anunt oferta munca- e legal asa ceva?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Mey, dar macar la primul interviu, atunci cand iei primul contact cu potentialul angajator, sa nu stai stresata ca femeie daca esti sau nu suficient de frumoasa , esti, sau nu suficient de decoltata esti sau nu suficient de machiata sau coafata ...cand de fapt nu ar trebui sa te preocupe asemenea conditii.


Pot sa-mi iau si eu o rosie in cap ?
Depinde de post, de companie...eu am lucrat de la secretariat in facultate pana la IT, nu am avut niciodata un post "pe pile", m-am dus intotdeauna la interviuri de anunturi din ziare / de pe net, nu arat traznet (ba dimpotriva) si cu toate astea, nu s-a pus niciodata problema de decolteu/fuste etc. Ah, ba da, unul dintre angajatori (decidentul era femeie ) mi-a spus ca am fost singura care am venit in tinuta business "ca la carte", inclusiv ciorapi (desi era vara).

Asadar, cred ca stresul e pentru cine se bazeaza pe argumentele fizice ca avantaje la angajare. Altfel, ar trebui sa conteze mai mult ce-ai in cap, nu carpele de pe tine. My two cents...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In functie de pozitia pentru care se aplica in mod clar si prima impresie o sa conteze, insa asta nu presupune ca fiind decisiva.
La interviurile organizate de mine a contat si prima impresie pentru inceput dar in mod special am fost interesat pentru punctele care faceau obiectul clar al activitatii ce urma sa se desfasoare, precum si potentialul persoanei. In unele cazuri m-a interesat foarte mult profilul psihologic de exemplu, in timp ce in alte cazuri am urmarit alte caracteristici.
Anunturile de angajare sunt extrem de variate si difera sensibil in functie si de cel care face anuntul. Uneori anunturile in sine sunt prost redactate si sunt un rezultat al insasi neprofesionalismului angajatorului. Sunt deci situatii extrem de diferite. Insa este o oarecare pierdere de vreme orice "analiza pe text" iar o dezvoltare a acesteia devine amuzanta dincolo de nivelul "superflu" al unui astfel de demers.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

In general la serviciile care presupun contact cu lumea(public)prezenta placuta e necesara.Eu de exemplu tanjesc dupa o tinuta sport...no frate nu se poate...rochie sau taior,camasa sau bluze ....apropae neplacut cateodata.Ca fusta e scurta sau un pic mulata sau bluzele au decolteu,asta e altceva.Nu inseamna neaparat ca doar decolteul e de mine.

Ca si dispecer..sa vedem..in dispecerat intra prima data viitorii clienti ai firmei.In dispecerat se desfasoara marea parte a activitatii.In dispecarat se verifica des diverse chestii.....ca unii angajatori "este niste....' e altceva.Dar prezenta fizica placuta e absolut necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Ch dana, cred ca doar ai avut noroc! se mai intimpla sa fie si fara pile si pe bune...dar rar!
Cu americanii, asa din orice te poate acuza de hartuire sexuala; am un coleg din maroc, care este foarte amabil cu toata lumea, le cumpara sucuri cafele etc ca asa ii obisnuit de la el in tara sa fie amabil....si a fost acuzat de hartuire sexuala! pt ca a cumparat o cafea si un suc unei colege...i s-a explicat sa nu mai fie amabil si sa nu mai dea nimic la nimeni...i-am mai explicat si eu o data ca aici nu-i ca in maroc, nu se da/ia nimic fara un "servici" in schimb...
Si aici exista discriminare f f multa....sa nu vorbesc de faptu ca daca sefui chinez angajaeaza tot chinezi sub el? sau asiatic in general... sa nu vorbesc ca in it daca se prezinta un indian si o femeie alba indianu este angajat mai ales daca angajatorul este tot indian...si tot asa exemple sint cu duiumu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1
Poate pe Tarom or fi toate frumoase si tinere (desi eu am vazut si mai coapte), dar cu celelalte companii le-am vazut si mai grase si mai in virsta, oricum, nu le caracteriza frumusetea ci serviabilitatea.




Taromu' are si-un steward cu parul alb parca pe Bucuresti - Cluj, dar la cat zbor nu mai stiu exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pe scurt orice a anunt astfel redactat si citit de un american presupune o act de perversiune sau un sef care vrea sa faca sex cu angajata samd. Cam bolnavicioasa psihologie.
E doar o remarca.


pe cand pentru un roman reprezinta doar dorinta sefului ca angajata respectiva sa mai ramana-n companie minim 23 de ani (63 de ani e varsta de pensionare, nu?), 15-20 i se par prea putini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Ch dana, cred ca doar ai avut noroc! se mai intimpla sa fie si fara pile si pe bune...dar rar!
Cu americanii, asa din orice te poate acuza de hartuire sexuala; am un coleg din maroc, care este foarte amabil cu toata lumea, le cumpara sucuri cafele etc ca asa ii obisnuit de la el in tara sa fie amabil....si a fost acuzat de hartuire sexuala! pt ca a cumparat o cafea si un suc unei colege...i s-a explicat sa nu mai fie amabil si sa nu mai dea nimic la nimeni...i-am mai explicat si eu o data ca aici nu-i ca in maroc, nu se da/ia nimic fara un "servici" in schimb...
Si aici exista discriminare f f multa....sa nu vorbesc de faptu ca daca sefui chinez angajaeaza tot chinezi sub el? sau asiatic in general... sa nu vorbesc ca in it daca se prezinta un indian si o femeie alba indianu este angajat mai ales daca angajatorul este tot indian...si tot asa exemple sint cu duiumu...



Incredibil ce spui!
Pai asta este in America "spiritul egalitatii intre sexe si sensibil la discriminare" de care vorbea ocebine?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mi-ai luat vorba din gura.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

OOPS....deci sunt probleme in paradis.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Pacat ca frustrarile personale vizavi de resedinta interlocutorilor stau in calea unei discutii civilizate.

Eu nu am adus in discutie locul unde locuiesc, chiar va rog sa indicati unde am scris ceva despre americani ca ar fi mai cu mot la acest subiect. Este o inversunare care va apartine...pacat ca nu puteti vedea mai mult decit steagul de sub nume.

M-am rezumat la a discuta ideea in sine si am dat exemplul personal, nu am ridicat discutia la nivel de natiune...
Pina la urma este cu adevarat dreptul vostru de romani locuind in Romania sa va aparati legile in forma in care sint.

De curiozitate, am citit mai multe anunturi sa imi fac o idee mai aprofundata. Marea majoritate a anuturilor serioase (firme multi-nationale) nu mentioneaza NICAIERI sexul de preferat al aplicantului sau virsta...doar strict cerintele profesionale (probabil ca sint extrem de inapoiati si pur si simplu nu isi cunosc interesul).
In schimb, daca ne uitam la joburi mai mititele, se vede schimbarea: "cautam doamna", cautam tinara", etc...in schimb, SURPRIZA: nicaieri nu se cauta tineri (adica de sex masculin) cu aspect fizic placut...Oare doar femeile sint cautate si sortate dupa fizic? Aspectul fizic placut este apanajul femeilor in totalitate? Adica la ghiseu nu poate fi decit o duduie draguta dar un barbat poate fi urit ca noaptea???

Ah...am uitat: "barbatul sa fie putin mai frumos ca dracu'"....nu era asa zicala?

Fiecare pune umarul in societate dupa puteri, dupa cei 7 ani de acasa, dupa educatie, dupa valorile perpetuate in familie...

Eu va salut

PS: in afara faptului ca s-a confirmat strict legalitatea faptului, nu s-a adus NICI un argument inteligent in favoarea selectiei pe virsta si sex. Nici un vajnic aparator al legii nu a reusit sa convinga ca este o lege buna, dezirabila si echitabila pentru majoritate.

Ah...am uitat: asa vrea muschiul angajatorului...ole!

Mergi la inceput