Recomandare clinica / dr ecografie san

Recomandare clinica / dr ecografie san | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

Buna,

De vreo 2-3 luni simt o durere/intepatura in sanul stang, care se acentueaza cu vre-o saptamana inainte de CM. La palpare se simte ca un ganglion (nu stiu cum sa-i zic exact) care doare la atingere.

Imi puteti recomanda o clinica si un medic la care sa merg (in bucuresti) pentru o ecografie de san?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

nu stiu daca in Ro exista asa ceva dar eu daca as avea nevoie m-as duce intii la un control numit Thermography.
este foarte gentil si are acuratete mare.

info: http://www.drmostovoy.com/Thermography_Mammography%20.htm

ecografia ar fi second choice. de mamografie m-as feri pina in pinzele albe deoarece s-a constatat ca razele X folosite sint de fapt cauzatoare de tumori canceroase, motiv pentru care doctorii (in strainatate cel putin) recomanda mamografia o data la 3 ani nu la un an cum era inainte.

edit - vad ca e si in Romania: http://www.adevarul.ro/life/sanatate/Metoda_blanda_de_a_depista_cancerul_mamar_0_193181276.html

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“As houses well stored with provisions are likely to be full of mice, so the bodies of those who eat much are full of diseases” Diogenes

"Alkalize or Die!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Dr Aida Mihailovici de la CM V. Babes ( nu spitalul, centrul medical) .
Ff buna profesional, comunicativa si inimoasa .

Probabil este un chist, nu-ti fa probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

In Piata Cosbuc exista o clinica care se numeste Gynecoland care au un aparat de ultima generatie care depisteaza orice fel de probleme, chiar si pe cele grave, de la cele mai mici celule. Procedura se numeste sonoelastografie. Nu te iradiaza asa cum face o mamografie si nu e deloc dureroasa. Este ca o ecografie. Costa in jur de 150 lei.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Claudia Teodorescu (la Medsana, nu la Sanador)

sau Mihai Lesaru (Fundeni), dar la el se ajunge f f greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Cel mai bun din tara este Dr. Lesaru, il gasesti la Fundeni. Este super !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

La Polisano, dr. Nicolae.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Va multumesc pentru recomandari.
Am fost ieri, 02 iulie la ecografie si sunt cam ingrijorata de rezultat:

San dishormonal, prezentand minime modificari difuze de structura. In adranul central, profund, se evidentiaza o stuctura solida izoecogena cu trama glandulara modificata adiacenta cu diametrul antero posterior 04.8 mm, trasvers si cranio-caudal 0.3 cm, volum 0.4 cmc. Este net conturata, usor lobulata, neomogena prin prezenta de incuziuni ductale. Caracter probabil benign (BIRADS 3). Examenul elastografic evidentiaza o leziune dura....

D-na doctor a pus ca foarte probabil aceste modificari au o cauza hormonala si sa meg la ginecolog pt analize si tratament apoi sa revin la ecografie dupa 3 luni.
Vineri am sa merg la ginecolog sa vad ce-mi spune. Dar pana atunci.....
Am gasit pe net ca BIRADS 3 inseamna sanse de peste 90% sa fie benign (sper sa fie asa), dar tot am emotii
Voi ce parere aveti? La ce sa ma astept?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Linisteste-te ca stresul face ravagii. Daca sansele sint do 90% sa fie benign, de ce te sperii?
Are rost sa te terorizezi inainte sa aflii concret?!?
Stiu ca e greu dar incearca sa te calmezi...

Inca ceva, daca ai probleme hormonale gen PMS, pe viitor cauta sa le rezolvi, ca de la dereglarile hormonale se trage cancerul de san, in principal (exces de estrogen)

Hai, curaj, ca o sa fie bine!



"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

Mergi la inceput