Umflatura langa anus

Umflatura langa anus | Autor: servetel

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Am si eu o problema care ma cam facut sa intru in panica, azi dimineata la dus am observat ca mi-a aparut mai jos de anus spre piciorul stang o umflatura cam cat unghia mare. Ma cam durea in zona aceea dar nu era nimic acolo.
Am sa merg maine la medicul de familie dar pana atuci imi fac tot felul de ganduri rele.
A mai avut cineva asa ceva ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Sa fie un inceput de cos subcutanat sau furuncul?Si daca da, nu prea ai ce sa faci, pana nu isi face el nebunia.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

Sa fie un inceput de cos subcutanat sau furuncul?Si daca da, nu prea ai ce sa faci, pana nu isi face el nebunia.

SOACRA MARE
Doua maini stangi



Cos asa de mare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

pai cele subcutanate sau furuncul cam asa de mari sunt uneori, sau macar la inceput, pana coc, sau fac acel "cap"...dar daca tot zici ca mergi la medic, afli si raspunsul.

SOACRA MARE
Doua maini stangi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Furuncul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns servetel spune:

Furuncul nu cred ca este fiindca daca ar fii s-ar inrosi pielea si ar avea un varf, dar la mine culoarea pieli este neschimbata, daca nu pipai nu stii ca este acolo.
Mai degraba as zice ca este hemoroid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar este pe interior adica practic apartine anusului? Hemoroidul este defapt din cate stiu eu un defect al vaselor de sange(vene) ce apartin anusului - varice pe romaneste. Am inteles ca pozitia nu este practic in anus sau ma rog la partea finala a anusului dar totusi apartinand anusului ci este sub piele deci totusi extern anusului.
Am intalnit atat hemoroizi cat si furunculi (nu la mine ) dar locatia este total diferita, una este un defect al vaselor de sange celalalt este o infectie a pielii(radacinii piloase dupa caz).
Sa stii ca si un furuncul in stare incipienta nu trebuie sa prezinte neaparat inrosire a pielii, daca infectia este profunda doar "se simte" la palpare insa devine in timp scurt dureros si partea proasta este ca daca este profunda si vindecarea este mai anevoioasa.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

L medic.Macar cel de familie te indruma la cine trebuie.Nu te juca,poate fi si un polip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

asa cum au spus si altii, poate sa fie un furuncul.
de asemenea, e posibil sa fie vorba despre un fir de par care a crescut sub piele si acum a colectat puroi la radacina.
daca umflatura respectiva este in zona vulvei, si este insotita si de alte simptome in afara de durere/disconfort (adica febra, dureri musculare), poate fi vorba despre bartholinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

As zice ca suna a hemoroid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

suna a hemoroid trombozat
apa calduta+hemorzon
evita constipatia
mergi la doctor

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput