Ce inseamna o femeie ingrijita?

Ce inseamna o femeie ingrijita? | Autor: sdcristian

Link direct la acest mesaj

Acuma ca am trecut putin de 30 de ani imi dau seama ca nu mai prea sunt pustoaica, ca ce mergea cand eram studenta nu mai merge acum, mai citesc si subiecte gen epilarea... si-mi sta mintea in loc cate lucruri nu stiu despre ce si cum trebuie sa faca o femeie sa fie ingrijita.

Va rog invatati-ma. ce trebuie facut zilnic/saptamanal/lunar, lucruri simple, sa nu fie tare coplicat. asa, un strit necesar, un starter pack

si mai ales cum fac, dimineata, cand as mai sta in pat, sa ma trezesc cu 5 min mai devreme, si sa nu arunc pe mine un trening si adidasi, stiind ca apoi unde merg o sa ma simt ca naiba ca arat neingrijit, sa fac efortul acela dimineata sa arat cat de cat decent

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

am priit un pm cu cerere de mai multe detalii despre cum arat eu, asa ca putin mai tarziu o sa pun ceva poze

arat banal. nici super, nici groaznic. am 1,74 inaltime, 56 de kg, tuns bob saten inchis spre negru, pile alba cu pistrui de la sare, ochelari/lentile de contact.

problema e ca nu stiu cum sa aranjez totul, si imi lipseste determinarea. adica sa port balerini in loc de adidasi, camasa in loc de tricou uzat... sa ma dau cu un gloss cand ies pe usa...

am si haine si incaltaminte buna, dar imi lipseste determinarea sa o port in locul unor pantaloni de trening

nu vreau sa schimb ceva dramatic, doar sa imi cresc parul ceea ce cere timp, vreau doar sa ivat sa fiu atenta la detalii, ca detaliile fac diferenta. gen sa ma chiar epilez lunar (in general ma rad acuma dar si asta tot mai rar asa ca evident port doar pantaloni lungi, sau ciorapi den peste 100, complet netransparenti)

vreau sa nu mai fiu un baietoi, ci sa arat putin ca o lady. putin macar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

Acuma ca am trecut putin de 30 de ani imi dau seama ca nu mai prea sunt pustoaica, ca ce mergea cand eram studenta nu mai merge......

si mai ales cum fac, dimineata, cand as mai sta in pat, sa ma trezesc cu 5 min mai devreme, si sa nu arunc pe mine un trening si adidasi, stiind ca apoi unde merg o sa ma simt ca naiba ca arat neingrijit, sa fac efortul acela dimineata sa arat cat de cat decent




pai o idee ar fi sa iti pregatesti de seara ce anume vrei sa "pui" pe tine a doua zi dimineata, dimineata sa te trezesti la ora care iti convine nu neaparat mai devreme, sa iti faci minimum de operatiuni de igiena personala plus pieptanat si parfumat, apoi tras pe tine lucrurile pregatite de cu seara...

in rest ce scriu fetele pe la epilare etc. mai e si de cum iti e felul si cum te simti bine, daca nu esti genul sa aibe ce epila nu trebuie sa o faci doar pentru ca asa fac femeile... eu una nu ma simt bine cand sunt fardata, imi transpira "fata" si ma streseaza ideea ca imi curg smacurile, nu ma simt deloc neingrijita in prezenta unei femei bine zugravite si pictate...

ps. si nici epilarea inghinala totala nu e obligatorie, daca nu transpiri in exces, nu mergi la solar, nu te deranjeaza estetic nici pe tine nici pe partenerul tau.... ce alte motive ai avea sa o faci?!... poate raspund alte fete mai motivate


ps.ps. sper sa nu fi socat comunitatea cu opinia despre ingrijire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

poate era mai potrivit la cabinetul psi subiectul, ca de fapt eu intreb cum sa fac sa imi pese suficient de cum arat ca sa fac si eforturi sa arat ok

plus care ar fi un program ok de ingrijire personala, cu cat mai multe lucruri facute acasa, sa nu coste peste un 100 de lei pe luna serviciile de infrumusetare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si eu sunt interesata de o lista de lucruri de facut, daca se poate pe puncte:
- dimineata
- seara
- programari lunare/saptamanale etc...

nu sunt un bun exemplu, deocamdata as bifa asa:
- dimineata: dus, deo, pieptanat/maxim fixat cu gel (are cineva timp de coafat??), crema fata, machiaj minimal. totul in sub 10 minute.
- seara: demachiat, dus, crema corp, maini, calcaie
- cand prind timp: sala (cam 1 data/sapt imi iese)
- vopsit par - cam la 6 sapt; tuns - rezista cu lunile
- epilat, pensat - pe-acasa
- curatat ten, masca - idem
- pedichiura la salon - cand vine vremea sandalelelor
- periodic fac revizia hainelor si a pantofilor, sa vad ce/cum mai pot combina, ce mi-ar mai trebui. dimineata e exclus sa gasesc timp.

din cand in cand imi cumpar cate o revista glossy, inspirationala, sa vad ce-a mai aparut. sau o tura prin oras la orele pranzului, cand e plin de studente, sa mai vad trendurile


cam asta e, la altceva nu ma pot gandi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

si eu sunt interesata de o lista de lucruri de facut, daca se poate pe puncte:
- dimineata
- seara
- programari lunare/saptamanale etc...






exact

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

dupa mine, o femeie ingrijita arata cam asa:

- are unghiile curate si ingrijite, de lungime potrivita (chiar daca nu sunt date cu oja/lac); eu una nu suport unghiile false, impestritate cu sclipici, stelute, etc, lungi peste masura si prost executate.
- parul nu are radacini vizibile nevopsite, fire albe, este curat/stralucitor/frumos mirositor, fara matreata sau aspect unsuros/ingalat; daca ati sti cat de multi/multe persoane stau cu parul imbacsit in timpul saptamanii (cam de miercuri incolo), pe principiul "fac baie pe cap doar duminica"
- sprancenele sa fie pensate intr-o forma cat mai naturala si potrivita cu forma fetei; acolo unde este cazul, pot fi corectate cu creionul pentru sprancene, pentru un rezultat cat mai natural; vad destule femei/fete care au sprancenele prea subtiri/groase si forma/culoarea acestora nu se potriveste cu restul fetei si culoarea parului
- mustata si eventualii perciuni - epilate
- daca este cazul, epilare pe maini; despre axila, picioare si zona intima nu mai are rost sa pomenesc, se discuta la subiectul cu epilarea;
- calcaiele sa nu apara crapate si uscate dintr-o pereche de sandale/papuci; de fapt, ar trebui sa fie impecabile indiferent de anotimp.
- pedichiura facuta, bataturile scoase; si asta tot timpul anului, nu doar vara, cand iti expui mai mult picioarele in sandale/papuci
- urechile curate - n-aveti idee cate urechi murdare, pline de ceara, poti vedea intr-un mijloc de transport, indiferent ca e luni sau vineri - si ma refer la persoane relativ tinere, in egala masura baieti si fete
- dusul zilnic, dimineata, mi se pare ceva obligatoriu; la fel, folosirea deodorantului
- un machiaj discret e cat de poate de potrivit cand iesi "in lume", cu exceptia momentelor in care mergi la sala, la piscina, de ex., adica unde risti sa-ti curga machiajul din cauza transpiratiei/apei.
- un parfum potrivit cu varsta, personalitatea si momentul zilei; nici prea discret, nici prea puternic.
- hainele sa fie curate, calcate, fara ate desirate, tiv descusut, nasture care atarna intr-un fir, etc., sa nu dea acel aspect de ieftin si neglijent/neingrijit. sa fie alese cu un minim bun-gust in materie de imprimeuri si asortare de culori/texturi. nu in ultimul rand sa fie potrivite cu varsta, silueta, momentul zilei, locul in care mergi.
- dresurile (ciorapii) sa nu prezinte urme de fire agatate sau duse
- accesoriile (bijuterii, geanta, esarfa, ochelari de soare, etc.) sa fie in ton cu varsta, tinuta, momentul zilei si locul in care te afli.
- incaltamintea sa fie curata, fara semne vizibile de uzura (flecuri tocite/lipsa, piele crapata, talpa dezlipita, sireturi murdare, samd), indiferent daca e vorba despre incaltari de duzina sau de firma. evident, incaltarile sa fie adecvate tinutei, sa nu faca nota discordanta prin model sau culoare.

stiu, e o lista lunga si mai poate fi completata, insa tot ce am scris nu le faci zi de zi, cap-coada toata lista. sunt chestii care intra in rutina de ingrijire, zilnica, saptamanala sau lunara. multe le poti face singura acasa, daca nu ai bani si/sau timp de mers la salon. poti avea un aspect ingrijit si cu bani putini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

uite cam ce fac eu:
1. lunar cosmetica - pensat si epilat mustata (acum imi fac curaj pt epilat peste tot cu ceara)
2. odata la 3 sapt manichiura - am unghii cu gel care necesita sa fie intretinute- in felul acesta am mereu manichiura frumoasa
3. la 3 sapt imi vopsesc radacinile la par - sunt satena natural si sunt vopsita blonda
4. merg la solar cam odata de 2 ori pe sapt - depinde
5. cand trebuie sa ies undeva prima mea alegere ar fi blugii cu un tricou sau trening - e stilul meu - dar chiar daca imbrac blugii aleg o bluzita/tricou mai elegant - de fapt si cand merg la shopping de haine caut sa aleg nu prea sport, intr-un fel sa imi autoimpun cu ce sa ma imbrac - la fel si cu incaltamintea...
6. machiajul de zi cu zi consta in rimel si gloss - e suficient, parerea mea
Iar atunci cand nu am chef si pun mana pe trening ca sa il imbrac imi spun in gand " poate te intalnesti pe strada cu x sau y, ce impresie le lasi?" - asta functioneaza tot timpul


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Corina, mi se par absolut de inteles toate cele enumerate de tine.

Dar din cate am observat, impresia de "femeie ingrijita" inseamna putin mai mult: piele bine ingrijita, o culoare de par mai speciala, un machiaj, un tonus mai bun... E nevoie si de ceva in plus.

aa, si dintii pot ruina tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

giulia, si eu imncerc sa evit sa cumpar haine sport, dar daca am un trening si un tricou si 3 dulapuri cu haine mai trendy o sa imbrac treningul

acuma e si faptul ca de 3 ani stau acasa si cresc copii

cand merg la servici e altceva, acolo avem un cod de dressing foarte strict, de la ce ai voie, la ce culori ai voie, totul e scris negru pe alb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

pe scurt si poate doar la jumatate din subiect raspund:)

1. Program de ingrijire personala pt a arata mai bine si dupa 30-40

I - somn suficient
- aport suficient de apa (minim 1,5 l)
- 3 mese/zi + 2 gustari din fructe/legume
- miscare, oxigenare
- meditatie zilnica

II. - masti bilunare pentru par pe baza de ulei de masline, ricin, vitamina A, galbenus de ou, petrol
- masti saptamanale pentru fata pe baza de argila, castraveti, miere, tarate etc
- gomajul tenului saptamanal
- ingrijjirea tenului, scoaterea punctelor negre, a grasimii ex. prin aburire saptamanala la oala cu apa si musetel
- pensatul si epilatul facial lunara
- ingrijirea mainilor si picioarelor (epilare regulata, hidratare cu creme cat mai naturale productie Romania, gama elmiplant, gerovital, fares, ingrijirea calcaielor, unghiilor)
- purtarea unei tunsori ingrijite adecvate cu forma fetei, vopsirea parului in nuante naturale

III. purtarea de modele de imbracaminte si incaltaminte de calitate si conforme cu constitutia, marimea si preocuparile actuale (ex. nu mergem in parc cu copiii purtand toc cui si fusta stramta si nici nu ne indesam in marimea 40 daca ni se potriveste doar 42)

IV. program de dezvoltare personala prin lecturarea de carti motivationale, de stimulare a gandirii pozitive (de ex Joseph Murphy, Serghei Lazarez etc)

V. ingrijirea danturii

VI. make up adecvat tenului si momentului

VII. sa nu uitam parfumurile...conteaza sa fie adecvate stilului vestimentar si personal

cam asta pe scurt:) asta imi recomand si mie

Mergi la inceput