O nelamurire

O nelamurire | Autor: Lavinia23

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
In 22 Februarie mi-a venit menstra, pana in 27. Eu avand CM undeva la 32-33 zile.
As avea si eu o nelamurire…in data de 2 Martie, am avut un contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul…am luat escapelle la 1 ora dupa esec. In 7 martie mi-a venit acel spotting, pana in 11 . In luna Martie nu mi-a mai venit menstra.
Dupa 2-3 saptamani am facut multiple teste –negative, la fel si dupa acel spotting, am facut si la fel, negative.
La 4-5 saptamani(in 4 aprilie) de la contact am facut o ecografie vaginala-nu s-a vazut nimic, decat endometru ingrosat, urma sa imi vina menstra(zicea medicu`). In 9 aprilie mi-a venit menstra(redusa cantitativ si mai inchisa la culoare). Dupa aceasta mi-am facut 2 analize de sange la interval de 1 saptamana intre ele, la 2 laboratoare diferite(Bioclinica-...<1,2 si MedLife- 0) .
Luna aceasta, in mai mi-a venit menstra in 10, tot mai slaba cantitativ si mai inchisa(inainte de menstra m-au durut sanii foarte tare, medicul a zis ca din cauza pastilei, dupa menstra a trecut durerea-in acest moment nu ma mai dor)...dupa menstra am fost la ecograf,(la 9-10 saptamani cel putin de la acel contact) mi-a vazut uterul de 6,93 cm si endometru de 0,55 cm. Nu se vedea sarcina. A 2- zi am fost la alt medic si la fel, tot nu vedea nicio sarcina...am facut in 21 Mai test de sange la Bioclinica- rezultat ...< 1,2 .
Ce sa inteleg din acea menstra? Ca este modificata din cauza escapelle`ului? Daca era sa fie sarcina, cei 2 medici ar fi vazut acest lucru? Uterul trebuia sa fie mai mare, avand in vedere ca deja sunt 9-10 saptamani de la acel esec.daca era sarcina...? Poate fi o eroare a laboratorului, sa imi dea acelasi rezultat ca data trecuta, tinand cont ca am facut analiza tot la Bioclinica, sa nu mai faca analiza si sa imi treaca rezultatul antecedent direct pe rezultatul actual? Ce parere aveti? Ce ati face in locul meu? Sa cer parerea unui al 3-lea medic? Poate nu e cel mai bun site/forum unde am putut posta, aici doriti sa fiti mamicute, in schimb eu, o fac protejat,pentru ca inca nu e momentul pentru bebe in viata noastra.Am vrut sa va cer parerea/sfatul, pentru ca sunteti cu toate mai experimentate si serioase si ati trecut prin analize/ecografii si stiti.
Va multumesc frumos pentru rabdare si pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ciclul menstrual poate fi redus cantitativ sau dereglat datorita anticonceptionalului de urgenta.
atata timp cat analiza beta HCG este negativa nu exista o sarcina.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Nu esti insarcinata, te-ai dat peste cap hormonal de la Escapelle. O sa-ti revii in cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia23 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Dar tot am ceva de intrebat in plus...(sunt paranoica)
Am facut ieri ultima analiza BetaHcg si a iesit: ...<1,2. Ieri fiind 9-10 saptamani de la acel esec. Aceasta am facut-o la Bioclinica, unde am facut inca o analiza betaHCG, la 6 saptamani. Poate au gresit?
Trebuie sa o repet? ca stiu ca trebuie repetata la 48/ore.
Si la 6 si 7 saptamani am mai facut inca 2 analize(una la 6 saptamani, cealalata la 7) la doua laboratoare diferite si a iesit in felul urmator: prima: ...<1,2 si a doua(la MedLife): 0 . La 9-10 saptamani, ecografic trebuia sa vada medicul,nu? Precizez ca am fost la doi medici.
Va multumesc inca o data si pentru rabdare si pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia23 spune:

Mai am inca o intrebare, va rog frumos!
Nu mai trebuie repetata analiza?
Nu exista cazuri in care sa apara deodata la analiza, valoarea corespunzatoare unei sarcini, de exemplu, cazul meu, de 9-10 saptamani? Adica sa dea un raspuns negativ pana la un moment dat, si deodata sa creasca la o valoare corespunzatoare varstei sarcinii care o ai.
Este sigura aceasta analiza? Nu pot aparea surprize?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lavinia23

Mai am inca o intrebare, va rog frumos!
Nu mai trebuie repetata analiza?
Nu exista cazuri in care sa apara deodata la analiza, valoarea corespunzatoare unei sarcini, de exemplu, cazul meu, de 9-10 saptamani? Adica sa dea un raspuns negativ pana la un moment dat, si deodata sa creasca la o valoare corespunzatoare varstei sarcinii care o ai.
Este sigura aceasta analiza? Nu pot aparea surprize?
Va multumesc!


Lavinia, daca era sarcina se vedea la ecografia vaginala. La mine s-a vazut la 10 zile de la contactul sexual. Deci probabil nu e sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia23 spune:

La 10 zile de la contact, s-a vazut la analiza,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Sigur sigur nu e sarcina! Stai linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

analiza beta HCG nu se repeta decat daca vrei sa vezi cum merge sarcina. la 5-6 saptamani daca e sub 1 nu e nicio sarcina, stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavinia23 spune:

La 6 saptamani: ...< 1,2 (Bioclinica)
La 7 saptamani: 0(MedLife)
La 9-10 saptamani: ..<1,2 (Bioclinica)
La 9 saptamani 2 ecografii(medici diferiti) intravaginale-uter 6,93 cm si endometru de 0,55cm ( a2-a zi dupa menstra).
Stiu teoretic ca nu sunt graviduta, doar ca ma mai iau anumite momente in care ma gandesc asa: poate nu au observat medicii, poate la analiza de sange au gresit cei de la laborator, poate dintr-o data apare o sarcina de varsta cat ar trebui sa fie si imi cresc valorile din analiza la varsta corespunzatoare raportata la ultimul contact(2 Martie) sau daca merg peste 1-2 luni iar la ginecolog si atunci va observa sarcina de 4 luni sau poate ca luna ce urmeaza se intampla sa-mi intarzie menstra, ma panichez iar ...si tot felul de aceste ganduri...
Va multumesc din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Lavinia, nu doar teoretic, ci si practic, nu esti insarcinata. Linisteste-te!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput