anunt oferta munca- e legal asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ca sa nu se duca altu' la interviu in locu' tau. cam acelasi motiv pentru care ti se pune fata pe pasaport (fara sa ti se ceara "aspect fizic placut").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Chuny...ce-ar fi sa incepem cu atitudinea noastra?! Cred ca e primul lucru cu care trebuie sa incepem si e si cel mai usor, si sa nu mai pasam responsabilitatea de la unul la altu...gen, "sper sa te revolti cu folos si sa faci o schimbare in bine"...Ca asteptatul asta de la alti....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Emanouela, eu am scris "sper", nu am afirmat nicio certitudine.

Pt persoana mea, poti sa stai linistita, am inceput de mult timp si sunt implicata personal in multe revolutii :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Chiar asa Dana, care o fi motivul pentru care iti cere poza pe cv?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Uite ca nu stiu sa spun daca exista vreo explicatzie oficiala!

de ce oficiala pentru ca totusi ,potzi trimite CV-ul si fara poza,insa majoritatea CV-urilor contzin poza,e deja un muss(vezi ce spune Xio ca i-au cerut foto),o chestie mai mult decit normala!

Nemtzii se bazeaza si pe Bauchgefühl(intuitzie),probabil ca un cv corespunzator si o figura(poza)ce rezoneaza foarte mult cu angajatorul(ma rog cel ce ocupa cu angajarile)conteaza !

Am sa intreb baiatul ce li s-a spus la scoala referitor la poza pe cv!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

cum naiba sa se duca altul la interviu in locul tau? Adica ok, m-ati convins, sunteti angajat...si maine vine altul la servici?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Hai sa scriu si eu desi am zis ca ma abtin. Sunt domenii in care dpmdv este absolut firesc sa se ceara angajarea unor femei sau barbati. Si exemplific: perchezitiile corporale se efectueaza de persoane de acelasi sex. Acum insa tot atat de adevarat este ca am vazut firme de paza de la hipermarketuri care au efectuat aceste activitati cand au avut suspiciuni desi este ilegal. Teoretic tb sa cheme politia si politistul sa faca asta. Dar asta este alta poveste..Cert este ca exista situatii in care angajatorul poate stabili asemenea criterii, din punctul meu de vedere. Cunosc ordonanta aia dar eu imi mentin punctul de vedere. Iar poza in cv si la diverse acte nu are numai rolul de a furniza date despre cum arati..se mai fac si verificari, se confrunta cvul cu actele de identitate etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
[

N-ar insa nimic d-ea face cu alegeri pe baza aspectului fizic cum spunea si Chuny!


Care e motivatia atunci? La ce le foloseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos


Nemtzii se bazeaza si pe Bauchgefühl(intuitzie),probabil ca un cv corespunzator si o figura(poza)ce rezoneaza foarte mult cu angajatorul(ma rog cel ce ocupa cu angajarile)conteaza !




Dana, nu prea cred ca asta e explicatia...sau, atunci, nu-s mai breji nemtii ca romanii, doar ca ei rezoneaza cand vad moaca, iar romanii cand vad picioarele...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai vezi chuny - daca nu mai traiesti in Romania noi romanii care traim in Romania suntem un fel de inapoiati intr-o tara bananiera cel putin din punctul tau de vedere.
Asta e opinia ta, ti-o respect, nu subcriu ei, eu nu ma cobor la acest nivel de emanatie venit de la o persoana la origine tot dintr-o tara bananiera care traieste intr-o zona nebananiera.
Sanatate si succes!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Va ofer ocazia sa faceti ceva concret :

In Romania copiii cu autism trebuie declarati cu un IQ sub 35 pentru a putea beneficia de insotitor si ajutor de la stat ( deci e legal si unii nu au nicio problema cu asta). Si totusi un ajutor oferit la timp ofera sanse extrem de mari la autonomie, cu alte cuvinte, costa mult mai putin pt societate decat o asistare pt toata viata.

De la 18 ani incolo diagnosticul de autism trebuie schimbat in schizofrenie ( asa spune legea ) pt a beneficia de ajutor. De aici multe confuzii si vieti distruse.

Asociatia Invingem Autismul se implica serios pt a schimba aceasta nedreptate, ii puteti sustine aici:

http://www.petitieonline.com/petitie_pentru_respectarea_drepturilor_persoanelor_cu_autism

si aici:

http://invingemautismul.ro/index

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput