oligoastenoteratozoospermie 16

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arabika87 spune:

ELBERETH te rog din suflet daca poti sa vb cu mine PM vreau sa te intreb ceva pls. nu stiu cum sati trimit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

arabika ai PM.




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arabika87 spune:

da am elbereth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina87 spune:

Buna,
Fetelor ma ajutati si pe mine daca nu va este greu,please,sotul a facut spermograma dar nici o boaba nu am inteles.Va rog frumos sa ma ajutati.
W.H.O SEMEN ANALYSIS

VOLUME(W.H.O >2ML)-------3ML
LIQIUFICATION(Normal,Moderate,None)-----Moderate
SPERM COUNT-------90x10'6/ml
MOTILITY(W.H.O >50%)-----55%
(W.H.O. Rapid 25% or Rapid+Medium 50%)
Rapid----15%
Medium----40%
Slow----15%
Static----30%



Abnormals(<90%)----90%
Round cell(<5M/ml----4m/ml
Antibodies IgG------negative
Antibodies IgA------negative
PH(7.2-8.0)-----7.5
Count 38x10.6/ml
motility 95%
Progresion 3-4 /4



Sufletelul meu.Eric 28/09/2007
["http://lt1f.lilypie.com/q9ozp1.png"]trying to conceive[/url]
http://www.fertilityfriend.com/home/32b890

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Corina o sa incerc sa te ajut un pic, dar anumite lucruri nu le inteleg nici eu.

Din cate vad, volumul e de 3ml (normal peste 2ml, conform laboratorului respectiv) - deci e ok.
90 de milioane de spermatozoizi per mililitru e foarte bine ca numar.
La mobilitate: vad ca cea de tip A, adica cea mai importanta (spermatozoizi rapid-progresivi), e de 15% - un pic cam mica (ar trebui sa fie peste 25% conform normelor laboratorului). Mai sunt inca 40% spermatozoizi mediu-progresivi (mobilitate de tip B), ceea ce e binisor. Totusi, cred ca merita imbunatatita mobilitatea celor rapid-progresivi pentru a avea sanse mai bune de a obtine o sarcina in mod natural.
Morfologie: vad ca formele anormale ("abnormals") sunt in proportie de 90%. Ceea ce inseamna ca spermatozoizi normali din punct de vedere morfologic sunt restul, adica 10%. Nu-i asa de rau - conform standardelor OMS (WHO) din 2010 tot ce este peste 4% se incadreaza in normalitate.
"Round cells" sunt leucocitele (la modul general). Sunt in limitele normalele asle laboratorului din cate vad (sub 5M/ml), ceea ce inseamna ca nu exita vreo infectie.
Imunologie: anticorpii IgG si IgA cred ca se refera la anticorpii antispermatici. Rezultatul e negativ, deci e foarte bine.
PH-ul e in limite normale.

De aici insa, nu mai inteleg.
Count: Nu-mi dau seama ce reprezinta cele 38 de milioane - ce or fi numarat cei de la laborator aici.. habar nu am (in prima parte scrie "sperm count", deci e clar ca e vb de nr de spermoatozoizi, dar aici nu inteleg despre ce e vb ).
Nu inteleg nici de ce se revine cu motility. Chiar daca as aduna procentele de spermatozoizi mobili (rapid-progresivi + mediu-progresivi + lenti = 15% + 40% + 15% = 70%) tot nu-mi da 95%, deci nu stiu ce-i cu valoarea asta .

La progresie inteleg ca stati bine: sunteti cotati cu 3-4, unde maximul este 4. Deci e OK.

Sper ca ai inteles cate ceva din ce ti-am scris - daca ai nelamuriri mai intreaba-ne. Mai mult nu stiu sa te ajut




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina87 spune:

Elberth....Mersi mult de raspuns.
O sa incercam sa facem ceva cu cei rapizi,le vom da cite un <RedBull>.

Sufletelul meu.Eric 28/09/2007
["http://lt1f.lilypie.com/q9ozp1.png"]trying to conceive[/url]
http://www.fertilityfriend.com/home/32b890

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui velvet

....vreau sa trecem sa luam si profertil daca tot ajungem in buc.sa nu mai comandam de pe net.cam scump,da ce mai conteaza?de pe net ce card imi trebuie sa comand?pot si cu cel de salariu?multumesc
Profertil gasesti la farmaciile Sensiblu din toata tara. Cauta pe site-ul lor si o sa vezi exact la care farmacie este in stoc. Iar daca nu au in stoc, poti sa comanzi. Este 215 lei fara card Sensiblu si 192 lei cu card Sensiblu.

Noi am inceput tratamentul de 3 luni dar nu indraznim sa repetam spermograma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc marina noi urmeaza sa o repetam.te inteleg perfect cu indraznitul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Eu nu reusesc sa gasesc pe site-ul sensiblu Profertil. Cand dau cautare, imi apare mesajul:
"Ati cautat: profertil
Nu am gasit nici un produs!"

Gresesc eu ceva?




-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate masculina inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lady_c spune:

fetelor, de ce aruncati banii pe fereastra? profertil va poate aduce pe comanda orice farmacie. din experienta mea, la sensiblu este cel mai scump, chiar cu acel card minune. e mult mai avantajos sa mergeti la farmacii no name, o sa ramaneti uimite de diferenta

Mergi la inceput