara
ginecologul stie ce hormoni tr testati ca sa vada dc esti ok (eu nu imi mai aduc aminte, au trecut ceva ani de cand m am confruntat cu asta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ai avut vreun soc emotional puternic in periada asta? Dr ce a zis?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Ai avut vreun soc emotional puternic in periada asta? Dr ce a zis?


Nu.

Nu a zis nimic, nu e ginecolog, ci echografist. Face si echografii de sarcina, la dansa am fost si pentru prima echografie de la prima sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Pai e musai sa mergi la ginecolog. Se prea poate sa fii trimisa si la endocrinolog.
Insa incepe cu medicul de familie, acolo iei trimiterile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai la ginecolog tr sa mergi;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Eu am patit asa de vreo 2 ori, la ani distanta, avand de fel ciclu regulat. Tin minte ca medicul a vrut sa-mi provoace menstruatia, dar n-am luat pastielele. Mi-a venit natural dupa vreo 65 de zile, cu dureri mari ce-i drept, apoi din nou ca de obicei. Au fost incidente izolate, nu stiu cu ce sa le asociez. Un alt medic mi-a zis ca sunt normale astfel de episoade pe parcursul vietii, asa cum se poate intampla ca dupa o astfel de dereglare sa ti se scurteze/micsoreze ciclul. Eu zi sa mai astepti putin daca nu e nimic vizibil pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Poate fi sindromul ovarelor polichistice. Nu trebuie musai sa ai chisturi pe ovare sa ai aceasta boala. Poti intreba ginecologul daca iti recomanda sa iei duphaston 2 zi timp de 10 zile. Apoi o sa iti vina. Dupa aceea poti face analize hormonale in ziua 2, LH si FSH si raportul dintre ele iti va spune daca ai sindromul sau nu. Alte idei care imi vin in minte sunt menopauza precoce, prolactina marita, tiroidita.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pentru cine zicea de tiroida: hormonii tiroidieni mi-s in limite normale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lo_li_Ta

Eu am patit asa de vreo 2 ori, la ani distanta, avand de fel ciclu regulat. Tin minte ca medicul a vrut sa-mi provoace menstruatia, dar n-am luat pastielele. Mi-a venit natural dupa vreo 65 de zile, cu dureri mari ce-i drept, apoi din nou ca de obicei. Au fost incidente izolate, nu stiu cu ce sa le asociez. Un alt medic mi-a zis ca sunt normale astfel de episoade pe parcursul vietii, asa cum se poate intampla ca dupa o astfel de dereglare sa ti se scurteze/micsoreze ciclul. Eu zi sa mai astepti putin daca nu e nimic vizibil pe acolo.


Absolut nimic la echografie. In sarcina am avut doua fibroame, s-au resorbit, totul este normal. Si uterul, si ovarele sunt in regula, fizic vorbind.

Eu ciclu regulat nu am avut niciodata, Daria este conceputa cu ciclu de 42-43 de zile.

Durerile au disparut de cum am inceput relatia cu tati de Daria.

Mergi la inceput