Dieta Dukan(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Cred ca daca mi-ar fi pofta de ceva dulce ,as lua diret o zaharina,ca nici inainte nu produceam nicio prajitura ,dar acum......Abia apas pe tastatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia


Marina, eu sunt acum in faza de mentinere (consolidare) si vestea proasta e ca in prima jumatate nu ai voie decat 1 celebration meal pe saptamana.


vestea buna e ca zic fetele de pe un forum dukan (nu cel clasic, unde s-au incins spiritele, nefiind moderat si organizat, ci unul noi infiintat in iarna) ca in ultima editie a cartii scrie ca-s permise de la inceputul consolidarii cele doua mese de sarbatoare pe saptamana.

se schimba dieta asta de la o editie la alta. acum cica-i permisa si carnea slaba de porc (nu mai stiu daca in atac, dar in mod cert din consolidare). in ritmul asta peste vreo doua editii are mari sanse sa se transforme intr-o dieta bazata pe cartofi prajiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G
Asa ca acum termin de facut treaba lata cu o ciocolata dietetica si de maine ma intorc pe baricade.


stii ca asta-i o abatere si o faci in mod constient, da? numa' sa nu dai idei fetelor si sa se lase derutate de termenul "dietetica" - se refera doar la continutul de zahar, da' grasimi are cat cuprinde si e total nepermisa in Dukan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui J G
Asa ca acum termin de facut treaba lata cu o ciocolata dietetica si de maine ma intorc pe baricade.


stii ca asta-i o abatere si o faci in mod constient, da? numa' sa nu dai idei fetelor si sa se lase derutate de termenul "dietetica" - se refera doar la continutul de zahar, da' grasimi are cat cuprinde si e total nepermisa in Dukan.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Marina a inceput, cu branzoaicele!

Da, serios, azi am avut abateri - nu faceti ca mine!! De maine revin 100% la dieta, promit Mianna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sa va iau iar cu taratzele sa va relaxati? Hai fruntea sus ca tb sa devenim manechine sau aproape ca nici masura 0 nu vreau dar macar un 2 acolo decent. Lasati bazaconiile si bagati niste aspartam in turta de taratze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Dupa 10 zile atac +2 croaziera azi am -4kg.Ieri n-am mai scris dar am mincay pina la urma 3 cirese si 2 capsuni.
Ieri am discutat cu o amica care a tinut dukan 6 saptamini,a slabit 8kg ,a venit pastele si s-a lasat.Spune ca nu s-a ingrasat ulterior, ca s-a educat sa nu mai exagereze cu mincatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui Donia


Marina, eu sunt acum in faza de mentinere (consolidare) si vestea proasta e ca in prima jumatate nu ai voie decat 1 celebration meal pe saptamana.


vestea buna e ca zic fetele de pe un forum dukan (nu cel clasic, unde s-au incins spiritele, nefiind moderat si organizat, ci unul noi infiintat in iarna) ca in ultima editie a cartii scrie ca-s permise de la inceputul consolidarii cele doua mese de sarbatoare pe saptamana.



Vestea proasta :) e ca tocmai ce-am citit o sesiune de chat pe forumul american (din mai 2012) in care uneori participa si Dr. Dukan, iar in chat in continuare se discuta despre prima faza de consolidare cu o masa de celebrare pe zi. Persoana care intreba spunea ca in consolidare continua sa slabeasca, iar moderatorul i-a raspuns ca in cazul asta ar putea sa treaca direct la cele 2 celebration meals pe saptamana, in loc de doar una.
Cartea mea e scosa in 2011 si tot despre o masa pomeneste. E drept ca la inceput scrie ca in consolidare sunt permise 2, dar cand intra in detalii de fapt scrie ca in prima jumatate ai voie o masa, in a doua doua mese.
Si da, in cartea mea srie ca e permisa carnea slaba de porc inca din atac.

Si o recomandare facuta de Dr. Dukan in acelasi chat, pentru platou:
"Be patient weight loss will take time, if you eat proteins for at least two days, your cravings for carbs will go down, if you are on a plateau you can drink green tea all day, make sure that you have more protein than vegetables at your meals, stick to the 100 foods list and try not to deviate from this list." - in esenta zice "poti sa bei ceai verde toata ziua si asigura-te ca mesele tale contin mai multe proteine decat vegetale". Scuzati traducerea aproximativa.


In alta ordine de idei, am inceput sa va invidiez cu slabitul, parca mi-e dor de zilele in care ma urcam pe cantar si vedeam cum s-a mai dus cate un kilogram. Mai am putin si trec iar la croaziera :))
Nu va lasati, sa vedeti ce zboara timpul si n-o sa va mai recunoasteti in oglinda. Sau o sa va vedeti reflectia in vreo vitrina si o sa vina sa va uitati de doua ori la persoana aia surprinzator de subtirica


Marina, crezi ca ai destule resurse pentru o cursa de 10km? Poate ar trebui sa consumi ceva carbohidrati inainte de cursa, sa ai energie disponibila, ca imi pare un efort serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

[quote
"poti sa bei ceai verde toata ziua si asigura-te ca mesele tale contin mai multe proteine decat vegetale". Scuzati traducerea aproximativa.


[/quote]
Merci!
Avusesem eu un presentiment ca maninc aiurea.Eu acum maninc mai mult salate decit proteine ,ceea ce se pare ca e gresit.
Reevaluez strategia si cobor sa cumpar cit mai multe proteine
permise.Totusi taritele cu proteine nu-s carbohidrati +proteine = sunci?
Am niste crampe musculare ,care m-au trezit din somnul meu si asa deficitar.Ati avut?Cum ati scapat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Gata, m-am calmat, m-am uitat in oglinda, trebuie sa continui sa slabesc, so... cumintenie scrie pe mine.
Eu mananc si porc slab, mi-ar fi greu fara el, pentru ca nu mananc peste (din pacate!) In rest, puiul e baza.

Dulcetica, felicitari pentru cele 4 kg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Aha, e clar, eu mananc mai putine proteine decat vegetale in zilele de PL, ala o fi secretul cresterii in greutate.

Azi am mancat praji cu cacao, gratar slab de porc, rosii, castraveti, iaurt.
Am pacatuit cu un carnat la gratar:(

De maine am 3 zile de PP, vai de capul meu:D

JG, de la Delice indeed.

Mergi la inceput