Hipospadias (16)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

am fost aseara la control la dr. Hadidi. Ne-a spus ca Patrick e ok din punctul lui de vedere. I-am spus ce nelamuriri am, dar zau ca eu tot in ceata am ramas. (ma refer la faptul ca eu nu vad nimic schimbat dupa operatie, in afara faptuli ca are un preput mai aranjat, el avandu-l de la inceput circular, dar cu un exces de piele in partea ventrala)
L-am intrebat de ce inainte de operatie ni s-a explicat ca ii va face uretroplastie si nu i-a facut si raspunsul lui m-a lasat masca: P are uretra in varful glandului, asa ca ce vreau de la el? Unde vreau sa i-o mute???? Apoi mi-a zis ca el doar i-a indreptat curbura si i-a facut plastie de preput si degeaba i-am exlicat eu ca el niciodata nu a avut aspect de preput de hipospadias, ca nu prea m-a inteles. i-am spus ca eu nu vad nicio imbunatatire, ca el nici curbura in jos vizibile nu avea,asa ca eu nu vad absoluti nimic in urma operatiei, dar eu nu sunt medic.
Ma multumesc cu faptul ca mi-a zis ca e ok, ca nu mai e nevoie de nicio interventie. Ce sa spun, sper sa fie asa...eu speram ca in urma operatiei sa faca pipi din picioare drept si cu un jet ca lumea, dar mi-a zis ca jetul nu tine de uretra ci de vezica. De asemenea mi-a spus ca penisul e drept, desi eu il ved orientat intr-o parte si asa si urineaza. a ramas sa-i trimit si o poza in erectie, sa-mi spuna dc e ok sau nu.
Adevarul este ca dc nu m-ar fi zapacit atatia medici cu are H, n-are H, are H fara H (diag cu care am si plecat dupa operatie), as fi zis ca baiatul meu nu are decat un preput mai uratel si nu mi-as fi facut atatea probleme cu cum urineaza, in ce parte, cum e jetul. as fi zis ca e mic si e normal ca jetul sa nu fie tocmai tintit ...ca na, mai incolo isi va tine instrumentul si va tinti el vasul Wc-ului.
Va doresc sanatate tututror si sa treceti cu bine peste operatii.
PS: astept sa-si faca curaj mai multe mamici si sa ne mai scrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aradana

Multumesc pt. raspuns. Nu stiu neaparat daca cineva se fereste, dar am observat ca in general nimeni nu spune concret cat a costat consultatia, operatia, spitalizarea ... Iar astea sunt aspecte importante, care trebuie cunoscute, ca sa poti sa-ti faci un calcul, sa strangi banii necesari. Pt. noi mai e si costul transportului si acum analizam toate variantele. Poate vom alege sa facem operatia la Budapesta, pt. ca e mai aproape. Poate vom merge acolo si pt. consultatia initiala, pt. ca desi peste cateva zile dr. Hadidi soseste la Bucuresti, nu putem acum sa ajungem la el, e si f. lung drumul Arad-Bucuresti pt. un bebelus de 4 luni.
Am citit aici pe forum ca anne27 si-a operat baietelul la Budapesta. Daca ar putea ea sau altcineva sa ne spuna cat a costat acolo interventia, as fi recunoscatoare.
Multa sanatate tuturor!


buna aradana, regasesti in cele 2 linkuri ce am povestit despre budapesta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=160494&REPLY_ID=7096416
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=160494&whichpage=16

spitalul cu 1 noapte de cazare ne-a costat 700 Eur + 3000 Eur la prof. Hadidi... insa trebuie verificat cu enni daca costul cu spitalizarea a ramas acelasi, caci am inteles la un moment dat ca ar fi crescut...
apoi te mai costa drumul, dar de la Arad ajungeti repede, cazarea in fct. de cate nopti ramaneti, mancarea voastra si a lui bebe...
cam atat imi amintesc acum.
daca ai alte intrebari, nu ezita sa ma contactezi, da-mi pm si iti trimit nr. de mobil ca sa iti fie mai usor.

o seara buna si sanatate multa.
anne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiton spune:

hello, everybody,
nu mai scrie nimeni pe-aici?????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dbdana spune:

Buna!M-am hotarat sa scriu pe acest forum pt ca si eu la randul meu am avut nevoie de informatii cu privire la problema hipospadiasului.
Am un baietel de 1 an si o luna, care in nov 2011(cand avea 6 luni)a facut operatie de hipospadias penian distal(avea nevoie de refacerea canalului si cosmetizare);operatia a fost facuta de dl. dr. Voinescu Valentin la spitalul Medlife si ce pot spune...operatia a fost reusita in mare parte , pt ca mai trebuie acum(pe 11 iulie 2012) cea de cosmetizare.Am fost f multumita pt ca baietelul nu a avut dureri dupa operatie, nu a plans, s-a comportat absolut normal, iar cat a stat cu sondita ,7 zile nu am avut nicio problema cu el;canalul este refacut asa cum trebuia sa fie ,iar dupa spusele medicului operatia de cosmetizare este simpla, va dura cateva minute si dupa 2-3 ore de la operatie putem pleca acasa.M-a costat 3300 ron pt ca a decontat o parte si C.A.S -ul,iar cea de cosmetizare va costa cam 2000 de ron.
Acum este alegerea fiecaruia la ce medic va merge...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_71 spune:

Buna dana!

Felicitari pt operatie si speram sa fie totul ok si pe viitor. De asemeni, multumim ca ne-ai scris, asa cum ai zis si tu, pt noi toti paritnii, acest forum a fost si este un mare ajutor.

Poate ai citit in paginile trecute, si eu l-am operat pe baiatul meu cel mic la dl Voinescu, in mare cred ca a fost o alegere ok :). Chiar daca dupa prima operatie, la vreo juma de an a aparut o fistula mica, reparata la cea de-a 2-a operatie, tot cred ca a fost o alegere buna. Practic, nu exista medici fara nici un caz de fistula, intra multe motive.... Important este totusi cum ai receptat tu, ca parinte, actul medical, si, de aceea, eu am gandit ca totusi a fost o alegere buna.

Am observat ca tu ai avut decontare de la CAS, in septembrie 2011 cand l-am operat a 2-a oara pe cel mic mie mi-au zis ca nu se deconteaza nimic... S-a schimbat hotararea intre timp sau m-au fraierit pe mine? Pt mine, nu mai conteaza, ca nu ma mai gandesc la niste bani, acum, mai ales cand cel mic face fff bine pisu, paralel cu pamantul, la peste 1 m distanta, nu-l doare nimic, jet puternic si continuu, sunt f linistita eu, acum, ca mama, dar voiam sa stiu ce este cu CAS in cazul in care altii din jur mai au nevoie de info :)

Si o alta chestie pe care am sesizat-o zilele trecute si mi-am amintit de ceva de aici. Cineva, la un moment dat, ne-a scris despre o "deplasare in timp a orificiului urinar", mai tineti minte? Noi ne-am mirat, si cumva, ramasesem asa cu ideea in cap... Ei bine, acu ceva timp, m-am uitat mai atent, si parca, sa zic, o idee, pare orificiul in forma de linie verticala [ceea ce nu e nimic rau] dar pisu iese prin jumatea de jos a acestui orificiu, deci, destul de aproape de marginea capului penisului, cumva apropae de locul unde incepe acea linie longitudinala de "dedesupt". M-am gandit ca poate, in timp, corpul penisului tinde sa se dezvolte mai intens spre directia data la operatie, si, de aceea, orificiul sa inceapa sa ramana cumva "in urma", si deci, aparent, sa se deplaseze, un pic, in jos.

Ce credeti, oare e plauzibil ce zic eu? Oare la asta se referise si acel parinte in postarea cu deplasarea? Eu, in prezent, nu sunt deloc ingrijorata, pt ca bb face ff bine pisu, totul e drept, deci, daca ar ramane "totul pe directiile actuale", ar fi perfect. Dar, ma gandesc daca o fi ceva real in aceasta probabilitatea de deplasare...? Ma gandesc sa mai merg la un consult cu cel mic, oricum, nu am fost din septembrie, asa ca nu strica un consult.

Voi ce mai faceti? Puii vostrii cum sunt, bine?

Sanatate multa, si va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dbdana spune:

Buna!
Despre costul operatiei...ea ar fi costat 3500 ron la care s-ar fi adaugat si cazarea de 720 ron, iar C.A.S-UL mi-a decontat aprox.25 % din totalul costurilor ,astfel ca eu am platit aproape 3300 ron.Nu stiu exact de cand s-au facut decontari, dar atunci cand am fost la prima consultatie(inceputul lui nov)si am stabilit data operatiei (jumatatea lui nov) dr. mi-a zis si cat ma costa si de decontarea C.A.S...
In ceea ce priveste probleme cu acea 'deplasare' a orificiului...ma surprinde ce aud pt ca eu am discutat cu medicul si de eventuale probleme ce pot aparea in adolescenta si mi-a spus ca odata reusita operatia nu apar alte probleme pe parcursul vietii si asta din experienta lui mi-a garantat.Eu i-am pus zeci de intrebari si concluzia la care am ajuns a fost ca odata reusita operatia nu am de ce sa-mi fac probleme pt ca si daca ar fi in regula totul,tot mi s-ar parea ceva dubios...asa ca nu va mai faceti atatea probleme care de fapt nu exista!
As avea o recomandare pt cei care sunt cu copii cu hipospadias:mergeti la medic atunci cand copilul are 6 luni,faceti operatia tot la 6 luni si totul va fi bine!o spun din experienta proprie ca daca ss fi amanat operatia pt mai tarziu nu stiu ce m-as fi facut cu cel mic!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_br spune:

Citat:
citat din mesajul lui dbdana

Buna!
As avea o recomandare pt cei care sunt cu copii cu hipospadias:mergeti la medic atunci cand copilul are 6 luni,faceti operatia tot la 6 luni si totul va fi bine!o spun din experienta proprie ca daca ss fi amanat operatia pt mai tarziu nu stiu ce m-as fi facut cu cel mic!...


draga mea, nu putem fi chiar intru-totul de acord cu tine. Esti aproape de Buc. si ti-e usor sa ai acces la un Hadidi sau in lipsa lui, la un Voiculescu. In orasele mici, cand la nastere se constata problema, pediatrul te trimite la ortopedul din localitate, care, in necunostinta de cauza, il vezi ca pe Dumnezeu pe pamant! Eu am aflat atatea experiente nefericite, pe holurile spitalelor, de la parintii unor copii care si-au operat copilul in BRASOV, CLUJ de cateva ori bune, incat chiar ma consider un parinte norocos. Mi-am operat copilul la 4 ani si jumatate la Hadidi , desi aveam posibilitatea sa-l operez si-n Braila, cand potrivit dr. respectiv "urmeaza acum un sir de operatii succesive..." "Cate?" "Nu se stie... pana se indreapta!" ... este si discutia care m-a determinat sa astept. Asa ca atentie brasoveni si clujeni la ce medici mergeti!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dbdana spune:

Avand in vedere faptul ca aceasta malformatie nu este cunoscuta de multa lume, atunci tu ca parinte cand afli ca baietelul are asa ceva ,te interesezi f b ce inseamna mai exact, ce presupune o operatie in acest caz;sigur ca cineva care are acces la internet se poate informa de aici dar cine nu are posibilitatea asta in mod normal intrebi, consulti copilul la mai multi medici ,mai intrebi mamici care poate au mai auzit de asa ceva...eu, inainte de a merge la medic, am citit f multe pe internet, am putut lua legatura cu alte mamici si intr-un final am luat decizia cand si unde sa merg cu copilul!
Eu am vrut doar sa dau un sfat celor care au copii cu problema asta, convinsa fiind ca cei care citesc pe internet pot lua decizii mai usor daca afla si din experienta altora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviansal spune:

Imi pare nespus de rau cand vad ca parintii copiilor suferinzi de hipospadias n-au timp nici macar 5 minute pe saptamana pentru a posta "experientele" prin care au trecut la ultimele operatii. Noua ne-au fost de MARE MARE ajutor postarile anterioare fapt ptr care vreau sa multumesc inca o data tuturor care au postat pe acest site. Aceasta malformatie nu a DISPARUT... In continuare se nasc zeci si zeci de baietei care au aceasta problema iar postarile dvs. nu fac decat sa ajute parintii acestor copii spre a alege corect doctorul, spitalul, procedeul folosit la interventie, etc,etc.

INCHEI PRIN A VA RUGA SA POSTATI IMPRESIILE DVS (nu ca m-ar interesa pe mine in mod deosebit) dar PENTRU CA SI PARINTII COPIILOR NOU NASCUTI SA-SI POATA FORMA O PARERE, O IDEE DESPRE CE IMPLICA SI CUM SE CORECTEAZA HIPOSPADIAS-UL (asa cum am facut si noi).
Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dbdana spune:

Eu am fost cu baietelul la medlife pt operatia de cosmetizare in data de 11 iulie a.c. si a fost relativ usor.Operatia a durat cam 30 de min, copilul si-a revenit destul de repede; a plans putin din cauza branulei dar dupa 5 ore de la operatie am plecat acasa(a dormit ca as fi putut pleca mai devreme).Cand am ajuns acasa nu au fost probleme deosebite,doar vreo 2 zile a plans cand ii schimbam pampersul ca trebuia inlocuit pansamentul cu rivanol;mentionez ca nu a fost nevoie de sondita sau de medicamente,doar de pansament cu solutie de rivanol.Dupa 2 saptamani l-am lasat putin fara pampers si s-a decalotat singur, oricum mie imi era teama...
Cat despre costul operatiei...2020 ron pt ca nu mai au fonduri!
Acum trebuie sa ajung la un control la dl dr Voinescu pt ca asa ne-a recomandat...dupa o luna de la operatie un mic control.
SANATATE TUTUROR!

Mergi la inceput