dupa operatia de chist ovarian

dupa operatia de chist ovarian | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

hello, fete dragi!

sunt o forumista nu foarte activa, de obicei imi place sa citesc ce se scrie pe aici si mai putin sa postez, insa acum simt nevoia sa aud pareri legate de un subiect.

luni m-am operat de chist ovarian, operatie clasica, nu s-a putut face altfel, asa ca mi-au taiat coperatia de cezariana existenta si mi-au sos chistul (nu prea mare, vreo 6 cm, natura seroasa, toate ok).

poate o sa va amuzati, dar marea mea problema, acum, la 4 zile dupa operatie, este ca am ramas cu burtica de lauza inexistenta anterior. am cateva kile bune in plus (vreo 10-15), iar faptul ca nu prea aveam burta era unul din putinele avantaje fizice. acum, am deasupra operatiei care, fiind recenta, strange un pic, o adevarata punga care pare sa se reverse. sincer sunt deprimata la maxim si nu imi dau seama de ce se intampla acest lucru: sunt ovarele inflamate, s-a reasezat altfel grasimea de pe abdomen, ce-o sa se intample de la sine in zona asta, etc.

poate ma puteti ajuta cu pareri, mai ales cele care ati trecut prin ceva similar. obisnuiesc de vreun an sa fac zumba iar acum ma deprima si faptul ca va trebui sa-mi iau o pauza de la sport cateva saptamani si va fi tare greu sa recuperez.

multumesc tare mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

xandra, din cate imi amintesc de la propria-mi cezariana: cred ca ai pierdut doar tonusul muscular din zona. gandeste-te totusi ca s-a sectionat peretele abdominal, ceva musculatura si inervatii din zona.
o sa-si mai revina cu timpul (eu inca mai simt zona amortita - si sunt 4 ani de-atunci. am inteles ca asa o sa si ramana)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

multumesc, maria, de raspuns, uitasem, au trecut 6 ani jumate de la cezariana mea!

totusi nu e vorba doar de elasticitate, mi-e groaza ca vine vara iar eu o sa-mi port colacelul de deasupra operatiei la plaja

sunt tare amarata, daca stiam ca mi se va intampla asa ceva amanam operatia pt la toamna........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

o burtiera poate ajuta sa-ti recapeti mai repede tonusul...
(eu n-am folosit si am regretat, mi-a luat ceva pana mi-am repcapatat controlul asupra muschilor abdominali.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

vb cu medicul tau. te v-a sfatui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

am fost la doctor, mi-a spus ca partial este grasime reasezata altfel pe abdomen, partial se va dezumfla.

este foarte frustrant dupa un an si jumatate de sala (nu mai vorbesc de regim) sa ma trezesc cu burtica asta ingrozitor de inestetica, parca m-am transformat intr-un mic monstrulet.

am inceput sa ma dau cu crema si sa fac sport, o sa caut si la saloane sa vad ce proceduri pot face, desi asa recent dupa operatie nu prea cred ca am voie.

multumesc de raspunsuri.

Mergi la inceput