oligoastenoteratozoospermie 16

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arabika87 spune:

elbereth esti cea mai tare cate cunostinte ai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elbereth,multumesc citisem eu pe net,dar azoo ala imi statea in cap.si voiam sa fiu sigura ca termenii sunt sinonime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

velvet "azoo" n-are nicio treaba cu "teratozoo" . Azoospermie inseamna lipsa spermatozoizilor (adica ZERO spermatozoizi) in ejaculat. Terato(zoo)spermie inseamna spermatozoizi cu morfologie anormala.
Daca te referi la "zoo" (nu azoo), stai linistita - majoritatea denumirilor diagnosticelor de genul asta au dublete: oligospermie/oligozoospermie; astenospermie/astenozoospermie; teratospermie/teratozoospermie; criptospermie/criptozoospermie etc.

arabika informatie exista si oricine poate avea acces la ea, trebuie doar sa fie interesat (in cazul nostru - de nevoie ) sa o caute si sa o tina minte. Pe de alta parte - uff! de n-ar mai avea nevoie niomeni de asemenea cunostinte!




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

elbereth da,la perechea de cuvinte m-am referit.da,ce bine ar fi sa nu aiba nimeni nevoie de asemenea cunostinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

tannoo25 ma refeream la "fertilizarea in vitro , povesti de succes " - fiv prima pagina .

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arabika87 spune:

elbereth ELBERETH AI PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

tannoo25 ma refeream la "fertilizarea in vitro , povesti de succes " - fiv prima pagina .

multumesc

"niciodata nu e prea tarziu"

am cam multicel de scris; sa gasesc ceva timp...
dar, cine citeste dc de ceva vreme buna, imi stie povestea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancakarina spune:

Imi cer scuze ca dau buzna peste voi fetelor dar chiar am nevoie de ajutorul vostru.Anul trecut sotul meu a avut ca rezultat ASTENOTERATOZOOSPERMIE MODERATA 25.5 milioane a)18% b)29% c)4% d)49% din care forme normale doar 3% din pacate.A urmat tratamentul prescris de medic si spermograma s-a imbunatatit considerabil ajungind aproape de normalitate cu 57.7 milioane a+b 84%, forme normale doar 10% dar medicul a spus ca-i in regula.Dupa citeva stimulari fara nici un rezultat ne-am gindit sa repetam spermograma si nu mare ne-a fost surpriza sa aflam ca are ASTENOTERATOZOOSPERMIE SEVERA 32.3 MILIOANE a+b 15% iar problema cea mare este ca procentajul formelor normale este de doar 1% si cel mai grav 45?%din spermatozoizi sunt morti.Spuneti-mi va rog care ar putea fi cauza si cit este de grava situatia?vreau sa precizez ca intotdeauna PH-ul i-a iesit peste 8 ar putea indica o infectie?Din pacate medicii de aici nu dau prea multe detalii.....trebuie cumva o spermocultura?
In trecut am fost diagnosticata cu ureaplasma eu fiind in tara am urmat tratament antibiotic in schimb sotul meu nu ar putea fi aceasta cauza? medicul de aici ne-a spus sa stam linistiti ca nu este o problema dar eu nu stiu ce sa mai cred.VA MULTUMESC DIN SUFLET SI VA ROG SA-MI RASPUNDETI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

anca buna am vazut ca nu esti in tara si totusi,chiar daca medicii de acolo nu fac investigatii amanuntite,spermocultura este esentiala.ureaplasma este o infectie transmisibila.trebuie facute analize la amandoi sa vedeti ce infectie aveti.asta duce la deteriorarea spermogramei.mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancakarina spune:

Velvet iti multumesc pentru raspuns.M-am programat la medic,trebuie neaparat sa rezolv aceasta problema,poate si un set de analize.

Mergi la inceput