Ce inseamna o femeie ingrijita?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns costyhunny spune:

buna fetelor!!!doamne ce bn m-ati nimerit si pe mn...sper sa ma primiti si pe mn in grup si cu ceva sfaturi idei etc etc....
acu sa va zic cate ceva despre mn:
-am 24 ani(da ffff tanara)dar nu dati
-sunt casatorita de 7 ani si am si un baietel de 1an si 2luni...
acum revenind la subiect...chiar aseara am avut o mica cearta cu al meu sot si printre multe altele mi-a atins inima cand mi-a zis ca nu mai sunt si eu ca inainte si anume:ca nu mai am grija de mn,ca am inceput sa ma imbrac doar in trening si adidasi(a zis ca o sa faca el ordine in dulap si arunca toate treningurile)ca nu mai sunt SEXY....tin sa mentionez ca stau acasa cu cel mic 24/24...
si da este adevarat ca decand am nascut nu am mai avut grija de mn dar nu am nici un chef pt.ca stau in casa cn ma vede....???
si mai am o problema care m-a demoralizat cel mai mult si nu ma pot uita in oglinda si anume VERGETURILE si am si sanii mari si foarte greu imi gasesc si eu o bluza/camasa7tricou care sa-mi vina bn....
pls help



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Costy, cum adica cine te vede, pai sotul, evident sau el e neimportant? Multe cadem in greseala asta si e absurd, doar ceva timp in urma el era cel mai important si pentru el ne aranjam in fel si chip. Si odat prins in plasa, gata, masca jos, ne transformam in muma padurii?

Deci e simplu ce ai de facut. Prima excursie o faci la coafor. Iti tai parul intr-o forma coafabila in 5 minute. Mie atit imi ia sa il coafez si arata bine. Al doilea drum e la un magazin de articole de corp si iti cumperi un sutien sau doua bune, de calitate si sexy. Si drumul numarul trei il faci la magazin sa iti iei niste tricouri ori bluze, ceva sa iti stea bine, in culori, nu gri, maro si negru.

Acasa faci singura manichiura (sa fie curata si ingrijita, nu musai french), pedichiura si eventual epilarea cu ceara sau cu lama. Daca iti permiti mai mult pentru oricare din astea sau toate mergi la salon.

Si arunci tot ce arata a haina de casa, trening, tricouri labartate, papuci. In casa te imbraci ca si afara.

Si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu



Si arunci tot ce arata a haina de casa, trening, tricouri labartate, papuci. In casa te imbraci ca si afara.

Si gata.


Hai, mey, sa fie!...si chiar vrei sa cred ca in casa stai imbracata exact ca si afara? ...si hai sa zicem, poate tu, dar cred ca majoritatea femeilor, fie ele foarte cochete, nu o fac!

Si exista tinute sexy si pentru casa gen colanti si o bluza pe umar, un maiou sexy ceva, papucei simpatici...nu musai pantaloni/fusta si pantofi in picioare, in casa, get serious, ca doar nu suntem in "Dinasty"!

In rest, ok, sunt de acord cu tine in ceea ce ai scris/sfatuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Cred ca Cristoiu se referea la faptul ca si in casa te imbraci omeneste, curat si cat de cat ingrijit, fara sa curga hainele de pe tine sau sa fie toate uzate, patate, rupte, decolorate, urate.

Treningurile astea sunt o mare pacoste, mai ales cele din bumbac, largi si lalai. Ca-s confortabile si daca ai picat in plasa lor greu mai iesi In general sunt atat de uzate incat nici la sport nu le mai putem folosi, dar defilam cu ele prin casa si ajungem sa ne identificam cu canapeaua.

Deci treningurile prin care nu te mai ghicesti tu ca entitate femeiasca ( ) la cosul de gunoi, punct. Pantofii sport(adidas) sunt pentru sport. Daca suntem firi mai sportive si comode incaltam conversi, de la negru la roz, gama e f variata. Sau balerini, sandale romane, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Crystall, oricit ar parea de ciudat eu in casa sunt imbracata in haine in care in mod normal pot iesi sa ma plimb in parc, la o cafenea sau cumparaturi. Nu sunt in tinuta de cocktail sau opera, dar pot deschide oricind usa fara sa imi fie rusine. In momentul asta spre exemplu sunt imbracata intr-o tinuta in care m-as putea duce si la servici. Si port balerini in casa, am special gresie pe jos la tot nivelul inferior ca sa pot sta cu pantofi in casa si nu descalt niciodata pe nimeni care vine in vizita. Decit iarna, evident.

Si se gaseste timp si de coafat si de dushat si de pensat. Cu 2 copii, unul de. 3 ani si unul de 7 saptamini si se gaseste timp. Totul e sa vr ei si sa nu te delasi in ingalare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Crystall, oricit ar parea de ciudat eu in casa sunt imbracata in haine in care in mod normal pot iesi sa ma plimb in parc, la o cafenea sau cumparaturi. Nu sunt in tinuta de cocktail sau opera, dar pot deschide oricind usa fara sa imi fie rusine. In momentul asta spre exemplu sunt imbracata intr-o tinuta in care m-as putea duce si la servici. Si port balerini in casa, am special gresie pe jos la tot nivelul inferior ca sa pot sta cu pantofi in casa si nu descalt niciodata pe nimeni care vine in vizita. Decit iarna, evident.

Si se gaseste timp si de coafat si de dushat si de pensat. Cu 2 copii, unul de. 3 ani si unul de 7 saptamini si se gaseste timp. Totul e sa vr ei si sa nu te delasi in ingalare.



Inteleg ceea ce vrei sa spui insa uite, la capitolul balerini in casa, alti pantofi - de adidasi, ce sa mai vorbim! de purtat in casa nu pot fi de acord.

Nu cred ca este deloc sanatos sa porti incaltaminte acoperind piciorul atata timp exceptand orele de somn - piciorul se va deforma in timp, apar monturi iar daca predispozitia deja exista, monturile se vor dezvolta si mai devreme , chiar si alte oase/cartilagii, unghii vor avea de suferit pe termen lung, piciorul e nevoie sa mai si respire cumva.
Mai degraba sa zicem niste sabotei, si exista si papuci de casa eleganti.
Nu degeaba din cele mai vechi timpuri omul se descalta in casa de incaltamintea de strada, si o incalta pe cea de casa, mai confortabila, si care lasa parti ale labei piciorului sa respire.

Eu una sunt in tema in privinta asta pentru ca am avut un grav accident la picior acum ceva timp -oase fracturate, operatii etc etc si multe chestiuni m-a invatat/explicat kinetoterapeutul - care era totodata dr. profesor universitar.
Alta chestiune pecare am aflat-o de la dansul: talpa plata (flipi-flopi, balerini) dauneaza grav in timp coloanei vertebrale, articulatiilor picioarelor; cea mai buna este o talpa mica, dar de format "ortopedic"

Frumusete-frumusete, cochetarie-cochetarie, dar totusi, fara a dauna sanatatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui costyhunny

buna fetelor!!!doamne ce bn m-ati nimerit si pe mn...sper sa ma primiti si pe mn in grup si cu ceva sfaturi idei etc etc....
acu sa va zic cate ceva despre mn:
-am 24 ani(da ffff tanara)dar nu dati
-sunt casatorita de 7 ani si am si un baietel de 1an si 2luni...
acum revenind la subiect...chiar aseara am avut o mica cearta cu al meu sot si printre multe altele mi-a atins inima cand mi-a zis ca nu mai sunt si eu ca inainte si anume:ca nu mai am grija de mn,ca am inceput sa ma imbrac doar in trening si adidasi(a zis ca o sa faca el ordine in dulap si arunca toate treningurile)ca nu mai sunt SEXY....tin sa mentionez ca stau acasa cu cel mic 24/24...
si da este adevarat ca decand am nascut nu am mai avut grija de mn dar nu am nici un chef pt.ca stau in casa cn ma vede....???
si mai am o problema care m-a demoralizat cel mai mult si nu ma pot uita in oglinda si anume VERGETURILE si am si sanii mari si foarte greu imi gasesc si eu o bluza/camasa7tricou care sa-mi vina bn....
pls help



POVESTEA INGERASULUI MEU:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=163755


Ei,hai scutura-te si crede-ma ca se poate dupa ce s-a culcat bebe o baie fierbinte cu spuma relaxanta,un scrub al pielii si al fetei,o masca ,o crema, curatat unghiile si eventual o oja...plus crema de dupa baie....asta daca nu faci cumva si fugi la un salon sa le faci gel si scapi de gija o luna...

Nu e asa de greu,dureaza cam o ora dar te simti bine....o pijama de mtase cu pantalon scurt si maieu....se poate purta.in par daca e lung,o vopsea odata pe luna niste clamite eventual si gata.

Nu e complicat deloc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Pentru mine o femeie ingrijita inseamna manchiura, pedichiura, epilat, pensat si tuns ok. Si nu de neglijat o forma fizica rezonabila in care sa poti alerga dupa un prunc de exemplu, sa poti merge cu ei pe bicicleta sau la plimbari lungi. Atat. Restul tin de gustul si stilul de viata al fiecaruia. Ideea sa nu ti-l schimbi brusc si sa-ti sochezi partenerul.

Si de obiceiul tarii.

De exemplu in Olanda casele sunt putin incalzite si cum ziceaCristoiu lumea sta incaltata. la parter. Eu imi luasem ciorapi de bocanci si stateam in ciorapi pentru ca asa mi se pare mie sanatos sa las piciorul sa respire. In Franta tot cam asa in lumea celor cu casa In US ceva mai rar casele sunt adesea carpetate sau cu parchet si lumea casei isi cam lasa toate cele in "mud-room". Musafirii sunt lasati liberi pentru ca vin cu masina si-s "curati"

Despre vacante ... sa nici nu vorbim. Depinde unde mergi sau cu cine. Una e o vacanta in Everglades sau Yellowstone si alta la Venetia. Pentru mine comentariile astea sunt amuzante.

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Cum adica trening? Ce Dumnezeu, doar pleci in vacanta, femeie!

Exact Haha, eu stau aranjata toata ziua. Cand plec in vacanta si merg cu avionul 10-12 ore, un copil imi adoarme cu capul pe umar, altul inca isi imprastie lunch-ul in jur... ma simt foarte cozy intr-un trening sau un pantalon de bumbac de yoga. Nu ma duc la defilare, nu? Si nici nu-s lalai. Cel putin ceva de genul bootcut yoga pants arata ok si dupa ceva luni de sport.

http://www.sportsauthority.com/product/index.jsp?productId=11525912&cp=12996772&ab=MYOAS_HP_Minor1_NByoga_052612&parentPage=family

Al meu daca nu-si pune sandale nu se simte bine si tot asa.
La restaurante cu dress-code cu merg cu cel mic pentru ca probabil n-ar manca nimic, iar in restul nu conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

cum faceti sa va epilati eficient cu epilatorul electric? si cat de des?


recunosc ca nu am apucat sa citesc decat pana la acest post dar ma grabesc sa-ti rapund ca apoi sa-mi fac somnul de frumusete

din start iti zic ca si eu, ca si tine am aproape 4 ani de cand stau acasa si cresc copilasii...normal ca in perioada asta am devenit mai delasatoare cu mine,nu ma mai aranjez la fel de des cum o faceam inainte...dar nici nu ma neglijez(prea des)


epilatorul electric in folosesc cam o data pe saptamana dupa ce fac baie sau dus inghinal si pe picioare in rest la subrat lama:) musai dupa fiecare spalat pe cap (care se intampla la 2-3 zile)imi aranjez parul cu feonul si peria rotunda groasa ,il dau cu mouse pt a capata volum(sunt tunsa aproape la fel ca tine doar ca am alta nuanta la par)

eu am marele avantaj ca iubesc rochiile si am f multe pt orice sezon,nu am nici macar un costum de trening(chiar mi-ar trebui unul dar nu imi vine sa-mi cumpar) deci mai mereu sunt cu rochie si balerini,sau rochie cu cizme iarna,dar umblu si cu blugi insa incerc sa-i combin cu unh top mai pretios nu chiar cu tricouri simple...totusi sa nu crezi ca nu ma imbrac si cu tricou

la 3-4 saptamani ca mai des nu ajung merg si imi fac manichiura si pedichiura(am avut manichiura cu gel si ma enerva extraordinar ca tb sa merg la intretinere si le-am scos) ...aici marele meu defect e ca nu-mi sterg mereu oja cand incepe sa sara ...de lene,normal

cand ma mai apuca asa cateodata dar se intampla rar merg la salon si fac tot ce am chef, ma coafez,ma machiez,ma pensez, imi fac tratamente faciale etc(bine ca ma apuca rar ca e cam scump)

machiajul meu zilnic e anticearcan(ca n-am mai dormit o noapte legat de vreo 3ani jumate) rimel si ruj,musai deodorant si parfum


cam asta e tot ce fac eu,nu stiu daca arat neaparat f ingrijita dar ma straduiesc si atat pot cu 2 copilasi sub 4 ani care sunt dependenti de mine


editez sa te felicit pentru felul cum arati dupa nasterea a 2 copii, esti o norocoasa, eu nu arat asa, am ramas cu burta si vreo 5kg in plus asa ca mai merg cand am cu cine lasa copiii la cate o electrostimulare ,un masaj chiar pe saptamana viitoare am programate deja 12 sedinte de diverse operatiuni din astea(am prins un voucher) vreau sa ma fac frumoasa pt ziua mea care urmeaza sa fie in curand





Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

cristi intrebai ce sa iti porti pe cap pentru a te proteja de soare.
Eu una mor dupa palariile de soare cu boruri mari si nu merg la mare fara macar o palarie de genul asta. Daca e vant si risc sa-mi zboare palaria imi pun cate un baticut dragut sau o esarfa, exista multe feluri in care poti sa le legi ca sa arate cochet.

Mie in avion imi place sa fiu imbracata cat mai comod, asta insemnand blugi, balerini, un tricou si un sal mai mare (intotdeauna mi-e frig in aeroport). Nu piuie nimic cand treci de filtru!

In ce priveste treningul, cred ca trebuie purtat exclusiv la sala. Dar si acolo poate fi inlocuit cu niste colanti.

Mergi la inceput