anunt oferta munca- e legal asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mianna eu vorbesc in calitate de angajator....tonul cu care ai spus "mentalitate de functionar public"este ca si cum ar fi o insulta...si e o insulta la adresa unor oameni pe care tu nu ai de unde sa-i stii,nici ce fac ,nimic,nimic.




asta e doar o mostra din acea mentalitate:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Si eu,daca vedeam la ghiseu intre multi batrani rai si mirosind a transpiratie cate o floricica finuta,nepoata de batranel sau femeie careia ii murise bunicul,tatal,sotul.... sau ma rog,cu diverse probleme incercam cumva s-o ajut mai repede.


din pacate am de unde sa-i stiu, nu de alta, dar sunteti "publici", nu v-a inchis careva intr-o cutie, sa hahaiti acolo pe seama mosilor rai si puturosi, ci lucrati taman cu publicul. cu mentalitatea aferenta la purtator.

si se pare ca n-o consider eu jignitoare, ci moderatorul. la mine era doar o constatare. dar cand condurul se potriveste...

si inteleg si de ce-am luat cartonasul, ca doar stiu care era partea a doua a frazei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

marius, mi se pare ca te irit, cumva...
am scris ca am citit anuntul pt ca aveam timp liber, nu in sensul de plictiseala = minimizez ce se intampla.
sa stii ca ma intereseaza ce se intampla in Romania chiar daca momentan nu traiesc acolo. poate peste cateva luni ma voi intoarce si imi voi cauta de munca- ar trebui sa mi se para normala atitudinea angajatorilor? si apoi am rude, stiu ce se intampla, nu vorbesc din forumuri si ziare. pacat ca nu primeaza ideea ci persoana, si mai ales locul de unde se scrie.
cat despre conflictele din subiect... imi pare rau ca s-a ajuns aici, nici nu vreau sa ma bag. nu am si nici nu am avut intentia sa ofensez pe nimeni.

violetan, cam la asta ma refer... in Romania inca se poarta nerozia pe fata. peste tot in lume sunt uscaturi, si cine are asemenea inclinatii isi da arama pe fata cand este in avantaj. asta nu inseamna ca trebuie sa acceptam sau sa credem ca doar atat meritam. Prima mea experienta in Canada a fost foarte neplacuta, am muncit trei luni si am fost platita doar pe doua saptamani- ma ducea cu vorba, ca marti ca joi etc. Mi-am dat demisia si am facut plangere la Fortele de Munca, unde nu s-au indoit de cele relatate de mine: au investigat si apoi mi-am primit banii. Sa fi crezut ca asta e Canada? nu! asa sunt unii oameni/ angajatori,si am avut si experiente mai placute, si foarte placute apoi! Nici in Romania nu am avut probleme, dar acolo am lucrat doar doi ani.

eu am aflat raspunsul la intrebare, e ilegal, am vazut si reactiile voastre, va multumesc.

sa aveti o saptamana buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mianna ,tu care detii toate adevarurile absolute.......ar trebui sa stii ca nu impresionezi jignind, doar pentru ca vinzi niste medicamente sa zicem.Gradul de evolutie se vede din interactionarea cu ceilalti.Tu........crezi ca daca jignesti esti superioara...crede in continuare,e problema ta.

@papelusca...intoarce-te in tara si pune problema asa ca sa-ti cauti job....spune-i celui care iti va plati salariul ca-l dai in judecata ,ca-i faci,ca-i dregi...sa vedem..chiar sunt curioasa daca angajatorul amenintat de tine,de frica contraventiei te va asculta.Spune-i ca face o ilegalitate si da-l in judecata....sa vedem....cred ca in 6-7 ani vei primi un raspuns....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Eumada, vestea buna e ca nici angajatorii in Ro nu se mai pot juca chiar asa, dupa bunul lor plac. Am foarte multe exemple de cazuri de angajati romani care si-au dat angajatorul in judecata (pe buna dreptate, nu vorbesc de abuzuri) si au castigat. 6-7 ani nu exista pe dreptul muncii; marius poate confirma/infirma faptul ca s-au facut pasi in directia asta si dosarele se judeca mult, mult mai repede. Repet: vorbesc in cunostinta de cauza. Ideea aici nu e care e mai smecher, ci cum sa facem sa fim fair play si de-o parte si de alta. Insa pozitia de superioritate a unui angajator de genul "ia indrazneste sa ma ameninti pe mine ca ma dai in judecata si sa vezi tu cum astepti ani buni sa se lamureasca lucrurile" (sau pe-acolo) e de rau augur. Cand un intreprinzator deschide o afacere, indiferent ca e locala sau multinationala ar trebui sa isi asume si responsabilitatile care decurg din decizia asta, nu doar titulatura, cea mai mare fiind legata de oamenii din subordine, carora le datoreaza (pana la proba contrarie ) respect, consideratie si mai ales, corectitudine.
Sigur ca e valabila si reciproca, dar, dupa cum s-a observat in anii trecuti, abuzurile au venit, din pacate, mai mult din partea angajatorului...
Asa ca, la cate abuzuri reale exista in "campul muncii" : concedieri ilegale, nepotisme, mobbingul, hartuirea sexuala si multe altele, anuntul de angajare in care se cere "aspect fizic placut" si, mai mult, confirmat de un "cv cu fotografie", romani fiind, ne consolam afirmand ca "lasa, mah, ca se poate si mai rau".
Dar exista si adaptarea la situatie, iar aici e partea veela: fetele care au inteles ca un aspect fizic nu doar placut, ci cat mai sexos iti aduce bucurii nebanuite, o cariera fulminanta si beneficii pe masura au hotarat sa se pozeze in cele mai fierbinti ipostaze, cu cele mai sexoase hainute din idm si s-au imortalizat in pozitii de-a dreptul lascive dupa care le-au anexat la un cv in aceeasi masura profesional si-l arunca aiurea la orice anunt, de la videochat pana la CFO, ca doar ce te costa? un click, ce mare lucru si mai stii de unde sare iepurele si ce obsedat gasesti, caz doar toti suntem, pana la urma, oameni?? Sigur ca si adresa de e-mail e la fel de profi si denota, ce-i drept un efort intelectual intens: "iuby84@yahoo.com", "hotlips33408@hotmail.com", "horny88@gmail.com" si multe altele.
Vedeti? Trebuie sa vedem intotdeauna partea plina a paharului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@papelusca si nu numai...
Nu ma iriti pe mine ca si persoana ci nu prea doresc sa (mai) accept ca terte persoane indiferent cine ar e fi acestea sa imi bage pe gat fortat lucruri negative despre Romania si romani doar asa de dragul bagatului. Daca cineva scrie ceva scurt ca si opinie Ok este corect sa avem opinii dar a le scrie sau a le exprima tendentios, comparativ doar in virtutea ideii "uite ma..." eu unul nu mai doresc sa le inghit pentru ca este o dovada de lipsa de respect. Asa cum eu respect orice natie, orice locuitor de oriunde ar fi asa cum este el/ea, le respect forma de viata, relatiile, obiceiurile, felul de a gandi imi rezerv dreptul de a fi tratat identic in calitate de roman, traitor (sau nu) in Romania. Asa incat am sa critic orice iesire in decor a oricarei persoane indiferent care ar fi aceea.
Simplu, complicat? Asta ar fi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Avertizare:
mianna si eumada - va apropiati vertiginos de un time out.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hm...eu o iau in freza,eu patimesc.Cand spuneam eu ca nic nu e drept pe aici....

Vina mea ca ma mai intrat la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Aproximativ off-topic:

Marius, ieri am vazut in treacat pe Facebook un indemn la a da like urmatoarei sintagme: "Eu nu mai sunt roman!". M-am gandit automat la tine... Stiu ca face obiectul unui subiect separat, de fapt au mai si fost subiecte pe tema, dar, ce vroiam sa spun e ca sunt total de acord cu tine ca ar trebui sa redam demnitatea Romaniei chiar si incepand cu astfel de subiecte, legate, de exemplu, de anunturi de job-uri. Chiar din exemplul dat de mine anterior rezida clar cat de demni ne cred celelalte natii cand noi insine nu numai ca le inoculam cu buna stiinta niste pattern-uri legate de noi ca natiune, dar, mai mult le si ingrasam prin, de exemplu, munca unora dintre noi de zi cu zi.
In fine, hai ca m-am intins si nici nu are legatura intima cu subiectul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De acord insa conteaza cum anume. Atata vreme cat este corect argumentat (a se vedea precizarea legala postata de ocebine) sunt de acord si ma raliez ideii fara nici o rezerva.
Ca sa lamurim un aspect cel putin principial sectiunea legislativa de pe acest forum a aparut aproape de la inceputuri avand ca si motivatie informarea corecta, protejarea si apararea drepturilor conferite de legile in vigoare, in paralel am constituit si pagina legislativa sub acelasi auspiciu. Deci daca eu din 2002 am avut (si am si in prezent) aceasta munca voluntara presupun ca am avut si am motivatiile mele.
Insa am inceput sa nu mai inghit gogomanii debitate de X persoane prin care sunt lezate in mod direct sau indirect drepturile nationale ale romanilor si Romaniei si spiritul de demnitate. Aici am inceput sa dau replici si o voi face in continuare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput