Cum sa scap fara mare chin de vreo 2 kg?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikole

http://en.wikipedia.org/wiki/Kale am inteles ca se gasesc in piata matache, dar ma interesez sa iti spun exact, daca vrei.http://www.mychiaseeds.com/Articles/Top10ChiaBenefits.html pe astea daca le consumi, e bine, preferabil sa le lasi la hidratat vreo 20 de minute in apa naturala.Devin un gel, pe care ori il bei asa simplu(nu au gust) ori il amesteci in iaurt, sau pisezi o banana, vezi tu cum combini...eu le iau cu miere, asta ptr ca le-am cumparat, dupa ce le termin nu mai cumpar ca slabesti rau de la eleNikole, mami de Albastrel si Albastrica
And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love. ---Saint John of the Cross
De semintele astea de chia chiar nu auzisem, o sa le caut si eu. Ai folosit vreodata psyllium (nu mai stiu daca asa se scrie corect), ai idee daca-s asemanatoare la gust? Cu psyllium m-am chinuit cat eram insarcinata si mi se pareau groaznice, f greu reuseam sa le inghit. Spuneai ca le iei cu miere - cand anume o adaugi, dupa ce au stat in apa, sau mierea o pui odata cu apa? A, si am uitat sa intreb daca trebuie consumate zilnic (inainte de micul dejun, sau cand?) si in ce cantitate. Multumesc!Mami de Miruna si de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ralucutza, semintele chia, in 15 minute se umfla,devin un gel ce aluneca extrem de usor pe gat, si nu au gust.Se iau dimineata pe stomacul gol...se spune ca o lingura sustine viata unui om timp de 24 de ore:)spun mexicanii, nu eu, semintele fiind originare din Mexic.In orice caz eu , acum le dau pe gat, dar le-am luat si cu miere mai mult ptr aportul de vitamine, adica gelul ala l-am turnat peste o banana zdrobita si maruntita cu furculita+o lingura de miere.e un mic dejun complet, dar slabut caloric, exact ceea ce vrei tu. Le-am luat si cu miere doar, peste gel am adaugat o lingura de miere, si am asteptat un pic , apoi am amestecat...se omogenizeaza cam grelut, dar rezultatul e gustos.
Acum din lipsa de timp, le iau dimineata cum fac ochi, pana pregatesc copiii ptr scoala ele se hidrateaza in apa,apoi le consum.

Nu am luat psylium a, am inteles ca au efect purgativ ori eu si asa merg la baie de doua ori/zi si-s slaba bat, asta mi-ar mai lipsi:-)

e recomandat sa le consumi cam de 3 ori/sapt, dar sunt multe persoane care le consuma zilnic, o lingura /zi...unele persoane au obtinut rezultate cu doua linguri/zi, insa cercetatorii spun sa o luam usurel caci sunt insuficient investigate...eu iau de 3 ori/sapt.

Mergi la inceput