Cel putin 10 kg jos (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Mai e cineva care mananca raw sau vegetarian sau care vrea sa slabeasca prin dieta raw? Poate suna cam aiurea intrebarea tinand cont ca cei care sunt raw nu au probleme de greutate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Mariana_alex... eu nu pot zice ca tin raw-vegan... dar ma intereseaza f mult subiectul. Sunt o admiratoare a acestul stil alimentar si incerc sa-l intregrez cat mai mult in stilul familie.
De aceea te-as ruga sa pui cat mai des meniul tau zilnic, poate se mai inspira si altii.
Teoretic tu nici nu tii dieta... doar te hranesti raw si vei slabi. Sunt curioasa de rezultatele tale... Din bucataria raw imi place foarte mult ciulamaua de ciuperci, "bomboane" negre... si semintele in diverse combinatii. Telina cruda o poti folosi cu succes pe post de "paine"... guacamole cu paine-telina mi se pare iar o combinatie super.
Din pacate baietii din familia mea sunt carnivori asa ca e cam greu sa fiu raw...nici macar vegetarian...
Oricum... si pentru cei care nu sunt raw-vegan... o alimentatie buna e cea care contine cel putin 50% hrana vie. (cruditati, cereale, seminte).
Tu germinezi semintele? Ma intereseaza procesul... l-am vazut pe net dar nu sunt f lamurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Mariana, bine ai venit in grup!

am citit si eu bloguri raw si am ales cele mai putin complicate schimbari, sa cresc procentul de mancare negatita, cum zice si paulinio si am scos carnea (de o luna, exceptie wk trecut cand doar asta am avut si am mancat aproape jumate de piept cu salata).

asa ca baga retete, eu vreau de-alea rapide. Mi-am scos pe liste si cele 2 salate de la Dacris77, au combinatii interesante din ingrediente cunoscute, exact ce cautam (voi renunta doar la cartofi, sunt out din februarie si nu le simt lipsa). Mai greu e la birou, m-am cam saturat sa vin in fiecare zi cu casoleta si iaurturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Pentru o alimentatie raw trebuie sa te documentezi foarte bine si sunt mereu in informare.
Si sotul meu mananca carne dar nu exagerat si daca eu nu gatesc carne 1 saptamana si ii ofer alternative chiar nu se plange...mancare sa fie.
Cu alimentatia fetitei ...este multa bataie de cap ...ea este mai mofturoasa si nu a fost niciodata mancacioasa, ii dau carne de tara , de la bunici si doar in ciorbita ...in rest papam peste...si multe legume si fructe.
Eu am facut de cateva ori torturi si dulciuri raw ...sunt FENOMENALE si mult mai gustoase si cand stii ca nici nu-ti fac rau parca ai si mai multa pofta si de fapt cu dulciurile am inceput.
Pentru gustarile dintre mele eu mi-am pus la hidratat cateva migdale si nuci (nu foarte multe) si pentru pofta de dulce mi-am luat curmale (1-2 maxim...ca doar vrem sa slabim) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Multumesc Lyada si sper ca toate sa ajungem cum ne dorim!
Astazi am o zi mai aglomerat si nu am pregatit nimic ...salatele sunt in plan caci se fac mult mai rapid ...SI MULTA APA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Va rog sa ma treceti si pe mine pentru raportare: 1,60m; 64 kg...acum 2 zile de cand am inceput dieta...imi doresc sa ajung la 54!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_alex spune:

Fetelor, m-am hotarat si ce salata sa fac in seara asta ...caci urma sa plec si nu stiam ce o sa servesc la cina si deci ce sa cumpar.
O salata cu spanac si mango:
-spanac proaspat
- un mango copt dar nu moale taiat cubulete
- 1 ceapa rosie mica taiata rondele
- 1 morcov proaspat taiatfasii subtiri
- 1 ardei kapia taiat tot fasii
- seminte de care aveti in casa (canepa, floarea soarelui, susan) NU SEMINTE PRAJITE
Amestecat totul cu multa dragoste si cu ulei de masline, suc de lamaie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Eu am o retinere in a combina fructele cu legumele... nici nu sunt incantata dupa combinatiile astea si am si citit pareri ca ar prelungi durata digestiei.
In rest... un articol foarte interesant despre cereale integrale si diete
http://www.cristelageorgescu.ro/cereale-integrale-pentru-mari-si-mici-zane-suple-si-bebici-i/06/2012/
Sper sa nu se considere reclama... nu e intentia :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

si eu sunt interesata de acest stil de alimentatie raw vegan, nu vreau sa fie ceva temporar si sa faca parte din viata mea ptr totdeauna. mi-a placut la cartea lui bilic ca iti acorda sansa sa-ti mai faci cate o pofta, dar mica, ca sa nu apara fustrari. ptr mine a fost piatra de temelie. daca imi refuzam poftele ajungeam in cele de urma sa cedez. am inceput acest stil de la inceputul anului si m-am mentinut.
MD nu spun, ceva nesanatos.
G cirese, capsuni
P supa de rosii, cartofi la cuptor cu salata de morcovi si telina
G inghetata
C pizza cu legume (am mancat in oras si nu prea aveam de ales)



>>>Continuare

Mergi la inceput