La 10 ani, par la subrat ?

La 10 ani, par la subrat ? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Fata are 10 ani jumatate si i-au aparut cateva fire de par la subrat, fara alte "evolutii" (cu exceptia a ceva par cam inchis la culoare pe picioare).

Banuiesc ca-i normal la varsta asta, dar mi-ar fi de ajutor daca mi-ati putea confirma. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, e normal.
Anul trecut prietenele noastre de 11 ani au mers prima data la salon pt epilat cu ceara d eunica folosinta.

Eu am alta problema, fie`mea care inca nu are 8 ani, a inceput sa transpire cu miros, asa s-a exprimat si mi-a cerut sa-i cumpar si ei un deodorant ...
Ma gandesc la produsele SebaMed, daca stiti si altele safe pt copii, astept sugestii.
(exclus sa le fac eu in casa, nu vreau sa dau foc la bloc :-)))

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar nu dai foc la bloc.
http://sapundecasa.wordpress.com/2011/08/27/deodorant-de-casa/
http://sideris.ro/blog/frumusete-bio-organica/ponturi-ingrijirea-pielii/un-foarte-eficient-deodorant-homemade/

Eu sunt mare consumatoare de deodorante cu aluminiu si asa mi-ar placea sa-mi fac, stiu ce ar trebui sa fac si ma impotmolesc la cumparatul ingredientelor.
EDIT: Ia uite ce am gasit aici: elemental.ro

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Androix,
dar io am si doo maini stangi :((( uofff ...
http://sideris.ro/blog/frumusete-bio-organica/ponturi-ingrijirea-pielii/un-foarte-eficient-deodorant-homemade/
asta mi se pare mai simplu, dar de unde cumpar eu untul ala ??? si cat costa, daca aveti idee pls

ML, scuze ca m am lipit de subiectul tau cu problema mea

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

ML, cred ca e ok la 10 ani jumate.

Noi avem probleme similare cu Maria la nci 9 ani. Anul trecut, cand suspectam deja o pubertate precoce i-am facut analize hormonale care au iesit ok. Sper totusi ca procesul sa fie lent. Imi e cel mai teama de stoparea cresterii in inaltime. Ea e inalta, mereu a fost asa, nu a avut vreun salt, dar daca se instaleaza pubertatea nu stiu cat va mai crste.

Daria, Maria foloseste din cand in cand deo cristal (nu stiu exact cum se numeste) de la DM.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Szivarvany, pe elemental.ro sunt ingrediente si in cantitati mai micute, si gasesti si recipiente. Cum fac rost de bani cum fac o comanda acolo.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliclara spune:

Si noi avem 10 ani si 2 luni.
Parul de pe picioare...si noi trebuie sa ne epilam...am zis ca vara viitoare, dupa ce termina clasa aIV-a.
Ne-au inmugurit sanii, si are un pic de puf in zona pubiana. Axila inca nu este "atacata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Este OK cu deodorantul pe subiect ; mai ca-mi vine si mie sa-l fac acasa.

Multumesc de confirmare.
Citeam pe undeva ca la vreo 2 ani de la primele semne de pubertate ar trebui sa apara si ciclul. Asa-i oare?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu e lege asta cu +2 ani, avem prietenute de 11 ani care au deja din iarna si nu au fost semne prevestitoare.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
-----------------------------------------------------------
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=iarna 2012&page=56" target="_blank">Concurs Iarna 2012 : pagina 57 - Z1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Si fetita mea de 10 ani si 4 luni e cam pe unde descrieti voi. La fel si colegele ei de clasa. Foloseste deja de vreun an deodorant, eu ii cumpar din cele care au alcool, fara aluminiu pt ca nu mi se pare OK cu aluminiu. Alcoolul pana la urma dezinfecteaza, omoara bacteriile din zona.
M-a asigurat pediatra ca e "in grafic" cu dezvoltarea, e normal la varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

vad ca aceste semne precoce apar doar la fete...oare sunt si mamici de baieti care se confrunta cu asa ceva? nu de alta, dar sa ma pregatesc si eu psihic

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput