Ce ar putea fi?

Ce ar putea fi? | Autor: cellia78

Link direct la acest mesaj

Stiu ca aici sunt persoane ce lucreaza in domeniu sau poate au trecut prin asa ceva unele mamici de aici.
Stiu ca aici nu e cabinet medical. Am facut programare la medic, dar pana sambata cand ma poate vedea, vreau sa-mi fac o parere.

Deci: de doua zile imi simteam sanii mai grei, tensionati, ma si dureau. Nu m-am agitat, desi pana la urmatoarea menstruatie mai sunt zile bune (27 a fiecarei luni). Am presupus ca poate se schimba data si vine mai devreme, desi nu am avut simptomele astea niciodata; am presupus ca din cauza de vreme, din cauza de pauza de anticonceptionale, din cauza ca am inceput sa alerg zilnic diminetile cam 3 km, organismul se regleaza altfel.
Numai ca aseara, pt ca ma dureau cam tare sanii, am apasat pe ei, cumva ca atunci cand incercam sa mulg. Am avut un soc: au inceput sa iasa niste picaturi alb-galbui chiar gri, din fiecare. Nu curg in mod normal, decat dc apas tare; am observat ca dupa ce am facut asta aseara, nu m-au mai durut atat de rau, cumva s-au detensionat.
Azi-dimi am incercat iara, cu aceeasi urmare.
Am renuntat si nu mai fac asta, presupun ca bine nu fac.

Nu este sarcina, cel putin asa arata testul facut azi-dimineata.

Pana sambata, cand ma consulta medicul ginecolog si fac ecografii, cred ca voi innebuni.

Exista vreo analiza pe care o pot face pana atunci?

Oare ce se intampla?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Nu editez si adaug aici, separat: nu mi-am alaptat fetita nici o zi. Ea s-a nascut cu o malformatie ce nu le permite acestor bebei sa suga; de fapt asa stiam atunci, ca nu se poate, am intalnit insa doua mamici care au reusit. Poate e vina mea ca am renuntat dupa doar doua saptamani de incercari.
Lapte a primit de la mine doar ce reuseam sa ma mulg, ii dadeau asistentele prin gavare.

Pentru ca la fetita mea nu a fost numai o problema de sanatate, ci au tot venit, in avalansa, in aproximativ o luna am facut, internata in spital cu ea, o criza de m-au sedat ca sa ma potolesc.
De atunci brusc a disparut si laptele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Ai lactatie falsa. Este o dereglare hormonala cauzata de hipofiza. Mergi la un laborator si fa-ti analiza numita Prolactina si mergi cu ea la medic. O sa iti dea probabil Bromcriptin.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Emilia, multam de raspuns!

Ma rog sa fie asta - am tot intors netul cu susu'-n jos; si din ce citesc din aia intru in panica. Pana sambata sigur fac macar un atac de panica...

Maine dimineata merg sa fac si analiza de care spui tu. Sper sa primesc rezultatul in timp, sambata dimineata macar; programarea la ginecolog o am la pranz.

Uof!

Dc o fi asta ma intreb ce anume a cauzat...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Din ce descrii tu nu prea are ce altceva sa fie. Am trecut si eu prin spaima asta si stiu ce simti dar linisteste-te ca nu e grav. Doar in situatia unui adenom hipofizar de mai mari dimensiuni (care se traduce prin valori extrem de mari ale prolactinei, de ordinul sutelor, mult peste o limita de laborator de sa zicem 25) ar putea sugera medicul o operatie pt indepartarea lui. Eu n-am avut adenom pare-se ci doar dereglari hormonale mai serioase date de sindromul ovarelor polichistice si tiroida. Am luat cateva pastilute de Bromcriptin la un moment dat si s-a normalizat nivelul prolactinei care era undeva la dublul maximei de laborator (parca aveam 48 si limita era 25). In orice caz eu zic sa recoltezi sange pt analiza asta cat se poate de repede sa fie gata pana cand mergi la medic si sa mergi la endocrinolog cu problema asta mai degraba decat la ginecolog.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Emilia, multumesc!

Maine dimineata merg la o clinica privata pt analiza de care ai spus.

Si eu ma gandeam la endocrinolog. Am mai mers, ca si anul trecut aveam senzatia ca sanul stang il simt cumva altfel. Cica nu aveam nimic.

Asa ca am ales medicul ginecolog pt ca am incredere totala in el si stiu ca ma poate trimite la un endocrinolog cunoscut de el. Ca unde am mers eu.......cica nu aveam nimic. Si tot el ma poate trimite la ecografii in aceeasi zi. Cel putin in sarcina m-a ajutat enorm. Nu cred ca s-a schimbat cumva. E om. Si stiu ca a ramas om.

De-asta am ales sa merg la el, sa incep de acolo. Plus ca el stie prin ce am trecut, cum anume mi s-a oprit lactatia, detalii de acum 3 ani si putin.

O sa vad ce va fi. Oricum sunt tot in panica. Nah, netul ajuta, dar cand e vorba despre mine.....

Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Pentru putin.
Daca esti din Bucuresti iti recomand eu un endocrinolog bun. Numele lui este Cristofor Dominic, il gasesti la Medicover si este de departe cel mai destept endocrinolog cu care am colaborat pana acum. Si am fost la mai multi ca am tot avut dereglari.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Emilia, mai Emilia, sa-ti dea Domnul multa sanatate!
De alaltaieri am intors netul cautand endocrinolog, am sunat in neam, agitatie.
Ca am zis eu sa incerc sa-mi fac programare la endocrinolog intre timp, sa nu astept totusi la ginecolog sa ma trimita el.

In fine! Cert e ca de aseara ma tot codeam, sa te intreb si pe tine, sa nu, sa indraznesc, sa nu....

Doamne, cum a venit mesajul tau!!!!!!!!!!!!

Tocmai am deschis rezultatele la analizele de ieri; la prolactina spune ca valorile lor de referinta sunt situate intre 127-637. Rezultatul meu este de 338. Logica imi spune ca ma incadrez si ca as fi ok. Pai si atunci ce am?

Nu mai pot pana maine!!!

Sun acolo unde mi-ai recomandat tu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Revin. Am reusit sa-mi fac programare unde mi-ai recomandat tu. Diseara la 6 sunt acolo.

Nu stii tu cat bine ai facut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

se pate sa ai mastoza fibrochistica spre exemplu, desi e mai rara bilateral, concomitent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Xio, merci si tie de raspuns!

Sa stii ca atunci cand deschideam subiectul la tine ma gandeam, pt ca stiu ca esti in domeniu. Vroiam sa-ti dau mesaj privat, numai ca am crezut ca poate esti in concediu cumva.

Uof! Mai e putin si plec sa aflu; sau sa incep sa aflu...


Editez , ca mi-am aruncat un ochi pe net la ce spui tu; simptomele ar putea sa fie si catre asa ceva, cu o exceptie: nu simt noduli la palpare; sau or fi si sunt mici si mobili; dar eu ma auto-examinez des, si pana la treaba asta cam la doua zile ma apucam de o auto-examinare; asta de cand am nascut, pt ca neonatologul, dupa examinare atunci, a spus ca am trecut razant pe langa o "draguta de mastita". Ei, asta mi-a ridicat niste semne , sa fiu atenta.


Mergi la inceput