Test HPV pozitiv.

Test HPV pozitiv. | Autor: andieelen

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor. Sunt cu moralul la pamant. In sapt 27 de sarcina am facut testul Papanicolau care nu mi-a iesit ok. Mai exact rez a fost leziuni de tip III. Am nascut acum 3 luni, prin cezariana din cauza acestui rezultat iar acum tocmai am repetat testul Papanicolau si am facut HPV.
Am primit pe mail rez HPV si e pozitiv pentru genotipul cu risc scazut 54 si cu risc crescut 31, 39 si 52. Rez Papanicolau urmeaza sa il primesc la sfarsitul lunii cand o sa merg si la ginecolog pentru interpretare.
Nu inteleg ce e cu genotipurile astea. Am citit un pic pe unele site-uri si inteleg (sau nu vreau sa cred ca am cancer). Stie cineva unde pot gasi niste informatii mai exacte referitoare la genotipurile astea?
Sunt foarte speriata pentru ca sora tatului meu a murit din cauza cancerului de col uterin, lasand in urma doi copii de 6 si 8 ani.
Le-am spus alor mei ca am facut testul si mi-e frica sa le spun rezultatul analizelor. Nici sotului nu stiu ce sa ii spun.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Programeaza-te pentru o colposcopie(ideal ar fi sa ai si rezultatul la PAP) si in functie de rezultat, medicul te va sfatui ce ai de facut. Daca la colposcopie se vor evidentia leziuni importante medicul probabil iti va recomanda o conizatie sau alta procedura prin care se va indeparta tesutul afectat, daca leziunile sunt minore ti se va da un tratament, atat local cat si ptr cresterea imunitatii si vei merge regulat la control (PAP la 3 luni, colposcopie la 6, HPV anual) daca leziunile se vindeca vei face control periodic anual, daca nu se vindeca se indeparteaza tesutul bolnav (conizatie, vaporizare laser, etc)
Evident mai exista si varianta fericita in care nu au aparut deloc leziuni si atunci doar vei repeta PAP mai des pana testul HPV devine negativ.
Sanatate iti doresc!

Edit: eu informatiile le-am luat de pe site-ul Micomi(http://www.micomi.ro/info%20pacinte/HPV/index%20infectia%20HPV.htm) si apoi mi-a explicat mai clar dr. la consultatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Multumesc Lillo. Am citit informatiile de pe site si m-am mai linistit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Andi nu te speria,faptul k ti-au iesit si tulpinile cu risc crescut,nu inseamna k ai cancer. Pur si simplu o leziune precanceroasa ce se poate trata. Ai condiloame externe? In primul rand ai nevoie ca imunitatea ta sa fie mai crescuta pt ati imbunatatii rezultatul,iar asta consta in tratament(echinaceea si isoprinosine) sunt f bune, in plus tre sa fii odihnita,sa nu fi stresata,iar daca fumezi sa le reduci sau chiar sa renunti la tigari. Colposcopia e f buna pt ca dr vede cum e leziunea in interior si eventual sa iti cauterizeze condiloamele. Stai linistita,si incepi tratamentul de imunitate,cat despre viata sexuala incearca sa folosesti prezervativul cu partenerul tau,asta nu inseamna 100% ca nu il poti contamina,sau poate fi varianta chiar de la partener sa le ai. Trebuie investigat si sotul,iar tratamentul sa-l faca si el.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Multumesc Bia! de ieri pana azi am citit destul de mult despre asta si nu mai sunt chiar asa de ingrijorata. Am vorbit si cu sotul si m-a incurajat si el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Ma bucur mult pt tine. Sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Andi ce ai mai facut? Ai inceput vreun tratament?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Si eu am facut testul pap pana sa raman gravida si nu mi-a iesit bine,apoi am facut knd eram insarcinata in 2 luni si mi-a iesiy bn. Acum vreau sa-l repet,dar sincer am unele emotii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Am primit si rez la testul Papanicolau si e nemodificat. Adica tot LSIL.
Am fost la gineco si mi-a zis ca exista riscul de cancer dar pana nu termin alaptarea nu pot face tratament. Mi-a recomandat ca pana atunci sa aplic ovule cu cervugid si la 6 luni sa termin alaptarea, fac colposcopia si incep tratamentul.
Daca eu nu am niciun fel de simptome banuiesc ca nu e ceva grav.
Imi doresc foarte mult sa mai fac un bebe si sper sa fie posibil.


Mergi la inceput